IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Приказките за смъкване на основната лихва от ЕЦБ носят „усещане за неотложност"

Ако представител на Германия в управителния съвет на ЕЦБ говори за понижаване на лихвата, то става особено вероятно в близко бъдеще, убедени са анализатори

18:15 | 18.04.13 г. 33
Приказките за смъкване на основната лихва от ЕЦБ носят „усещане за неотложност"

Вчера еврото отчете най-големия си еднодневен спад от близо година, след като изтъкнат представител на Европейска централна банка заяви, че има възможност за понижаване на основния лихвен процент в еврозоната. Има достатъчно причини думите му да бъдат приети сериозно, потвърждават анализатори пред CNBC.

ЕЦБ може да понижи допълнително основната си лихва, ако икономическите данни дадат основание за това, заяви членът на управителния съвет на финансовата институция и президент на германската централна банка Йенс Вайдман. Само след публикуването на думите в Wall Street Journal общата европейска валута загуби над 1% от стойността си до 1,30 долара за евро.

„Пазарите бяха несигурни за обхвата на понижаването на лихвата в еврозоната и макар че за това бе намеквано, не изглеждаше на дневен ред“, заяви Митул Котеча, ръководител на отдела за световни валутни проучвания в хонконгския филиал на френската банка Credit Agricole. „Сега това, че представители на ЕЦБ говорят за това, предполага, че е налице усещане за неотложност“, твърди Котеча.

ЕЦБ остави основния си лихвен процент без промяна на рекордно ниското ниво от 0,75% на заседанието на управителния съвет в началото на месеца. От централната банка обявиха, че очакват постепенно икономическо възстановяване през годината и че ще следят отблизо икономическите данни. Последните, излезли от еврозоната, обаче не са особено благоприятни.

Във вторник стана ясно, че индексът за икономическото доверие на германския институт ZEW се е понижил повече от очакванията до 24,9 пункта през март от 33,4 пункта през февруари. В сряда Асоциацията на европейските автопроизводители съобщи, че продажбите на нови автомобили в региона са паднали с 10% през първото тримесечие спрямо последното на 2012 г.

Също вчера германски икономически институти коригираха в посока на понижение до 0,8% прогнозата си икономическия растеж в страната през годината, след като през октомври предвиждаха разширяване на икономиката с 1%, съобщи Ройтерс.

„Икономиката на Европа все още не се е измъкнала от неприятностите, така че ЕЦБ си запазва всички възможности за промяна на политиката и това е разумният начин да го предприеме, особено ако са притеснени за забавянето на ръста в Германия“, заяви Вишну Варатан, пазарен икономист в сингапурския филиал на Mizuho Corporate Bank. „Погледнете данните за продажби на коли през първото тримесечие – това е просто потъване“, добави той.

Анализатори смятат за особено важно в последните коментари на представител на ЕЦБ, че те идват от германския член в управителния съвет на банката, представляващ и най-голямата икономика в еврозоната. Вайдман е приеман за една от особено влиятелните личности в ЕЦБ и е сред водещите ястреби по отношение на инфлацията, припомнят те.

„Това, че Вайдман казва нещо, е важно, защото той е представител на Бундесбанк и ако той е „за“ понижаване на лихвата, тогава вероятността това да се случи е висока, затова и пазарът реагира по този начин“, заяви главният икономист в Bank of Singapore Ричард Джерам.

„Понижаване на лихвата през май или юни сега изглежда доста вероятно. Идеята, че политиката е подготвяна за подкрепа на растежа, би трябвало да се отрази положително на доверието“, добави той.

Анализатори очакват приказките за понижаване на основния лихвен процент да продължат да тежат върху еврото.

Те добавиха, че спекулациите на пазара за възможно понижаване на националните рейтинги на Франция и Германия, както и коментарите на бившия член на борда на директорите на ЕЦБ Лоренцо Бини Смаги за курса на еврото също са се отразили неблагоприятно върху доверието в общата европейска валута.

В сряда Бини Смаги заяви, че централната банка би трябвало да открие начини да спре поскъпването на еврото.

„Коментарите на Смаги също оказват натиск върху еврото“, заяви Котеча. „Общата европейска валута се облагодетелства от стабилността на облигационните пазари в периферията на еврозоната, но все още страда от слабата перспектива за растеж и смекчаването на позицията на ЕЦБ“, добави той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:14 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

31
rate up comment 3 rate down comment 0
stanislavr
преди 11 години
А да се намеся и аз и да ви обясня бабешката. FED не е частна банка, а публичен картел от частни банки, в Уикипедия има колкото искате информация. Колкото повече една стока залива пазара, толкова повече тая стока се обезценява. Свръхпредлагането на пари води до тяхното обезценяване - хиперинфлация / функциите на парите са обяснени много добре от дядо ви Маркс, когото все повече икономисти препрочитат/. Съвременната парична система се базира единствено на доверието и на нищо друго. ФЕД изкупува "***" от банките и им налива уж "живи" пари, с които в момента надуват нов балон в пазарите на акции и донякъде на суровини, тия пари не влизат в реалната икономика под формата на активи. Ако Бернанке наистина ги беше изсипал от хеликоптера преди няколко години, щяха да свършат някаква полезна работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 3 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 11 години
Това е глупаво, а и нормално да вадиш от няколко кладенеца вода само за да намериш защита на теорията. Ок аз ще ти кажа виж индустриалната революция за 1 век се подобрява неимоверно стандарта на хората и благосъстоянието, но парите - златото и среброто си държат пок. способност. Истинските пари трябва отговарят на едно важно нещо да запазват стойност - е златото е пазило стойност хилядолетия, а книжите пари я губят всяка година. Дори и да дойдем на твоята идея за качеството на пок. способност за последните 5 години живота за средния човек не е се е променил много но за разлика покупателната способност пада. А и за същия период ФЕД близо утрои баланса си и като гледам никва файда за икономиката :) Държавите затънаха още повече и всичко с цел харчене и стимулиране и пак никаква файда :) с печатане прогрес не става!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 2
alligator_29
преди 11 години
FED ( федерален резерв) е частна централна банка на САЩ. " It's a decentralized central bank, inside the government and independent from it" . Тя не е подвластна на парламента и провежда самостоятелна парична политика. И въобще не се интересува от безработицата в САЩ, а има единственната стопанска цел - да реализира печалба. FED дава кредити на правителство за проценти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 1 rate down comment 2
rmarkov
преди 11 години
Не гледай какво може да купи $1 днес. Виж какво всички долари в икономиката могат да купят. Мисля, че нещата, които всички долари ще купят днес са много повече и по-качествени от тези, които всички долари са могли да изкупят през 1913 .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 11 години
Като цяло градиш теория с много допускания ММТ като цяло допуска печатането на пари за финансиране на дефиците че не създава инфлация, е то точно това е в основната на бизнес цикъла и инфлация но нали викаш тук глупости се пишат само :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 11 години
Що не пробваш да отвориш една тема във инвестора ФЕД частна ли или не, щом мислиш глупости пиша :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 2
rmarkov
преди 11 години
БНБ също ли е частна?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 1 rate down comment 1
rmarkov
преди 11 години
От опит знам, че понякога е загуба на време да продължавам. Нищо повече. ФЕД е частен - смях в залата... Всичко най.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 11 години
Whatever....Страшни икономически познания :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 0 rate down comment 1
needtoknowmore
преди 11 години
QE е поредния ефимизъм за паричните опреции довели до над 96% загуба на покупателна способност на долара от както е основан ФЕД - малко смешно е да се твърди че не създава инфлация. Аз ти е чудя, как не вдяваш че срещу новите ДЦК, които са във ФЕД има нови пари в обръщение - количествената теория на парите нищо ли не ти говори в този случай какво прави?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още