IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

К. Найденова: Имотите в България са силно надценени

Цените на имотите ще се понижават, докато стигнат нива, съизмерими с покупателните възможности на купувачите, смята управителят на агенция “Евина”

09:15 | 04.04.13 г. 116
<p>
	Кристина Найденова.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Кристина Найденова. Снимка: Личен архив

Четвъртият проблем, който законът трябва да реши, е създаване на браншова организация. Някои колеги се страхуват, че ако има браншова организация – камара, т. е. саморегулация, може да се получи монополизиране на пазара, като няколко големи фирми „превземат” ръководството на камарата и всички останали постепенно може да бъдат изхвърлени от пазара. Това за мен е много трудно да се случи предвид факта, че според статистиката през 2010 г. и  2011г. фирмите в България с основна икономическа дейност операции с недвижими имоти са около 21 хил., а заетите в тях са около 34 хил., затова смятам, че опасенията за монополизация на пазара са неоснователни.

Не виждам и опасност да се загубят работни места. Услугите „управление на имоти” и „професионален домоуправител” ще се използват от все повече и повече собственици на имоти, затова мисля, че в сектора предстои откриване на нови работни места.

Бъдещият закон за брокерите на имоти ще трябва да сложи началото на традиции в бранша и  да създаде култура в общуването между участниците на пазара на имоти, между брокерите и между брокерите и нашите клиенти. Много неща, които изглеждат трудно приложими, трябва да бъдат направени - да се определи минимален размер на комисионите, задължително членство в бъдещата браншова организация и др.  Според мен доброволното членство няма да даде добър резултат.

- Защо?

Ще ви разкажа какво се случва в Камарата на оценителите, тъй като съм оценител, членувам там и мисля, че двете професии имат общи характеристики. Членството в Камарата на оценителите не е задължително. От общо около 4 000 оценители, вписани в регистъра на оценителите, в камарата членуват около 1000. Членовете на камарата заплащат членски внос, имат правото да участват в общите събрания на камарата и вземането на решения.

Получава се така, че решения се взимат от една четвърт от хората, а важат за всички. От друга страна камарата работи за всички оценители, не само за членовете си, и продуктите от нейната работа се ползват от всички, т. е.  плащат само една четвърт, а ползват всички. Тази ситуация не бива да се допуска при бъдещата браншова организация на брокерите на имоти.

Какво се случи в други браншове – производство и преработка на месо и мляко, при хлебарите, сладкарите и др. При тях браншовите организации са повече от една и виждаме колко много проблеми има в тези сектори, които се решават трудно и бавно. За сравнение, ще посоча камарите на нотариусите, адвокатите, лекарите, зъболекарите. За да се упражняват тези професии, членството в съответната камара е задължително. Да сте чули за нерешени проблеми в тези сектори? Брокерите на имоти трябва да имаме една професионална организация и членството в нея да е задължително, за да си решаваме проблемите.

- Законопроектът за дейността на брокерите, който се предлага и обсъжда в момента, претендира, че може да разреши всички тези проблеми, заедно с подзаконовите нормативни актове, ако разбира се бъде приет ...

Нашата цел е да има само закон, без подзаконови актове.

- Възможно ли е това?

Да, смятам, че е това е напълно възможно.

Последна актуализация: 01:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

92
rate up comment 5 rate down comment 5
nesduhan_trader
преди 11 години
И стигнахме до началната ми теза, след неминуемия талаж, част от който (очевидно) платен. Съвсем нормално е една хазяйка да се съгласи на по-нисък наем, след като алтернативата е да не получава нищо от собствеността си. Ако приемем за верни сметките на тези селски тарикати (нищо, че са чужбински такива) ще излезе, че не можем да си позволим монолитно строителство, а трябва да опънем шатри и бунгала по околовръстното, тогава наистина "имотите" ще достигнат желаните от лелката цени.Също така нека сметнем на колко обяда, билетчета за автобус, комунални услуги и т.н. е равна една средна германска заплата и да поискаме веднага да се въведе "простичката сметка" към ясяка стока и услуга с цел "нормализиране на пазара". Ама не, само когато става дума да изсмучат имотите на бедния народец, само тогава може да правим такива "прости и верни сметки".... Това, че доходите са мизерни не означава, че трябва да приемаме положението за даденост, а трябва да се стремим към увеличение. Алтернативата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 5 rate down comment 2
Tony
преди 11 години
Dino 18, по същата логика твоята хипотеза е вярна. Въпросът е, дали твоята хипотеза може да даде обяснение защо наемите са толкова ниски???Може би има Друга хипотеза за ниските наеми и това е: Че средната работна заплата за София е 1000 лв., например. Дали при такава заплата може да се плаща наем 800 лв. и с останалите пари да се плаща парно, ток, транспортни разходи и др.?Може би Другата хипотеза е по-вярна от твоята?Наемът дава моментната цена на имота. Разбира се, в бъдеще наемът може да расте, ако икономиката тръгне нагоре, но Наемът Винаги ще определя моментната цена на имота, такак както P/E показва моментната стойност на една компания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 6 rate down comment 3
Dino 18
преди 11 години
То по същата логика на тази госпожа може да се каже че и наемите са силно подценени и следващите години трябва да се вдигнат така че да се получи със 120 наема да се изплати апартамент. Макар че това въобще не е вярно като цяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 7 rate down comment 4
nesduhan_trader
преди 11 години
Обида за интелекта на всеки от вас е да не забележи откровенният ЛОБИЗЪМ в коментара на тая госпожа! Няма никакъв проблем някой да си плати за такива коментари, вкл и да ги подкрепи по форумите. Въпроса е как ще реагира засегната страна. Акулите, които наобиколиха България, след като им замириса на бунтове, са последните, които биха дали реалната цена на имот - те искат да купуват на килограм. Защо "простичката" сметка е крива стана дума в доста от предходните коментари. Пък след като смятате сметката й за вярна, дайте пример и си продайте имотите. Ама вие искате ДРУГИТЕ да продават.... Чужденците ако могат ще се възползват. Имаше там един лаф за зелника.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 4 rate down comment 3
data
преди 11 години
Има и друга схема също не лоша : вземаш оскапяването на апартамента за периода на кредита събираш го с разходите за данъци и потдръжка и го разделяш на месеците в периода на кредита и си го сравняваш с наема . За да си точен можеш да заложих и някаква инфлация за периода .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 1 rate down comment 2
Tony
преди 11 години
Съгласен съм с data!Живее човека и плаща 45% от наема който се полага за такъв апартамент! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 4 rate down comment 4
data
преди 11 години
Ако хората бяха смятали тази НЕВЯРНА и простичка схема с 120-те наема много хора нямаше да са набутат . И понеже тази схема е тотално грешна мой познат живее в апартамент с пазарна стойност 40000 eur. и плаща месечен наем от 300 лв. . Ти си сметни кога и колко трябва да е пазарната цена и дали трябва приятеля ми да си купува този апартамент . Доходността на бизнеса в който вложихме 40 хил евра вместо в апартамента е 20 % .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 1 rate down comment 4
cokrat1
преди 11 години
Търсенето и предлагането е универсален принцип. Той е най-отгоре. След него идват и много други уточняващи принципи та чак....до себестойността на един имот. Не ми се губи време в тоя допотопен начин на комуникация...чат...затова пиша колкото се може по кратко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
84
rate up comment 5 rate down comment 0
petiovi
преди 11 години
Но най-важното - да подбира правилните методи за оценка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
83
rate up comment 5 rate down comment 1
petiovi
преди 11 години
Наистина е така - трудно е. И сега твърдя, че оценителя трябва да има много богат опит в познаването на недвижимите имоти и като конструкция и като история.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още