IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г. Максимова: Нека забравим за възстановяване на сделките с имоти “на зелено”

Моментът да се купи жилище вече е настъпил, смята управителят на агенция за недвижими имоти Софконсулт

08:07 | 23.02.12 г. 39
<p>
	Инж. Галина Максимова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Инж. Галина Максимова. Снимка: Личен архив

- Какъв е потенциалът на българския пазар на имоти след кризата?

Специално за София и за по-големите градове мога да кажа, че потенциалът на пазара е свързан с новите райони, които ще бъдат разработени и които в общия устройствен план имат строителен режим. За София това са районите на изток от Околовръстния път, които имат хубава панорама и не са на северен склон. В по-далечна перспектива такива райони с потенциал са южните склонове на Стара планина.

Потенциалът за разрастване на София е в тази посока и тези райони могат да предложат съвсем нов начин на обитаване, различен от прекомерно застроените и пренаселени райони на столицата.

- Това означава ли, че и за България в един момент ще стане валидна тенденцията за бягство от големия град и развиване на своеобразни предградия, съставени основно от еднофамилни жилища?

Думата „предградия“ на мен не ми звучи добре. По-скоро сателитни селища около София. При всички случаи тенденцията ще бъде такава. В подобни райони можем да постигнем по-добър начин на обитаване в екологична среда. Още повече, че в София вече почти няма къде да се строи.

- В тази връзка какви според Вас фактори и проблеми пренебрегнаха предприемачите в името на бързата и висока печалба по време на бума в сектора?

Предприемачът, гонейки високата печалба, в крайна сметка строи, защото има пазар. Въпросът е къде бяха регулиращите органи? Те са тези, които са дали възможност за това строителство. Преди влизане в сила на общия устройствен план на София през 2007 г. се правеха частични изменения на застроителните и регулационни планове, чрез които се допусна презастрояване на районите и резултатът е виден. След като през 2007 г.  влезе в сила общият устройствен план на София смятам, че нещата се урегулираха, макар и малко късно.

Има и райони, в които общият устройствен план на София допусна по-голяма интензивност на застрояване, като Манастирски ливади например. Защо трябваше коефициентът на интензивност на застрояването там да е по-висок от този в други жилищни райони? Получи се презастрояване в един чисто нов район, който беше гола поляна.

- За какви проекти има „глад“ на българският пазар на имоти?

Напоследък се наблюдава тенденция пазарът да не може да предложи на купувача това, което той търси. Изчерпват се обектите, които са най-търсени. А какво се търси – от една страна това са евтините и малки панелни апартаменти, които се купуват от хора, които просто искат да се приютят някъде. Тези сделки са доста, защото хората нямат пари и се страхуват да взимат кредити, а поне за момента ги устройва вариантът да живеят в такова жилище. От друга страна хората с по-добри доходи и възможности за кредит търсят ново строителство с добро местоположение, инфраструктура и комуникации, а това пазарът все по-малко го предлага.

Сега е моментът строителите и предприемачите да започнат строителство на такива жилища, които ще се завършат след година и половина – две. Убедена съм, че тогава ще има активен пазар на недвижими имоти.

- Много фирми, които са построили някакви жилищни сгради, в момента действат според конюнктурата и масово „прекрояват“ и смаляват вече готовите апартаменти, за да могат да ги продадат. Доколко тази стратегия е правилна що се отнася до качеството на жилищата?

Функционалността при едно такова разделяне на жилищата действително се нарушава. За строителите обаче тази стратегия от финансова гледна точка е правилна, защото те трябва да продават, а в момента големите жилища доста трудно се продават, особено ако са скъпи. Разделяйки апартаментите шансовете за продажба се увеличават.

Последна актуализация: 10:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 11 rate down comment 0
sashev
преди 12 години
От къде това неистово очакване за покачване на цените?Госпожо, доходите на по-голяма част от населението в България са лимитирани в средносрочен, а според мен и в дългосрочен план.Ако има икономическо понятие, което е нарастваща функция във времето, това е безработицата. Но ние не говорим за нея. Не говорим и за демографския срив, не говорим и за покачващите се цени на енергийните ресурси, суровините, храните, лекарствата и административните услуги, които изземват все по-голям дял от семейния бюджет - остатъкът от бюджета като функция във времето е намаляваща величина. А, да попитам нещо - темпът на ръст на строителството на недвижими имоти през последните години съответства ли на темпа на ръст на населението?! То, жилищата за какво се използват все пак, ако има някакво значение.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 5
djorkaef
преди 12 години
Наистина всеки по веригата надува цената на имотите. Трябва държавата да регулира по някакъв начин. Ако след строителство пълната себестойност примерно е 300 евро на м2 инвеститора не трябва да си си слага печалби повече от 10-20% и брокерите 1%. Тогава между 340-360 евро ще бъде м2. Нека печелят от обем сделки, а не от спекула.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 0
kilievplbg
преди 12 години
Добре, госпожо, купувайте, а ние ще изчакаме още малко. И не е зле да разберете, че само с приказки не става. Дайте пример! Ако всички брокери на недвижими имоти си купите жилища в това тримесечие, пазара ще отлепи в желаната от вас посока. Гаранция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
Raboti
преди 12 години
Максимова казва полезни истини, но и " Лично моето мнение е, че е време да се купува, тъй като цените повече няма да падат."Ако си вярва, тя да купува. Щом цените няма да падат какво - ще стагнират ли, ще се вдигат ли? Аз вярвам на коментиралите преди мене - цените ще падат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 1
vajvaj
преди 12 години
Съгласен съм, че сега е мамента да се купува. Добре, че жена ми ме прати да купя кило сирене, хляб и свинско, че иначе щях да профукам парите за апартамент...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 0
mick
преди 12 години
Цените на имотите и в момента са много надценени за българските доходи. 3 средни брутни годишни заплати трябваше да купуват средно жилище в съответния град... 120 наема трябваше да изплащат едно жилище... И това за завършено жилище - разбира се без мебелите. А не както сега на ш/з и трябва да дадеш още 30% от цената за довършване.В момента даже не се доближаваме до тези цифри.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 2
atb
преди 12 години
На 5-6 месеца се появява някой гладен брокер и почва да дрънка по телевизия и интернет, как сега било дъното вече... така като гледам май бая затънахте в тинята и се мъчите да излъжете някой будала....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 4
freshamm
преди 12 години
"време да се купува, тъй като цените повече няма да падат"- това го слушаме вече 4та година. Много им се иска да е така, особено на паразитните брокерчета , ама стой та гледай какво иде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още