IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г. Максимова: Нека забравим за възстановяване на сделките с имоти “на зелено”

Моментът да се купи жилище вече е настъпил, смята управителят на агенция за недвижими имоти Софконсулт

08:07 | 23.02.12 г. 39
<p>
	Инж. Галина Максимова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Инж. Галина Максимова. Снимка: Личен архив

- Какъв е потенциалът на българския пазар на имоти след кризата?

Специално за София и за по-големите градове мога да кажа, че потенциалът на пазара е свързан с новите райони, които ще бъдат разработени и които в общия устройствен план имат строителен режим. За София това са районите на изток от Околовръстния път, които имат хубава панорама и не са на северен склон. В по-далечна перспектива такива райони с потенциал са южните склонове на Стара планина.

Потенциалът за разрастване на София е в тази посока и тези райони могат да предложат съвсем нов начин на обитаване, различен от прекомерно застроените и пренаселени райони на столицата.

- Това означава ли, че и за България в един момент ще стане валидна тенденцията за бягство от големия град и развиване на своеобразни предградия, съставени основно от еднофамилни жилища?

Думата „предградия“ на мен не ми звучи добре. По-скоро сателитни селища около София. При всички случаи тенденцията ще бъде такава. В подобни райони можем да постигнем по-добър начин на обитаване в екологична среда. Още повече, че в София вече почти няма къде да се строи.

- В тази връзка какви според Вас фактори и проблеми пренебрегнаха предприемачите в името на бързата и висока печалба по време на бума в сектора?

Предприемачът, гонейки високата печалба, в крайна сметка строи, защото има пазар. Въпросът е къде бяха регулиращите органи? Те са тези, които са дали възможност за това строителство. Преди влизане в сила на общия устройствен план на София през 2007 г. се правеха частични изменения на застроителните и регулационни планове, чрез които се допусна презастрояване на районите и резултатът е виден. След като през 2007 г.  влезе в сила общият устройствен план на София смятам, че нещата се урегулираха, макар и малко късно.

Има и райони, в които общият устройствен план на София допусна по-голяма интензивност на застрояване, като Манастирски ливади например. Защо трябваше коефициентът на интензивност на застрояването там да е по-висок от този в други жилищни райони? Получи се презастрояване в един чисто нов район, който беше гола поляна.

- За какви проекти има „глад“ на българският пазар на имоти?

Напоследък се наблюдава тенденция пазарът да не може да предложи на купувача това, което той търси. Изчерпват се обектите, които са най-търсени. А какво се търси – от една страна това са евтините и малки панелни апартаменти, които се купуват от хора, които просто искат да се приютят някъде. Тези сделки са доста, защото хората нямат пари и се страхуват да взимат кредити, а поне за момента ги устройва вариантът да живеят в такова жилище. От друга страна хората с по-добри доходи и възможности за кредит търсят ново строителство с добро местоположение, инфраструктура и комуникации, а това пазарът все по-малко го предлага.

Сега е моментът строителите и предприемачите да започнат строителство на такива жилища, които ще се завършат след година и половина – две. Убедена съм, че тогава ще има активен пазар на недвижими имоти.

- Много фирми, които са построили някакви жилищни сгради, в момента действат според конюнктурата и масово „прекрояват“ и смаляват вече готовите апартаменти, за да могат да ги продадат. Доколко тази стратегия е правилна що се отнася до качеството на жилищата?

Функционалността при едно такова разделяне на жилищата действително се нарушава. За строителите обаче тази стратегия от финансова гледна точка е правилна, защото те трябва да продават, а в момента големите жилища доста трудно се продават, особено ако са скъпи. Разделяйки апартаментите шансовете за продажба се увеличават.

Последна актуализация: 10:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

38
rate up comment 0 rate down comment 0
Веск
преди 12 години
Госпожата е длъжна да прояви оптимизъм. Разбираме я. Обаче. Безработицата и социалното разслоение растат. Младите нямат работа и не създават семейства. *** стават все повече. Кадърните бягат. То интересно кой точно ще купува при демографския колапс дето още не го усещаме. То руснаците вече имат към 10 процента от имотите - въобще не ви броя тук селата , но тея проценти не спряха кризата. Това че се укрива безработица и инфлация със стакмистика не значи, че ги няма. Кой може да докаже тук, че ръста на цени ще дърпа нагоре след себе си и цените на жилища. Лесно смятате съотношение цена на жилище към наем ама има още едно съотношение и за мен то дори е по-показателно. Това е заплата към цена на кв.метър. Защо не коментирате и това. То по-ниските наеми са си пряка функция от заплатите. Да не говорим пък за селските имоти. Там всичко се срина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 0 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
Наемът намалява загубите поне на половина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Неслучайно в България няма нито един професионален рентиер. В нормалния свят е практика някой инвеститор да купи или да построи цяла жилищна сграда и след това да отдава жилищата под наем. У нас такива няма. И няма как да има при условие, че цените са безбожно надути, а наемите - ниски. Сметката просто не излиза. Тези, дето отдават жилища под наем в България, са обикновено наследници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 1 rate down comment 0
Crux
преди 12 години
Дори да приемем, че можеш да отдаваш необзаведен двустаен за 200 Евро, това прави 2400 Евро на година. При цена 60 000 Евро за "добър двустаен апартамент в свестен квартал" инвестицията ще ти се избие след точно 25 години. Да, вероятно наемът няма да остане 200 Евро в следващите 25 години, но пък и апартаментът няма да е постоянно обитаван, ще се наложи поне 2-3 пъти да правиш основен ремонт, а и върху рентата се плащат данъци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 1 rate down comment 0
mmari
преди 12 години
За изказването на г-жа Максимова , и аз не знам , колко е истина и колко спекулация , но е факт , че всяка сделка се оскъпява с 5% от стойността на комисьона. За 50000е. - 2500е. , по 1250е. за Продавач и Купувач. ... И най-нелогичното е , че ние им ходим на крака. Сайтовете рядко са ефективни , защото предполагат злоупотреби . Как да се сдобием с адекватна информация ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 0 rate down comment 0
mmari
преди 12 години
Съгласна съм за доходите , но , може ли да пресметнете цената за изграждане на едно жилище . Повярвайте , това е един от най-тежките браншове в икономиката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 0 rate down comment 0
mmari
преди 12 години
За ново строителство - няма вече накъде . От лихвите за кредитите за строителство с 11/12% - ресурса за поевтиняване се изчерпа . От това печелят само Банките , лихви от строителя / лихви от купувача / наказателни лихви по погасяване . За 1г. , ресурса от оборотни пари / при липса на пазар/ на строителя намалява с лихвата на обслужвания кредит . За 3г. , Вие сметнете. Който работи ,,на свето" как да издържи ? Аз не коментирам жилищата , които са на 10 и повече години а тези , които отговарят на всички условия - ЕЕ , газификация , техн. паспорт . Според Вас , каква е цената на кв.м. застроена площ на ново / постандарт завършено жилище / в ...... Плевен. Плевен е един от БЕДНИТЕ градове в България. Мога да покажа и примерна калкулация за 1кв.м. , тя не е по-различна от тази в София . Разликата е , че в София има работа а в Плевен и др. градове няма - ,, бог високо , ББ - далеко !!!" . А брокерите са само посредници . Купувачите ги използват за ,,сигурност" , но товарят с общо 5% !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 3 rate down comment 1
Crux
преди 12 години
Наем 250 Евро за двустаен необзаведен апартамент? Хехехехехехе, някой друг път! Максимумът, който може да се вземе за подобно жилище, е 150 Евро. Следователно цената на жилището трябва да 150 х 240 = 36 000 Евро.Но това са пак сметки без кръчмар, защото у нас по традиция масовите жилища се отдават обзаведени. Значи в сметката трябва да калкулираме още поне 7-8 000 Евро за обзавеждане, което пък трябва и да се подменя през 10-ина години. Сложете и разходите за ремонти (поне боядисване) на всеки 2-3 години, сложете и периодите, в които жилището стои празно и бързо ще установите, че инвестицията в апартамент с цел отдавне под наем няма да се върне и за 30 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 0
irish
преди 12 години
Това трябва да го забравим, никъде по света не се продава на зелено. Продава се, и още как. Тая за 20г. стаж не е ли ходила някъде по света ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 0
borimechkov
преди 12 години
"На пазара има всякакви брокери добри професионалисти, слаби професионалисти и хора, които никога не трябва да се занимават с такава дейност."Явно госпожата е от последните! Как бе, госпожо, ще кажете такава глупост-"никъде нямало практика за строеж на зелено"! Off plan property! Не сте ли чувала? В цял сват го има и по принцип е едно добро нещо! Дубай как беше застроен?Да се дава за пример Русия за това, как е уреден бранша на недвижимите имоти-ааааа, не, благодаря! И за какво точно вие искате намеса от държавата( или права на НСНИ) за регулации някакви? За да нямате КОНКУРЕНЦИЯ! Ако искате да повишавате качеството на обслужване на хората-какво ви пречи, работете, повишавайте го! Тъкмо ще изпъквате по-силно пред конкурентите-непрофесионалисти. Всеки, за всичко ревнал-държавата, че държавата! Доста смело и непрофесионално е да се каже, че сега е времето да се купува! Ама вие можете да решавате уравнения с хиляди неизвестни май! Преди мен правилно са написали-ами купувайте тогава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още