IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Максимова: Нека забравим за възстановяване на сделките с имоти “на зелено”

Моментът да се купи жилище вече е настъпил, смята управителят на агенция за недвижими имоти Софконсулт

08:07 | 23.02.12 г. 39
<p>
	Инж. Галина Максимова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Инж. Галина Максимова. Снимка: Личен архив

- Какъв е потенциалът на българския пазар на имоти след кризата?

Специално за София и за по-големите градове мога да кажа, че потенциалът на пазара е свързан с новите райони, които ще бъдат разработени и които в общия устройствен план имат строителен режим. За София това са районите на изток от Околовръстния път, които имат хубава панорама и не са на северен склон. В по-далечна перспектива такива райони с потенциал са южните склонове на Стара планина.

Потенциалът за разрастване на София е в тази посока и тези райони могат да предложат съвсем нов начин на обитаване, различен от прекомерно застроените и пренаселени райони на столицата.

- Това означава ли, че и за България в един момент ще стане валидна тенденцията за бягство от големия град и развиване на своеобразни предградия, съставени основно от еднофамилни жилища?

Думата „предградия“ на мен не ми звучи добре. По-скоро сателитни селища около София. При всички случаи тенденцията ще бъде такава. В подобни райони можем да постигнем по-добър начин на обитаване в екологична среда. Още повече, че в София вече почти няма къде да се строи.

- В тази връзка какви според Вас фактори и проблеми пренебрегнаха предприемачите в името на бързата и висока печалба по време на бума в сектора?

Предприемачът, гонейки високата печалба, в крайна сметка строи, защото има пазар. Въпросът е къде бяха регулиращите органи? Те са тези, които са дали възможност за това строителство. Преди влизане в сила на общия устройствен план на София през 2007 г. се правеха частични изменения на застроителните и регулационни планове, чрез които се допусна презастрояване на районите и резултатът е виден. След като през 2007 г.  влезе в сила общият устройствен план на София смятам, че нещата се урегулираха, макар и малко късно.

Има и райони, в които общият устройствен план на София допусна по-голяма интензивност на застрояване, като Манастирски ливади например. Защо трябваше коефициентът на интензивност на застрояването там да е по-висок от този в други жилищни райони? Получи се презастрояване в един чисто нов район, който беше гола поляна.

- За какви проекти има „глад“ на българският пазар на имоти?

Напоследък се наблюдава тенденция пазарът да не може да предложи на купувача това, което той търси. Изчерпват се обектите, които са най-търсени. А какво се търси – от една страна това са евтините и малки панелни апартаменти, които се купуват от хора, които просто искат да се приютят някъде. Тези сделки са доста, защото хората нямат пари и се страхуват да взимат кредити, а поне за момента ги устройва вариантът да живеят в такова жилище. От друга страна хората с по-добри доходи и възможности за кредит търсят ново строителство с добро местоположение, инфраструктура и комуникации, а това пазарът все по-малко го предлага.

Сега е моментът строителите и предприемачите да започнат строителство на такива жилища, които ще се завършат след година и половина – две. Убедена съм, че тогава ще има активен пазар на недвижими имоти.

- Много фирми, които са построили някакви жилищни сгради, в момента действат според конюнктурата и масово „прекрояват“ и смаляват вече готовите апартаменти, за да могат да ги продадат. Доколко тази стратегия е правилна що се отнася до качеството на жилищата?

Функционалността при едно такова разделяне на жилищата действително се нарушава. За строителите обаче тази стратегия от финансова гледна точка е правилна, защото те трябва да продават, а в момента големите жилища доста трудно се продават, особено ако са скъпи. Разделяйки апартаментите шансовете за продажба се увеличават.

Последна актуализация: 10:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

28
rate up comment 3 rate down comment 0
ordinary person
преди 12 години
Брутният доход от наем:=(12x500/ 146000)x100= 4.1% доходност за България.САЩ: 10% Великобритания: 9,5 Доходност под 6% - балон Кое не евярно в уравнението? Това го оставям без коментар.Има още страшно много индикатори, но при тях се получават твърде големи дисбаланси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 0
ordinary person
преди 12 години
За първи път пиша коментар тук, но поредната публикация за достигане на дъното на цените на имоти ме възмути. Всички професионалисти в областта на недвижимите имоти всеки месец изказват мнение, че сме стигнали дъното и е време да се купува. Никой не говори с цифри и пазарни индикатори както се прави в други държави, които имат над 100 годишна традиция в недвижимите имоти. Нека направим следните изчисления:Цена на жилище в София / Борово/ - 70 м2- 146 000лв - източник: imoti.netМесечен наем на същото жилище: 500 лв - източник: imoti.netсредна месечна заплата в София : 1023 лв - източник: nsi.bгСъотношението цена на жилището към печалба от него (price-to-earnings - P/E)= цена на жилище/ год.наем - разходи =146000/ (500x12)- 300 = 25,6 т.е 3.7 % годишен доход В западна Европа и САЩ доходността започва от 6-7% стига до 10-12 % . Кое в уравнението не е вярно? Наема или цената на жилището????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 3
hellwitch
преди 12 години
Ами не си прав в София 2009г. си беше 750 евро.кв и днес пак е толкова. Най вероятно и след 2г. най-вероятно няма да има голяма промяна.Аз лично купих апартамент края на 2010 и цените са си същите. Проблема е, че на практика няма предлагане на смислени имоти и въпреки, че и търсене няма от къде да дойде нещата като, че ли са се уравновесили в момента. Ако гледате оферти на по-ниски цени на 95% става дума за неизползваем имот - например триъгълни стаи, колона по средата на спанята (т.е. 2-но легло няма как да се сложи), 20 кв. коридор в 50 кв жилище или огромна тераса, мансарда или друго неизползваемо нещо с огромна квадратура. Или пък няма улица до сградата и/или канализация и т.н. След 8 месеца огледи разбрах, че едва 10%-15% от офертите да реални като за повечето от тях искат твърде много пари(над 900 е/кв)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 4
avramcho
преди 12 години
Сигурно четеш други книги ;)........щом не зачиташ мнението на мнозинството!Ако всички са прави-кой ще движи пазара.......т.е. КОЙ ЩЕ ГУБИ ПАРИ ???---------------Преди бума всички знаеха-че цените растат вечно и изгубихаСега всички знаят че цените падат вечно и изгубиха (правилното време за покупка беше до 2011) ----------Н.В. Пазарът е като махалото - от крайно ляво до крайно дясно........и обратноЧовек трудно може да се абстрахира от собствената си........----------------------А Банките какво ще правят ако нещата продължават все така ...........все въпроси на които такива като теб имат отговори.,.но само вие.а вие сте под 1 %---------Нищо не става на този свят без БАНКА !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
watergateory
преди 12 години
"Управителят на агенция за недвижими имоти Софконсулт". :))) Инвестора, ако скате да сте сериозни питайте някой независим по въпроса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 0
watergateory
преди 12 години
"Управителят на агенция за недвижими имоти Софконсулт". :))) Инвестора, ако скате да сте сериозни питайте някой независим по въпроса
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 2
melon
преди 12 години
Не звучи зле, ама кой ще се захване със строителство за 10 процента печалба?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 8 rate down comment 0
melon
преди 12 години
По отношение на измамите с имоти е редно нотариусите да са гаранти на сделката и да носят отговорност. Държавата също би трябвало да носи отговорност при несвършена коректно работа на институциите и.Така само събират такси, а нямат задължения срещу тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 2
watergateory
преди 12 години
Докато има пране на пари ще има и нереално високи цени на жилищата. Обикновените собственици на парцелче, взели кредит да строят отдавна са фалирали или продали имотите си на НОРМАЛНИ ЦЕНИ! НЕКА ДА УСПОКОЯ ВСИЧКИ! Цените на жилищата тепърва ще ПАДАТ ама ЯКО! Толкова непродадени НЕОФИЦИАЛНО апартаменти има, че можем да приятим цял Шангхай.Всяко друго мнение на псевдоспециалисти и такива, вживяващи се в ролята на финансисти и икономисти е за ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 5
rainmaker
преди 12 години
Така като гледам че всички са настроени за падане на цените може би наистина е време да се купува
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още