IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ст. Александров: Наивно е да разчитаме на потреблението като фактор за растеж

Финансистът не вижда много политики на правителството за борба със сивия сектор, който крие много резерви за икономиката

08:11 | 09.01.14 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	доц. д-р Стоян Александров. <em>Снимка: Свилен Колев</em></p>

доц. д-р Стоян Александров. Снимка: Свилен Колев

- Що се касае до висшето образование и сегашния модел на финансиране на висшите училища – създава ли той конкуренция между университетите? Удачен ли е за тях?

Повече от ясно е, че не създава. Би трябвало да се създаде друга обстановка тогава, когато реализацията на кадрите зависи от това какъв университет си завършили и каква подготовка са получил. Не случайно като погледнете класацията на западните университети ще видите, че един от критериите е реализацията. Второто е стартовата заплата. Ние нямаме насрещна система за оценка на това кой университет какво качество готви. Второто нещо са системите за рейтинг на отделните ВУЗ-ове. Няма обективни критерии, на които може да се стъпи. За да може на тази база да промениш системата на финансиране, трябва да я следва качеството.

Винаги ще има нещо, което да се критикува в една такава област. Действително може би университетите трябва да станат по-малко, да има повече частни университети, но да има завишени критерии, защото в момента някои университети само раздават дипломи, а не дават знания. Не е нормално да има толкова много университети за една такава малка държава. Явно не е нещо както трябва в тази система. За мен не е нормално един преподавател да бъде титуляр на 5-6 дисциплини. За съжаление нивото пада, изискванията на преподавателите също. За съжаление го има и този проблем. Какво означава един преподавател да преподава в пет университета? Кога успява? Когато говоря за реформи в образованието, казвам, че още в началото образование трябва да има сериозна реформа.

- Доц. Александров, ръководител сте на катедра „Финанси“ в УНСС вече дълги години.  Какви според Вас са съвременните предизвикателства пред един студент по финанси? Какво би могло да се усъвършенства в учебната програма и професионалната подготовка на студентите, например, за да бъдат конкурентоспособни спрямо връстниците си в Европа и по света?

Не бих искал да говоря за другите. Мога да говоря за катедра „Финанси“, на която вече 17 години съм ръководител и 30 и няколко години работя в нея. Болестта на университетите, макар и при нас да не стои толкова този въпрос, е, че се правят учебни планове и програми заради преподавателите, а не заради студентите. Такива измислени дисциплини има в университетите.

Навремето въведохме изискването в учебните планове да залагаме дисциплини, които се четат поне в няколко западни университета. В учебния план на специалност „Финанси“ няма дисциплина, която да не се чете някъде. Но в същото време няма да намерите нито един университет в света, който готви финансисти, на които 60% от дисциплините му са общоуниверситетски дисциплини, които, да, обогатяват културата, но не готвят добрия професионален специалист.

Не е работа на университета да ограмотява студента по финанси. Не е проблем. Аз смятам, че и културология, и археология, и езикознание да учите, все ще е полезно на всеки един, нали? Обаче това ли е задължението на университетите?

В нашите учебни планове има същите дисциплини, които учат в същите западни университети. Даже бих казал, че нашият учебен план е по-добър от много от реномираните английски университети. По програмите препоръчваме учебници, които се преподават в реномираните западни университети. И като се има предвид, че студентското обучение в крайна сметка е основно самоподготовка. Лекцията може да проворика интереса, но лекцията не дава готовия отговор.

В магистърските степени на обучение пък модулните формули, този голям формализъм, това обединяване на разнородни потоци – на неикономисти, икономисти, финансисти, правят нивото различно. Но не е нормално и всеки да може да завършва. Ето тези неща трябва с времето да се променят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:54 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 12 rate down comment 3
SS-23
преди 10 години
Относно банковата система и лихвите, лихвата съдържа в себе си компонент на риск. Когато безработицата е голяма, икономическия растеж е слаб и половината доходи на населението отиват за храна, а останалата част за битови сметки, компонентът риск в лихвата няма как да е нисък. =======================================И като държиш висока лихва, за която си наясно, че със ниските доходи (както сам казваш) НЕ може да се плаща- не вкарваш ли още по-голям риск ве, ***! Как ше продължиш да вкарваш риск в системата, и ще пищиш- ама то няма потребление, никой вече не се лъже да взима *** ви кредити!Шоково сваляне на лихвите ще осводи от мъртвата хватка и икономиката (до колкото я има) и хората! Момче, фалират ли хората....заминавате и вие!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 2
supertrader
преди 10 години
Инвестиции при падащи цени - такова нещо няма, всеки гледа да се изнесе и да продаде и колкото по рано успее да продаде..толкова по добре за него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 15 rate down comment 2
amanotumnici
преди 10 години
Определено рекламата насочва потреблителите към определени стоки. Затова и тази услуга е толкова скъпоструваща. В момента на пазара на стоки има толкова информация, че става все по-трудно потребителя да бъде подведен. Рекламата е скъпо удоволствие, за да някой си позволи да залъгва. Използва се като част от конкурентната борба между най-добрите на пазара.За големите вериги всичко е вярно, но трябва да признаем, че са голямо удобство за потребителя. На едно място се предлага голямо разнообразие от стоки и услуги, с което се спестява време на хората. Нормално е, след като инвестицията в големи вериги е направена отвън и печалбите да отиват навън. Това е цената, която плащаме. Ако имахме ресурс да направим ние тази инвестиция, парите от печалбите щяха да останат тук. Може би с времето вътрешните инвестиции ще започнат да конкурират външните и тогава ползите за нашата икономика ще са по-големи, най-вече откъм задържането на финансов ресур в страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 10 rate down comment 9
misanthrope
преди 10 години
Гледам тук как родното производство трябва да ползваме.. еееех мечти...Москвичи от Ловеч, Електрон Велико Търово, Дънки Панака маратонки ДСО Пирин.... само каква икономика имахме тогава и как добре живеехеме.. ама на, дойде тоя мавър Костов и прецака хубавото. Ето в Куба и до днес си движат с коли собствено производство. Е малко не произвеждат собствено производство ама кво да се прави
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 10 години
И как ще вземеш от безработните пари или пък те да оправят сградите, то това не е по силата на работещите при тези доходи. Ние си имаме безработниработещи с доход от 500 лв,, как се ремонтират имоти с такива доходи ? Като Германия, когато работещите имат доход по 4-6 хиляди лева може да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 4
misanthrope
преди 10 години
И кое му е сложното на ЗДДС? И какво значи "справедлив"? Справедлив за кого? Какво справедливо има в това, да вземеш от парите на този, който си ги е изкарал и да ги дадеш на този, който не работи? Какво справедливо има в това, да вземеш от парите на миньора и да ги дадеш за мерцедес на депутат? Това е все едно един е застанал с една тояга и налага наред и вика я ти дет си по-силен, тебе ще те изгърбя 10 тояги а тоя до теб - 5 че ми се вижда по-слаб. Справедливост?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 9 rate down comment 1
IQ96
преди 10 години
Подкрепям mick относно 9 коментар. Прекалено много собственици на разни опасни сгради,необработвани земи и т.н. Всеки собственик- пък бил безработен или не да се грижи за имота си. Това няма как да стане, ако не го притиснеш с данъци,такси и глоби. Всички се възхищаваме на подредените балкони в Германия, Швейцария, Австрия и др. а у нас-прани ***, автотрошки по зелените (някога) площи и други безобразия (убити хора от падащи сгради). Тук и 12 е прав, че липсва желание да се работи и то не за заплата, а за себе си и семейството за по-чиста и красива околна среда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 4
SSIW
преди 10 години
За мен, пренасочване на потреблението на българите към стоки родно производство, е нещо от което може да се усети положителен ефект. Освен това което си казал за конкуренцията при една отворена икономика, има и друг такъв момент: определени брандове, в следствие на десетилетия реклама и промиване на мозъци, са придобили идолопоклоннически статус (нещо което не стъпва на рационални основания). Ясно е, че българските продукти нито имат зад себе си ресурса за такава рекламна обработка на пазара, нито времето за да я осъществят. В една такава ситуация, трезвомислещия българин, защо да не се пребори с тези ирационални, насадени в подсъзнанието му сугестии и да избере българското? За жалост и друго което си споменал е истина: проблема с прекупвачите, бих добавил и големите търговски вериги, те са чужда собственост и налагат унищожителни условия за работа с доставчиците си, така голяма част от формираната печалба по веригата заминава извън страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 4
amanotumnici
преди 10 години
Интересно ми е как си сметнал, че 80% от потреблението е от внос ... Вносът е полезен и то по много причини. Една от тях е, че не е нужно да произвеждаме нещо неефективно, като може да си го купим евтино от друга страна. Ресурса, който притежаваме може да насочим към производство на нещо ефективно и да го продаваме на висока цена. Друга причина, с която е полезен износа е вкарването на конкуренция на вътрешния пазар. Вносът на по-добри стоки кара вътрешното производство да се развива, да бъде по-ефективно, за да се задържи на пазара. Това са нормални процеси в една отворена икономика. При нас има проблем, че има определени субекти, които се намесват на пазара (прекупвачи, изнудвачи, групировки идр.), които убиват развитието на пазра. Допълнителна спънка е и липсата на желание хората да работят. Всеки чака държавата да го оправи и тя в крайна сметка го "оправя", но по свой си начин. Инфраструктурата е полезна, но не трябва да се концентрират всички сили само там, както беше досега.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 3
vzhekoff
преди 10 години
Абсолютно съм съгласен. Нещо повече - в световен мащаб банковите лихви са отрицателни (имам предвид спрямо инфлацията), което само по себе си също е много лошо, а тук няма ипотека под 7%, изключая преференциите за служители. Това при среден % по депозитите под 4%. Реално банките в БГ са изключително лошо управлявани и въпросните 500 и кусур млн. печалба са изцяло за сметка на реалния сектор. Но пазарът не можеш го излъга и банките ще си платят за това в средносрочен план.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още