IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инж. Петров: Без обезценка на лева не ни чака нищо добро занапред

Сектор машиностроене в Пловдивския регион се отърсва от ударите на кризата, но заетите в него не бързат да се радват, споделя директорът на Балканкар Рекорд

09:25 | 21.06.12 г. 77
<p>
	Инж. Петър Петров. <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Инж. Петър Петров. Снимка: Investor.bg

Инж. Петър Петров е изпълнителен директор на „Балканкар Рекорд” АД - Пловдив. В предприятието работи вече 24 години. Фирмата е приватизирана през 2000 година чрез БФБ. Собственост е на дружествата „Рекорд кар холдинг” АД и "Стройинвест” ЕООД , а около 5 на сто от акциите държат индивидуални акционери по линия на масовата приватизация.

В годините след раздържавяването са създадени много нови модели и видове машини, променен е дизайнът им и агрегатите. През 2003 г. започват да се произвеждат електрокари заради нарастващото търсене на електрически машини. Обемът от продажбите на електрокари непрестанно се увеличава и вече представлява около 35 на сто от общото производство. Започва и производството на платформи с различна товароподемност, които се използват в големите промишлени предприятия, гарите и летищата и заедно с електрокарите вече представляват над половината от производството на компанията.

Разговаряме с и
нж. Петров за предизвикателствата пред управляваната от него компания, сектора и икономиката като цяло.

- Много тежки времена за всички настанаха за бизнеса през последните години. В същото време един от най-засегнатите от прехода сектори на икономиката беше машиностроенето. Как изглежда сега браншът? 

Машиностроенето действително е един от секторите, които понесоха доста негативи след 1989 г. Причините са много разнопосочни. От една страна незаинтересованост на държавните учреждения и ведомства, които дълги години бяха собственици на предприятията. От друга страна – неяснотата, по мое мнение, у правителствата през този период, защото те не оцениха кое е полезно да се произвежда в България и кое не, кои са приоритетите и кои – не. Дори и в отраслите, които бяха обявени за приоритетни, като туризъм и селско стопанство, допуснахме хаос и бъркотия.

- А това, че се забави много приватизацията в този сектор, не предопредели ли до голяма степен тежкото му бъдеще?

Когато има безстопанственост и неяснота кой е собственикът на предприятието, не са ясно дефинирани целите на управленческия екип, нещата действително се влошават. Не може на всеки 6-7 месеца да сменяш ръководството на едно предприятие, както ставаше. 

Това означава, че той докато започне да навлиза в нещата, трябва да си ходи. Какво да очакваме от него? Това влияе и на неговата нагласа: „при следващото правителство няма да съм тук, защо да се интересувам от резултата? Да изкарам поне докато тези са на власт”. Така че причините са наистина много.

През последните години започна усилено да се говори , че това, което произвеждаме в България, са ниско технологични продукти. Но няма и да имаме скоро високотехнологични продукти, защото концепцията за развитието на икономиката ни е сбъркана, въобще ако я има.

- При положение, че към настоящия момент частният бизнес е основният двигател на икономиката, как виждате ролята на държавата?

Държавата имаше големи възможности за въздействие, когато всичко беше под неин контрол. Единственото, което сега може да се иска от държавния апарат, е да създаде политиката за развитие и да създаде условията за реализацията й. Само че не я виждам тази политика, защото в касичката трябва да влизат повече пари, отколкото се харчат.

А ние години наред сме с отрицателно търговско салдо, което означава, че износът ни е по-малко от вноса. По този начин трудно се връзва бюджет. Стимули за износителите няма.  Да не говорим, че фиксираният курс на лева спрямо еврото пък е един препъни камък за износителите, защото инфлацията в лева не се компенсира чрез промяна на стойността му спрямо еврото.

Левът стана прекалено надценен, от там - и нашите продукти са прекалено скъпи. И за да успеем ние да изнесем един продукт трябва драстично да свалим цената в евро или да е нещо много високотехнологично, което никой друг в света не го произвежда. Но в България вече няма такива производства, защото базата вече я няма – разрушиха се научните институти и големите обединения които имаха ресурс за развитие .

Ние тепърва, независимо дали е частна или държавна собствеността, ще създаваме нещата и ще вървим бавно и трудно нагоре. И постепенно може би ще стигнем до някакъв резултат, а може би – не.

Последна актуализация: 10:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 22 rate down comment 0
unseen
преди 12 години
Ех Петров ,Петров . Купуваме с компесаторки продаваме ударно земи и скрап .Някоя и друга далаверка , ама ....Като изпапаме парите и като се огледаме Нямаааа ...Хората по белият свят реинвестират и мислят.А тука ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 4
rogers
преди 12 години
значи инженере викаш няколко милиона човека да им обезценим парите за да може ти да си продаваш мотокарите - *** много си ми умен бе. Не си за там - за тая работа трябва икономист и то грамотен - инженерите са за техническа работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 8
stdmv
преди 12 години
Доживяхме инженер Х от фирма Y в град N да дава акъл по валутната политика.....Що пък не... Щом пожарникар е премиер, и физкултурник вицепремиер...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 0
MZ/X
преди 12 години
България продължава да бъде държавата с най-ниски работни заплати и ценово равнище като цяло в ЕС, така че едва ли обезценката на лева ще помогне много на конкурентноспособността, освен ако не желем да се състезаваме по заплати с Виетнам.Проблемът на българските бизнесмени е, че не притежават нито сериозни капитали, нито ноу хау, нито стабилни пазарни позиции в чужбина. Единствено привличане на сериозни чуждестранни инвеститори с капитали, ноу хау и пазарни позиции биха могли да задвижат българската икономика, като българските бизнесмени по скоро би трябвало да са доставчици на тези фирми!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 4
nikolait
преди 12 години
човека казва много истини, валидни за България. Винаги си личи, когато говори делови човек и ЕКСПЕРТ, който по-далече от книгата не е стигнал. Не знам за лева, но с този начин на производство и управление, България я чака основно БЕДНОСТ, независимо с евро, лев или рубла!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 24 rate down comment 2
dex
преди 12 години
Пълни глупости, продуктите са ви скъпи, не защото левът е скъп, а защото вие ги произвеждате скъпо. Дали заради ниска производителност, малко инвестиции в техника, или твърде материало- и енергоемко производство Балканкар е неконкурентоспособен и левът няма нищо общо с това...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 3
data
преди 12 години
Години наред отклоняване на средства от фирмите за коли , вили , къщи, любовници , спекулации с недвижими имоти си имат цена - фирми с ниска конкурентоспособност . Няма как постоянно да декапитализираш фирмата си а след това да ревеш, че не си конкурентоспособен и да натискаш цената на труда за да си поне ценово конкурентен . Ама като натискаш прекалено дълго цената на труда после почваш да ревеш че нямало кадри . Е няма - на 500 лв. инженери няма .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 4
Tony
преди 12 години
За мое голямо съжаление, виждам много пробойни в бизнес мисленето на г-н инж. Петров!Това е още едно доказателство, че СЕО-тата трябва да са завършили Бизнес Администрация! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 19 rate down comment 0
Натрий
преди 12 години
Оставете я тая мантра, че обезценката на лева ще подпомогне износа.Двигателите TOYOTA и трансмисиите HYUNDAI не ги купувате в лева, а във валута. Какво ви грее, че левът се е обезценил? Сега ако един кар струва 20 хил. лв при 1:3 пак ли за толкова ще го продавате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
FINTA
преди 12 години
Точно така мисли българският производител за съжаление. И после чака някой да му купува ***!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още