IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Универсалният базов доход няма да реши проблемите ни

Горчивата истина е, че няма магическа пръкча, с която да се съживят икономиките

09:08 | 06.10.19 г. 27
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Фридман очертава концепцията в притчата си от 1969 г. за пускането на пари от хеликоптер. Ако всички са убедени, че това е уникално неповторимо събитие, тогава се предполага, че те ще похарчат парите, увеличавайки икономическата активност. Концепция предизвика съживен интерес през последните години като средство за предотвратяване на дефлацията.

Има ясна връзка между универсалния базов доход и модерната парична теория (МПТ), неконвенционален икономически подход, който набира популярност сред политиците. MПT общо взето твърди, че държавата не може да фалира, стига сама да печата валутата си - версия на аргумента, че дефицитите нямат значение. Според MПT правителствата трябва да заемат и харчат, когато търсенето е недостатъчно, за да придвижат икономиката към пълна заетост. МПТ предоставя теоретична обосновка за правителствата да емитират дълг към централните банки в по-големи размери, отколкото досега се допускаше. Така могат да се финансират разходни програми - като универсалния базов доход - за поддържане на икономическата активност.

Спорно е дали гарантираният минимален доход може да доведе до икономическо възстановяване. Това е преопаковане на съществуващите подходи, които имаха ограничена ефективност. Няма нищо ново в това централните банки да финансират правителствата чрез количествено облекчаване или фискални стимули, включително социални разходи. Така не се адресират ключови структурни проблеми като прекомерен дълг, дисбаланси, нива на заплати и демография. Възприемането на такъв подход би означавало и икономиката да стане зависима от намесата на правителството за поддържане на активността.

Универсалният базов доход, финансиран от хеликоптерни пари, може порочно да увеличи несигурността. Обикновените хора могат да реагират на неограниченото печатане на пари, като затворят портфейлите си и трупат спестявания. Неотдавнашната програма за „връщане на пари” в Австралия, която предостави до 1080 австралийски долара (740 щатски) на данъкоплатците, които печелят по-малко от 126 000 австралийски долара годишно, изглежда не компенсира песимизма по отношение на перспективите.

Това едва ли ще попречи на още държави да приемат подобни решения. Реалността е, че съществуващата политика е все по-ограничена. Значителното преструктуриране на дълга и отписванията, както и приемането на по-нисък растеж и стагниращ или намаляващ жизнен стандарт, са неприемливи. Политиците отчаяно ще се стремят да покажат, че има повече инструменти за предотвратяване загубата на доверие в техните правомощия.

Фридман смяташе, че политиките трябва да се оценяват по резултатите, а не по намеренията. За съжаление продължаващата примамливост на безболезнените и лесни решения на икономическите проблеми диктува, че универсалният базов доход ще остане част от политическия дневен ред.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:16 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

27
rate up comment 0 rate down comment 0
Hahoto
преди 4 години
https://cdn.ozone.bg/media/pdfs/5c9ca28e990e3.pdfГорещо ти препоръчвам тази книга, футористична е, но в нея ще намериш много отговори на върпросите, които поставяш! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 1
ДХДО
преди 4 години
"Който иска да работи ще намери начин."====Съжалявам, няма как да се съглася. В икономическата система, при която съществуваме, трудовата заетост се влияе съвсем пряко от платежоспособното (и/или кредитно-стимулирано) търсене/потребление - ако потреблението е "за мустака", системата няма как да предложи работа на толкова хора, колкото са били заетите в друг момент, при по високи нива на търсене/потребление ... , колкото и да са им положителни менталните нагласи по фун-шуи, за една част от индивидите - работа няма да има ;) Факт е, че константна величина (в натурално измерение) на потреблението се обслужва от различен брой заети, при различно ниво на производителност на технологиите, които се сравняват. Обаче именно тенденцията за по-ниска пряка заетост, при осъществяване на технологичен скок и ръст в производителността, поставя още по остро въпроса: платежоспособното търсене ли ще движи процеса ? ... защото, при натиск върху заетостта (в случая от технологично естество), хората с доходи от заплата, които ще генерират потребление, логично ще бъдат по-малко, отколкото тези обслужващи предшестващите по-не-производителни и по-трудоемки технологии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 1 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Базовото оцеляване си е базово оцеляване, работата си е работа. Който иска да работи ще намери начин. Който иска да маргиналства, пак ще намери начин. Свободата е право на избор. На прага сме на роботизация и изкуствен интелект, скоро ще ни оперират роботи. Навигациите ще знаят по-добре от нас пътя, а като не ни ти се шофира или си на три парцуци, автопилотът ще те отменя. Работата, като тази от последните 150 години няма да е същата. Светът ще стане съвсем различен. Процесите ще са много по-бързи от глобалното затопляне и ще засегнат всички, включително и екзесциалната философия към днешна дата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 2
ДХДО
преди 4 години
който не работи не трябва да яде!========================Именно тук се крие, изуитската подмяна на Проблема. В общия случай Хората настояват за работа, а Те им предлагат ядене ... не много обилно, но колкото е нужно за базово оцеляване (ББД). И това разбира се, не е плод на нисък когнитивен капацитет от страна на Те, по отношение на това, какво искат Хората ... просто Те са едни чичковци (или по-скоро наследниците им), които са успели да направят най-великия фокус в човешката история, след описаните във Вехтия и Новия завет Чудеса и по-точно, да рисуват по някакви парчета хартия цифрички (с безброй нули след тях) и с тези книжки да пазарят всичко, което може (и не може ) да роди главата на човек.И ако темата на обществения дебат се фокусира прекалено дълго върху въпроса :как да се създаде работа за Хората? (особено в момент на по-чувствителна социално-икономическа нестабилност), изведнъж може да се родят идеи, че държавата също може да организира икономически и производствени процеси, да стопанисва и управлява предприятия и да разпределя между хората (по определени правила), произведения, от тях самите продукт (примери за такива начинания има достатъчно и не трябва да бъдат търсени надалеч във времето и пространството) ... най-неловкото в такъв механизъм е , че ако на хората все пак им притрябват парчета хартия, с които да си улесняват процеса на разпределение на произведеното, то с тази работа пак може да се нагърби държавата да рисува книжки с цифрички (с колкото е нужно нули) и да ги раздава там където, когато и по колкото се налага ... очевидно, в модел функциониращ на такива принципи, място за чичковците, които се занимават с изобразително изкуство и определят съдбините на света по настоящем , ще бъде проблематично да се намери ... и за това, по съвсем лесно обясними причини ни се предлага, да разсъждаваме колко ББД трябва да ни нарисуват, вместо да спрем вниманието си върху такава екстравагантна казуистика, като : как да се осигури работа за хората ?.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 0
Mohave __
преди 4 години
Не и ако искаш да дозакопаеш икономиката и държавата . А сега целта е точно такава .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 0
ddn_87
преди 4 години
УБД - абс не работи, казвам го от опит. И то върху интелигентен и образован човек. А представям си какво ще бъде върху необразовани и неинтелигентни хора. Просто по цял ден къркане и задоволяване на други първични инстинкти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 0
Бидонойл
преди 4 години
Финансирането на държавата само с печатане е икономическо перпетуум мобиле. То е реално колкото и физическото. А за излизане от депресията е нужна инфлация, не хиперинфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 3
supertrader
преди 4 години
Какъв е смисъла от данъците освен да не се емитират нови пари, просто ги махат и икономиката ще полети нагоре. Държавата има разходи разбира се и тя трябва да поддържа своята функционалност и институции, ще го прави с новонапечатани пари а те ще вземат от стойността на вече съществуващите и ще се появи инфлация и лихвите няма да са нулеви. В момента е обратния абсурд и като начало трябва да се направи точно обратното. След време ще се наложи да се повишат - появят данъците за да се намали количеството на новоемитираните пари за да не се стигне до прекалено висока инфлация. Изхода от икономическата депресия не е сложен обаче липсва волята някой да го направи а всички са се набутали в тази валутна война или - Кой ще има по силна валута !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Когато роботите и изкуствения интелект заменят 80 процента от професиите, тогава и базовият доход ще стане общочовешка норма. За тези поколения след 70-170 години ще е много странно като четат класиците и се чудят, как така хората са работили по 8-16 часа не ден и са се гърбили като за световно. Дори най-древната професия ще се роботизира с кибер кожа и кибер интелект. Славни години ще бъдат да знаете! ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 2
zelka007
преди 4 години
който не работи не трябва да яде!българска народна поговорка ...п.с. в различна форма съществува и в други държави ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още