IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво всъщност е печатането на пари?

Идеята, че банките могат да печатат колкото си искат пари е популистка, коментира Кийт Уинър, председател на Gold Standard Institute

16:23 | 16.01.16 г. 41
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Има една популистка идея за печатането на пари и тя е че банки могат да печатат, колкото си искат. Това пише Кийт Уинър, председател на Gold Standard Institute в САЩ и обяснява процеса на т.нар. печатане на пари с няколко примера.

Хенри намира идеалната къща, отива в банката и получава ипотека. Той със сигурност нe печата пари (банката също не печата, за да му отпусне кредит).

Това илюстрира концепцията за счетоводния баланс. Хенри не е забогатял с нито един цент, като е получил кредита за къщата. Вярно е, че сега има къща – актив, който преди не е имал. Но къщата е балансирана от ипотеката – задължение, което Хенри преди също не е имал.

Следващият е Бари, който получава кредит за закупуване на облигация. Сега той има актив, но и задължение. Някой би ли казал, че Бари печата пари? Единственото различно между Хенри и Бари е, че единият е купил облигация, а другият – къща. 

Следващият случай е на Франк. Той взима кредит и купува къща, ремонтира я, продава я за печалба и изплаща ипотеката. След това повтаря целия този процес. Това печатане на пари ли е? Различното при Франк е, че той продава актива си, за да изплати краткосрочното си финансиране.

Нека допуснем че братът на Франк – Маркъс – създава с банката по-лесен процес на кредитиране и изплащане. Така изплащането на ипотеката става сякаш с натискане на бутон: когато една къща се продаде, задълженията по ипотеката веднага се изплащат. Процесът има толкова голям оборот, че Маркъс всеки път купува нова къща, когато продава стара и погасява кредита точно навреме, за да получи нов. Печата ли Маркъс пари? Различното при Маркъс е, че добрата му кредитна история убеждава банката да му предостави по-лесно кредити.

Нека погледнем Боб, който е братовчед на Бари. Той получава кредитна линия, за да развива бизнеса с облигации. Когато открие подходяща облигация, той може автоматично да получи заем и да я купи. Може ли да се каже, че печата пари? Също като Маркъс, Боб може да получава какъвто заем иска.

Синът на Боб, Морган, разширява семейния бизнес с облигации, като взима кредити от индивидуални вложители и от корпорации. Морган прекрачва ли границата и започва и да печата пари? Морган е различен от всички останали. Неговият бизнес е банка, която използва пари на вложители. 

И за финал, нека погледнем Бил. Неговата компания купува задълженията на Боб и ги продава на Морган. Морган създава пазара и търговията му осигурява ликвидност за задълженията на Боб. Морган е толкова успешен, че търговците на едро започват да приемат дълга на Боб като форма на плащане, защото им е по-удобно от алтернативните начини. Бил превръща ли Морган в лице, което печата пари? 

Тези примери могат да се случат в свободен пазар, но за съжаление нямаме такъв, коментира Кийт Уинър. Имаме централни банки. Централната банка е нещо като Хенри, тъй като чрез задълженията си финансира покупката на активи. Като Бари централната банка не действа чрез къщи, а чрез облигации. Като Маркъс и Боб, централната банка може да задлъжнее, когато си поиска, за да купи актив.

Централната банка е доста различна, но не защото печата пари. За разлика от търговците, които приемат задълженията на Боб, кредиторите днес приемат задълженията на централните банки, само защото са принудени.

Централните банки нямат стимул да бъдат примерни както Бил и Морган например. Законът защитава централните банки. Засега търсенето на облигации на централните банки изглежда безкрайно. Една централна банка не печата пари, тя заема. Не взима нищо безплатно, а просто разширява счетоводния си баланс. Има ново задължение, за да балансира нов актив. В нашата банкова система няма такова нещо като печатане. И въпреки популярното грешно схващане дългът на една централна банка не са пари, а кредит.

Както казва Джон Пирпонт Морган в показанията си пред Конгреса през 1912 г.: „Парите са злато и нищо друго“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 17 rate down comment 0
abdul
преди 8 години
Няма как да нямаш банкиране с частичен резерв, защото парите не се "харчат" в еднакво ликвидни ресурси. Т.е. 1 лв в различни стоки постояно е с различна стойност и е въпрос на баланс дали ще излезе сметката в масов "кешаут", но ТЕ прекалиха. Много пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Около 1900год. един американец го каза ''ако искаш бизнес си прокарай закони'' и така си направиха частна монет.банка(ФЕД) през 1913год. ,и в ЕС е същото през чл.123 за ЕЦБ - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:12012E/TXT Елън Браун,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmМоже би трябва да се почне от - ''В 1975 г. Общото събрание на ООН гласува резолюция 3379, която осъжда ционизма като форма на расизъм и расова дискриминация.'' - https://bg.wikipedia.org/wiki/ЦионизъмОбяснил съм и казаното от Мойсей '' на чужденци давай с лихва'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Те вече няколко пъти го отложиха финала с разни QE-та дето не били точно печатане, само че като дойде време да се продава "къщата" или идва държавата и ги плющи с пачки през пръстите или директно затварят сергията, за да не продават евтино.Ами разбира се, че не е печатане тва.. тва си е "пазар" в най-чист вид, нали авторки :-)) ?.. смешна история.. жалка дори..А през това време Шойбле щял да вика "войниците" да ни спасяват от бежанците..После що : http://***.zerohedge.com/sites/default/files/imagecache/fp_thumb/images/user3303/imageroot/20160115_oilwar.jpg
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Хенри Форд (1863 1947) добре го обобщава: Добре е, че народа на тази страна си няма и понятие от банковата и паричната система, защото ако имаше, вярвам, че още утре, преди да съмне, щяхме да сме в революция Единствената цел на тези финансисти е контрол на света, чрез неизплатими дълговеБанкирането с частичен резерв е вид понци-схема защото се крепи на вяра ,че 10% няма да си изтеглят парите и т.н. мога и да използвам и термини като ликвидност и капиталова адекватност или ливъридж от 1:20 или 1:40 Професора също обяснява добре как Бернарке и Грийнспан като шефове на ФЕД са отказали да контролират и спрат измамата - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.be ,и съм СЪБРАЛ ФАКТИТЕ - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Муахахах :-)."той взима кредит и купува къща, ремонтира я, продава я за печалба и изплаща ипотеката." мдааа и един мърмот..----:))) Цялата тая схема е една пирамида.... на която вече и се вижда края!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
"политически.."..пардон, МАФИОТСКИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
Вместо да ги продадат въпросните "къщи", държавата реши да ги "купи", понеже много били им паднали цените и понеже са много големи, дебели и значими..Нещо като нашия курпулент, *** и т.н. серийни масови предприемачи - това и преди и след "одържавяването" им чрез т.нар. QE са си били политически компании. С QE-то, просто го официализират.. ама не съвсем.. ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 3
abdul
преди 8 години
Муахахах :-)."той взима кредит и купува къща, ремонтира я, продава я за печалба и изплаща ипотеката." мдааа и един мърмот..Да, ама НЕ.Купи я централната банка ФЕД, а това ("...one of the most sweeping government interventions in private financial markets in decades!...") вече е печатане на пари:https://en.wikipedia.org/wiki/Fannie_Mae#The_mortgage_crisis_from_late_2007https://en.wikipedia.org/wiki/Freddie_MacРади и Вики, момиченца, имате да си дочитате..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още