IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Може ли светът да оцелее без икономически растеж?

Нулевият икономически ръст е една от идеите за спиране на климатичните промени

08:17 | 04.12.15 г. 41
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Като част от Комисията за устойчиво развитие, създадена през 2001 г., за да консултира лейбъристкото правителство във Великобритания, Тим Джаксън от University of Surrey достига до интересни заключения. Той приема, че гражданите на развиващите се страни трябва да настигнат жизнените стандарти на европейците от средата на века и че Европа ще се разраства средно с 2% годишно между сега и тогава.

За да се повиши средната температура с максимум от 2 градуса по Целзий, което според учените е крайният вариант за избягване на катастрофални климатични промени, световната икономика през 2050 г. ще трябва да излъчва не повече от 6 грама въглероден диоксид за всеки произведен долар. За сравнение, днес икономиката на САЩ излъчва 60 пъти повече емисии от това ниво. Френската икономика, една от най-въглеродно ефективните заради предимно ядрената си енергия, излъчва по 150 грама въглерод за всеки произведен долар.

Каквито и да са етичните измерения на тази идея, предложението за нулев растеж няма шанс да успее. Въпреки всичките стотици години, през които човечеството е оцеляло без растеж, съвременната цивилизация не може да постигне това. Сделките, които са ежедневие за пазарно-ориентираните икономики, просто не могат да се случат в един свят с нулев резултат.

Растежът на икономиката в следствие на въглеродната енергия е довел до по-добри стандарти на живот дори в най-бедните региони в света.

Това обаче е едва началото. Икономическото развитие се оказва задължителен фактор за прекратяването на робството. То е и критично предварително условие за овластяването на жените.

Факт е, че демокрацията нямаше да оцелее без него. Както Мартин Уулф, коментатор за Financial Times, отбелязва, възможността животът на всички да се подобри – и то без печалбата за един да изисква загуба за друг, е критична за развитието и разпространяването на консенсусни политики, които са залегнали в демократичното управление.

Нулевият растеж ни дава Чингиз Хан и Средновековието, завоеванията и подчиненията. То насърчава ред, при който единственият механизъм за напредък е да провалиш съседа си. Икономическият растеж отваря много по-добра алтернатива: търговията.

Икономистът от Оксфорд Макс Роузър представя графики, които показват данни за броя на жертвите в резултат на войните през вековете. Те са истинските убийци във времената без растеж. Близо половината от всички смъртни случаи при ловците и берачите на плодове и билки, градинарите и други древни култури са в резултат на конфликти.

Кървавият 20-и век – сцена на две световни войни, Холокоста и други геноциди, дори не се доближават до тези резултати.

Наоми Клайн, член на ляво течение, наскоро приело екологичната кауза, радостно твърди, че климатичните промени са възможност за прекратяване на капитализма. Дори да е права, малко вероятно е това да доведе до работническата утопия, към която тя явно се стреми. В световна икономика, която не се разраства, безсилните и уязвимите са най-вероятните губещи. Представете си филмите „Блейд Рънър“, „Лудият Макс“ или „Игрите на глада“ в реалния живот.

Добрата новина е, че предприемането на действия срещу климатичните промени ще спре подобно бъдеще. Няма да бъде лесно, но можем да зърнем технологичните пътища, които ще позволят на цивилизацията да се разраства, а на световната икономика – да има бъдеще с икономически растеж.

Затова основният въпрос, изведен от климатичните промени, трябва да бъде не как да спрем растежа, а как да развием напълно и да се възползваме от технологиите за устойчива енергия, за да поведем бедните и всички останали в света по пътя към прогреса, който не зависи от изгорелия въглерод.

Всичко за конференцията за климата в Париж четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 2 rate down comment 0
ivanrog
преди 8 години
Бихте ли прочели статията, която съм показал? При положение, че най-бедното население е в Африка, то излиза, че и всичките да ги избием, няма как да смъкнем и с 10% замърсяването, но виж 2/3 от развиващия се свят, т.е. ние, е друга тема- намаление с 25%, а 2/3 от развите страни е още по-различна тема- намаление с 33%(сметката е глупава, но е по вашата логика).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 10
khao
преди 8 години
плановата икономика също е доказала своята неефективност .... така че не говори за някакъв хаос дето го има само в твоята глава.Екологията е новата религия за промиване на мозъци... какво замърсяване, ние само преработваме едни вещества които така или иначе са на Земята и пак си остават тук ... елементарна физика за хора с нерасиски убеждения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 5
khao
преди 8 години
когато се появят хора които си мислят че знаят всичко и пропагандират видиш ли че еди-си къде имало много хора и това е проблема искайки да ги намалят е признак на упадъка на едно общество .... твоето си е чист расизъм без грам логика в него ... населението е най-големия актив на една икономика и никой няма право да го регулира по изкуствен начин... историята го показва, справка древна Спарта които са правили изкствен подбор по техните си критерии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 2
deant
преди 8 години
тиквестора да затрие и кретена с *** коментари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 15
redcretin
преди 8 години
Тиквестора, затрийте го тоя расист тук :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 0
abdul
преди 8 години
Глупости.Единствената смислена екология е тази в градовете и местата където живеем.За останалото природата има начини да се справя.Разбира се не трябва да гръмнем 3 цар бомби и да си затрием планетата, но всякакви пърдящи дизелови VW са толкова незначителни, че и самият скандал го доказва сам по себе си.Шефовете на VW си пият кафето с тези, които БЯХА най-върли привърженици на екомерките. С тези, които лобираха за ограничение на на ръста на температурата до под 2 градуса!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 2
Mike Florida
преди 8 години
Не съм съгласен! Без екология сме загубени! Тук разбира се, че став въпрс за бизнес и за пари, но не само!!! Ако не променим стпанството и консумацията си от хаос към устойчивост, цивилизацията ще загине!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 9 rate down comment 3
Mike Florida
преди 8 години
Съгласен на 100%.Аз съм на същото мнение! В момента на практика се отглеждат африканци от левичарите в Европа с парите на европейците, а после отгледаните африканци идват на континанта, за да увеличат своята консумация и антропогенен натиск, с правене на деца и подмяната на местното бяло население! Комунизмът и идиотията е превзел развития свят. Тази паразитна политика на псевдочовешки права, някой да се грижи за теб, води не само Европа, но и земята към унищожение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
Основната причина за демографския взрив във Африка не са самите африканци, а безотговорната политика на левите демагози в Европа и САЩ след 1960г. В момента всяка година на Африка се дават над 80-100 милиарда $, отделно се дават огромни суми за ваксини, лекарства и други. Ако това не беше случвало природата щеше да се свърши работата и да възстанови равновесието както обикновено. Трябва да спрени парите за Африка, защото тези пари подхранват имиграционната вълна към Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 1
abdul
преди 8 години
Изобщо не става дума за замърсяване. Екологията се представя като фундаменталистка религия.ПАРИ ПАРИ ПАРИ, само за пари става въпрос тук. Нищо друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още