IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Приличат ли си предложенията за реформи на Гърция от юни и от юли?

Новото предложение на Гърция си прилича изненадващо много с отхвърленото на референдума от миналата седмица

17:08 | 10.07.15 г. 31
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Предложенията за реформи на Гърция от тази седмица са поразително сходни с тези, които гръцките гласоподаватели отхвърлиха на референдума през миналата седмица. И все пак има няколко разлики между двете предложения, някои от тях по-съществени, други - не толкова. Bloomberg представи списък, който обобщава основните прилики и разлики между двете предложения.

Финансиране и дълг

Гърция иска тригодишни заеми за поне 53,5 млрд. евро, за да може да покрие финансовите си нужди между 2015 и 2018 г. Тя иска и преструктуриране и препрофилиране на дългосрочния си дълг до 2022 г.

Предишните предложения включваха петмесечно удължаване на съществуващата спасителна програма за заеми от 15,5 млрд. евро, но не и преструктуриране на дълга. Фискалните цели остават същите с първичен бюджетен излишък от 1%, 2%, 3% и 3,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) за четирите години между 2015 и 2018 г. въпреки признаците, че икономиката се е влошила в резултат на капиталовия контрол и банковата ваканция, продължила две седмици.

Данъчни реформи

С няколко изключения гръцкото правителство приема предложенията на кредиторите за размера на данък продажба и на корпоративния данък. Правителството възнамерява да премахне постепенно данъчните облекчения за островите до края на 2016 г. вместо това да се случи още сега, започвайки от островите с високи приходи, които са популярни туристически дестинации.

Гърция иска още хотелите да бъдат такусвани с ДДС от 13% вместо със стандартната ставка от 23%.

Новите ставки за хотелите и островите трябва да влязат в сила от октомври, а привилегията за островите да отпадне окончателно до края на 2016 г.

Пенсионни реформи

Правителството е съгласно с предложението на кредиторите да премахне обезщетенията за ранно пенсиониране и предвижда икономии в размер на 0,25-0,50% от БВП през 2015 г. и 1% от БВП през 2016 г., започвайки още от 1 юли и в съответствие с по-ранните искания. Атина предлага и клаузата за „нулев дефицит“ за допълнителните пенсионни фондове и такива с еднократно изплащане на суми да стартира от октомври вместо отсега.

Макар че правителството е съгласно да преустанови и допълнителната помощ за ниските пенсии още преди края на декември 2019 г., то иска да започне прекратяването ѝ едва от март 2016 г., а не отсега.

Фискални и структурни мерки

Гърция иска да повиши предварителните плащания на Данък общ доход (ДОД) по корпоративни доходи на 100% и постепенно по доходите от еднолични търговци до края на 2017 г. като част от мерките, целящи затваряне на вратичките за избягване плащането на данъци. Страната предлага и премахване на преференциалното данъчно третиране за земеделските производители преди края на 2017 г. Кредиторите искат тези мерки да бъдат приложени преди края на 2016 г.

Правителството явно преразглежда собствените си предишни предложения за съкращаване на военните разходи, предлагайки да ги намали със 100 млн. евро през 2015 г. и 200 млн. евро през 2016 г. По-рано то предложи редуцирането да бъде за 200 млн. евро през 2016 г. и 400 млн. евро през 2017 г. Кредиторите искат незабавно съкращаване на годишните военни разходи с 400 млн. евро.

Вместо това Гърция предлага да разшири прилагането на данък лукс не само върху развлекателните плавателни средства с дължина над 10 м., но и върху тези с дължина над 5 м.

Реформа в трудовия сектор

Правителството настоява на законодателни промени по колективните трудови договори през тази есен. Кредиторите не искат промени по вече договорената трудова рамка и изискват всички мерки първо да бъдат съгласувани с трите кредитни институции – Европейската централна банка (ЕЦБ), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС).

Приватизация

По този въпрос правителството явно е напълно съгласно с исканията на кредиторите всички договорени продажби на държавни активи да продължат, включително прехвърлянето на държавните дялове на Hellenic Telecommunication Organization SA към фонд за продажба на активи и продажбата на регионалните летища по вече договорени условия с венчър, воден от германския Fraport AG, кандидатът, спечелил търга при предишното правителство.

Всичко за кризата с Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 7 rate down comment 1
юрист
преди 8 години
Тогава защо не го предложихте като решение за повишаване събираемостта на данъците в гърция? Как може да се съставя приходната част на един държавен бюджет, ако не са предвидени мерки за реална събираемост на данъците, изразяващи се в такъв вид и размер, който да е поносим за данъчно задължените лица; въвеждане на нормативна база, която да гарантира чрез закон осъществяване на държавната репресия при установяване на умишленото им неплащане от съответните държавни органи и т.н.? За да постъпят приходи от данъци в един държавен бюджет, значи би следвало да има приходи от дейност, която се облага с данъци . Без нормативна база за ясното й очертаване и реалната й събираемост,и 30% да е ДОД в гърция, няма да има постъпили приходи от данъци в гръцкия държавен бюджет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 1
system_foult
преди 8 години
Нищо не са постигнали съседите.Предлагат мерки които ако бъдат реализирани в пълен размер биха донесли 2,5 милиарда на година в хазната.В замяна искат 60 за три години........Още омразни кредити,после пак редферендуми пак заплахи.Съмнявам се че този път номера да мине колкото и да сте впечатлени от Елините
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
аз не съм го отричал тоест от години го повтарям и имам 9 уведомителни писма от Мин.съвет през периода 2010-2012год.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 2
юрист
преди 8 години
"...Просто е - криминализиране на сенчестата икономика и свързване на всички търг.обекти с техният НАП както у нас .." А- здрасти- аз съм Ваш'та леля:) И оти ги ручахте жабетата до сега и се пънахте да доказвате, че това не е вярно и че има други ефективни мерки за напълване на гръцката хазна с реални приходи от данъци? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 5
Атанасио
преди 8 години
Колкото до Гърция мога да ги оправя за 800 секунди толкова ще ми отнеме да го кажа и има година технологично време Просто е - криминализиране на сенчестата икономика и свързване на всички търг.обекти с техният НАП както у нас При 50% сенч.икономика бюджета се ощетява с около 12 млрд.еври тоест 5-6% бюджетен излишък и т.н. има буфери но задължително и забрана на офшорките защото е нормална логика да се плащат данъци там където се извършва дейноста (се печели) и защото са нелоялна конкуренция Фалита на държавите може да се избегне като се държат лихвите до нулата с данък .Лихвата е доход а доходите в нормалните държави се облагат тоест лихвите по държ.дългове са доходи които трябва да се облагат в държавите които ги дават и т.н. прогресивно така ,че колкото и да се вдигат в крайна сметка все до 0,1% да излезе накрая
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 1
юрист
преди 8 години
12- И не забравяйте - "любимите" Ви "банкстери- бангстери" са съсредоточени основно в Лондон и за тях е добре да се самозалъгват, че балтийските републики ще одобрят в парламентите си гръцката оферта....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
Тая снощи я посъветвах да свърши нещо по полезно в къщи ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 1
юрист
преди 8 години
Британците не са германците, нито пък са част от балтийските републики. Британците гледат нещата от гледна точка на настроенията и тежненията в Ю.К., както и изхождат от локалната ситуация там. Британецът определено НЕ РАЗБИРА литовецът, както и българина ,впрочем, а какво остава до гръка...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Амер.журналист Финиън Кънингъм - ''Изглежда, че причината за системния хаос е кризата на главния модел в организирането на бизнеса капитализмът. Заради спада на печалбите в производствените сектори, капитализмът деградира от система, създаваща блага за човека, до системата за финансови залози.Той се превърна във форма на финансов паразитизъм, на валутни и фондови спекуланти, зад които стоят интересите на банките и фондовете, и чиито капиталови оценки са нереални. Финансовата система се отдели от истинския свят.Източниците на дълговото робство са неолибералната идеология на дерегулация на икономиката и регресивното данъчно облагане.....Фондовите пазари пък съществуват в паралелна вселена със своите възходи и падения, свързани с движението на фиктивния капитал'' (и коментар 4) - http://darikfinance.bg/***/116347#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 8
Invcom
преди 8 години
Предлагам ти да изчакаш до неделя вечерта :) Другото което мога да ти предложа е да прочетеш малко западни медии - financial times reuters cnbc guardian bloomberg там нещата са описани сравнително добре. Отписване че ще има ще има - въпроса е в какъв размер. Силно ми се иска ако можеше и България да "загуби" така играта с двойно по-висок стандарт, но не е възможно. Не че гърците са по-работливи или по-способни от нас просто са тарикати и са единни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още