IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Самоубийството на Гърция

Най-новата стратегия на Атина предвижда "искането на откуп", за да се предотврати самоубийствен атентат, пише Анатоли Калецки

08:08 | 16.06.15 г. 81
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Заради едно значително събитие, което се състоя в същата седмица, в която бяха и гръцките избори, правилата на тази игра обаче са много по-прости, отколкото вярва Варуфакис. На 22 януари ЕЦБ взе строги мерки, с които да предпази еврозоната от евентуален гръцки фалит. С обявяването на мащабната програма за закупуване на обезпечени облигации, която е далеч по-обширна от количествените облекчения в САЩ, Великобритания и Япония, с оглед на обема на пазара на облигации в еврозоната, президентът на ЕЦБ Марио Драги построи една отдавна необходима непробиваема защитна стена, за да предпази паричния съюз от евентуален финансов срив в стила на краха на Lehman Brothers.

Новооткритата способност на ЕЦБ да печата неограничено пари, за да подкрепя банки и правителства, по същество сви риска от зараза от Гърция до нулата. Това представлява дълбока промяна в европейския финансов свят, който гръцките политици и много икономически анализатори все още не разбират.

Преди това решение на ЕЦБ опасността от зараза от Гърция бе реална заплаха. В случай на кредитно неизпълнение от страна на Гърция или на опит на правителството да се откаже от еврото, гръцките банки ще се сринат, а онези гърци, които все още не са изкарали парите си извън страната, ще са изправени пред загуба на спестяванията си, какъвто бе случаят през 2013 г. в Кипър. Депозантите в други изпитващи трудности страни от еврозоната, като Португалия и Испания, се опасяват от подобни загуби и депозираха парите си в банки в Германия или Австрия.

Вследствие на това цените на облигациите в тези страни биха се сринали, лихвите биха се покачили силно, а банките биха били застрашени от срив. Ако опасността от зараза бе увеличена, следващата страна, вероятно Португалия, нямаше да е в състояние да подкрепи банковата си система и да плаща дълговете си. В най-лошия случай, следвайки Гърция, страната щеше се откаже от еврото.

Преди януари такава поредица от събития беше доста вероятна, но програмата за закупуване на обезпечени облигации на ЕЦБ сложи край на процеса на заразяване. Ако притежателите на португалски облигации в случай на гръцки фалит сега са предупредени за опасността, ЕЦБ може просто да започне да купува повече облигации. Като се има предвид неограничената покупателна способност, банката може да пребори натиска за продажба на всеки пазар и във всеки обем.

Ако депозантите в португалските банки започнат да трансферират парите си в Германия, ЕЦБ може да върне парите в Португалия чрез междубанкови трансфери. Възможността да се връщат обратно парите е неограничена, докато португалските банки останат платежоспособни. А те ще са такива, докато ЕЦБ продължава да купува португалските облигации.  

Иначе казано – благодарение на програмата за закупуване на обезпечени облигации ЕЦБ се превърна от пасивен, парализиран от остарели легалистични ограничения на Договора от Маастрихт наблюдател на еврокризата в истински кредитор от последна инстанция. Подобно на Федералния резерв на САЩ, Централната банка на Япония и Банката на Англия, сега ЕЦБ има възможност да монетаризира държавния дълг и по този начин е в състояние да защити еврозоната срещу финансовата зараза.

За съжаление на Гърция обаче правителството на Ципрас не разбира това. Гръцките политици, които считат възможността за зараза за свой силен коз, трябва да имат предвид времевото съвпадение между гръцките избори и програмата за закупуване на обезпечени облигации на ЕЦБ и да си направят очевидните изводи. Тази нова стратегия на ЕЦБ има за цел да защитава еврото срещу последствията от излизане от еврозоната или гръцки фалит.

Най-новата гръцка стратегия в преговорите предвижда искането на „откуп, за да се предотврати на практика едно самоубийство. Такова изнудване може да сработи при атентатори самоубийци. Но Гърция държи пистолета на собственото си слепоочие и Европа не трябва да се интересува прекалено много за това дали Атина ще дръпне спусъка", заключава Калецки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

43
rate up comment 5 rate down comment 0
data
преди 9 години
Да ти кажа честно - и сега не разбирам защо ни прецакаха руснаците . Няма логика в това - да загубят нещо за което драпат от столетия за някакви си въшливи 400-500 млн. усдта . Жалка работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 5 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
Да, факт е, че дългът се натрупа панически в периода 1986-1988 г. за да се спасява зейналата дупка в бюджета вследствие внезапните "горбачовизми". Остави авантата с нефта - там цифрата не беше сериозна, но не фатална. Фатална се оказа отмяната на клиринговите разплащания за стратегическите стоки, в това число и нефта - *** с лекето на тиквата поиска да се разплащаме с долари, а нито те, нито ние бяхме готови! А бай Тошо на 12 конгрес на БКП доста се беше разкрачил за следващите две петилетки - то магистрали две, то Белене, то Червена могила, то метро в София, куп нови инвестиции във високи технологии... И изведнъж - за мустака! И тогава посегнаха към кредити и то от частни банки, защото само това беше възможно. Тогава се намъкна тук и онзи мошеник Максуел, ама се търсеха всякакви сламки, за да спасяват положението. Нито Белчо Белчев, нито Кирил Зарев, нито Иван Драгневски бяха ***, но нямаха за момента полезен ход... Та така... Но сега не пречи на разни мунчовци да клявкат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 6 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 9 години
А бре, финансисте СкараМунчо, какво пише на документа на БНБ? Брутен външен дълг! Този, дето ми го цитираш от 1989 г. какъв е? Защо съм те пратил там да четеш за брутен, а не за номинален? Защото ти сравняваш брутен външен дълг на България през 1989 г.Ние като не разбираме от финанси, да не сме хванати с капан на Витоша?Понеже много ги разбирате финансите, вече пет лева не можете да изкарате, ако не ви даде некой от вънка! Икономика на еврофондове и кредити! И премятане на числа от едната дупка в другата! Иначе мнооооо ги разбираме финансите! Номинални, алабални... Дървени философи, е^ахте майката на държавата от много финансов мозък!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 8 rate down comment 5
data
преди 9 години
Както казах замервате се с различни числа . В случа Мави е по-прав до някъде доколкото държавният дълг до 89-та включваше в себе си и дългът на икономическите субекти ( предприятията ) . Естествено това е условно , както и в момента нивото на частният дълг е условно защото включва вътрешно финансиране на чуждите окмпании . Като цяло пак ще повторя че соца не беше кой знае колко задлъжнял - други бяха проблемите с дълга тогава - високото ниво на краткосрочни задължения както и липсата на доверие в кредиторите към държавата , не на последно място и разнопосочните и манипулативни сигнали който даваха на държавата ни от СССР . Като цяло един колега по долу го беше казал - две коренно различни икономики ( до 89-та и сега ) трудно може да бъдат сравнявани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 19 rate down comment 2
scaramouche
преди 9 години
http://***.minfin.bg/bg/statistics/1
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 22 rate down comment 3
scaramouche
преди 9 години
Забравих да цитирам от къде съм взел последната цифра за 2015 г . Към края на февруари 2015 г номиналният размер на държавния дълг възлиза на 10 652.3 млн. евро, от който 4307.7 млн. евро вътрешен и 6344.5 млн. евро външен. Дългът бележи увеличение в сравнение с края на предходния месец, възлизащо на 23.9 млн. евро, дължащо се на емитирането на съкровищни облигации на ДЦК на вътрешния пазар.В края на февруари съотношението държавен дълг/БВП е 25.3% (гра фика 26). Коефициентите на вътрешния и външния държавен дълг са съответно10.2% и 15.1%.file:///C:/Users/sneja/Downloads/_02_2015_DD.pdf_.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 22 rate down comment 3
scaramouche
преди 9 години
Вие въобще имате ли си идея за как какво точно сте дали линк. Ако искате да видите колко е външния държавен дълг посетете сайта на МФ, а не на БНБ. Номиналният размер на външния държавен дълг към края на декември 2014 г. възлиза на 7081.7 млн. евро, като бележи увеличение от 1502.1 млн. евро в сравнение с размера му към края на предходния месец, дължащо се основно на новопоетия външен държавен дълг. Към края на декември номиналният размер на държавния дълг възлиза на11 300.7 млн. евро, от който 4219.0 млн. евро вътрешен и 7081.7 млн. евро външен. Дългът бележи увеличение в сравнение с края на предходния месец, възлизащо на 1703.1 млн. евро, което се дължи главно на новопоетия външен държавен дълг и на емитирането на съкровищни бонове на ДЦК на вътрешния пазар. В края на декември съотношението държавен дълг/БВП е 27.1%.1989 г съотношението държавен дълг/БВП е близо 100%.По дифолт от постнатия по-горе лнк следва, че си нямате никакво понятие от финанси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 10 rate down comment 0
system_foult
преди 9 години
Ха ха уникална формулировка по добре не може да бъде казано адмираци за автора-искането на откуп", за да се предотврати самоубийствен атентат,Съмнявам се но ако наистина го направят ще бъдат в учебниците по история как се затрива държава..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 1 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
Основният фактор, блокиращ сделката с кредиторите на Гърция, е разногласието между Европейският съюз и Международния валутен фонд", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас, цитиран от Reuters......Ципрас подкрепя идеята за преструктуриране на дълга чрез удължаването на сроковете за погасяване и намаляването на лихвените проценти и плащания според темповете на икономически растеж на страната.'' - http://darikfinance.bg/***/115685/%D6%E8%EF%F0%E0%F1+%F1%E5+%EE%EF%E8%F2%E0+%E4%E0+%F1%EA%E0%F0%E0+%C5%D1+%E8+%CC%C2%D4Не съм съгласен само с изречението '' и плащания според темповете на икономически растеж на страната.''
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 10 rate down comment 6
data
преди 9 години
Е замервате се с различни числа :) . Факт че 10 мрд. усдта не са кой знае какво число ( д же мога да кажа че соца беше сравнително малко задлъжнял ) . *** проблем е че този дълг ( през 89-та ) беше изключително лошо ( некадърно) управляван и се оказа че всичкия ( 10 млрд усд ) са краткосрочен дълг . А както всеки грамотен счетоводител знае - една фирма , респективно държава фалира не заради нивото на общата си задлъжнялост , а заради нивото на краткосрочната си задлъжнялост ( има едни коефициенти за ликвидност дет в соца явно не са ги чели достатъчно )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още