На 1 декември руският президент Владимир Путин коментира след среща с турския си колега Реджеп Тайп Ердоган, че ще сложи край на проекта „Южен поток“, който трябваше да пренася руски природен газ, заобикаляйки Украйна. Изложените мотиви тогава бяха нежеланието на България да разреши реализацията на проекта.
И за първи път тогава Путин спомена за възможен нов поток – този път „Турски“. На пръв поглед изглежда, че с новия проект Москва ще предаде кранчето на Турция – плановете предвиждат трасето на новия газопровод да минава по дъното на Черно море, през територията на Турция и да се влее в газов хъб в близост до гръцката граница. Именно оттам европейските клиенти ще купуват руски газ.
Европа е един от важните пазари за Русия по отношение на износа на природен газ – по първоначални данни през 2014 година към клиентите от Стария континент са заминали малко над 161 млрд. куб. метра руски природен газ. В същото време „обръщането на Изток“, или изграждането на разширението на „Силата на Сибир“ ще осигури продажбата на 38 млрд. куб. метра годишно на Китай.
От тази гледна точка едва ли „Газпром“ иска да загуби Европа и „Турски поток“ изглежда вариант за запазване на доставките. От друга страна обаче газовите въпроси винаги са били един от инструментите за прокарването на руската политика на Стария континент. Затова и, на базата на публичните факти, трудно може да се повярва, че Русия ще отстъпи на Турция своите газови интереси.
Но дали в своето изказване в Анкара Путин не забрави продължаващите икономически санкции срещу Русия, намаляващата печалба на „Газпром“ и други негативни фактори, които биха направили „Турски поток“ прекалено скъп проект за реализация точно в този момент?
Едва ли, но финансовата страна на въпроса виси със страшна сила. Още в началото на октомври от „Газпром“ признаха, че санкциите ще оскъпят виталния тогава проект „Южен поток“ със 7,5 млрд. евро до 23,5 млрд. евро.
Плановете за изграждане на „Южен поток“ предвиждаха „Газпром“ да използва собствени средства, които да бъдат възстановени от транзитните такси. Собствените средства в условията на кризата, обхванала Русия, и ограниченията за използване на европейските капиталови пазари, изглеждат голям лукс за „Газпром“ днес. Паралелно компанията записва загуба след загуба във финансовите си отчети и вече съобщи за намаляване на капиталовите си разходи с 8 млрд. долара.
На този етап руската Сбербанк изрази своето желание да финансира проекта, но тази банка е в европейския списък със санкционираните корпорации на Русия. Допълнително и Русия, и Турция вече разчертаха маршрута на „Турски поток“ по дъното на Черно море, а традиционно за руските проекти финансовият план е някъде в неясните моменти.
„Газпром“ разчиташе още и че ще получи аванс от китайската газова компания CNPC за строежа на разширението на „Силата на Сибир“. Китайската компания обаче не се съгласи на този вариант и очакваните 25 млрд. долара няма да бъдат преведени.
И така – един от най-важните моменти във всяко бизнес начинание – финансовият, по отношение на „Турски поток“ остава в сферата на вероятностите. Подобно всъщност е положението и за „Южен поток“.
В допълнение за реализацията на който и да е от двата проекта - „Южен поток“ по европейските правила или „Турски поток“ по сегашните договорки, Русия губи част от силата си на европейския газов пазар и вероятно тепърва ще сме свидетели на стъпките на Москва от една страна да запази своите лостове, а от друга – да не загуби важни пазари.
Турция от друга страна може да лавира - освен "Турски поток" (ако бъде реализиран), през територията на страната ще премине друг газопровод с европейско значение - TANAP.
преди 9 години И какво, значение има за руснаците чий суровинен придатък са ? Май е по-важно за европейците да са техен, а не китайски, затова е този смешен плач. Истината е, че каквото и да НЕ бъде реализирано (ЮП, ТП и т.н.) ще страда пазарът на газ в Европа. Пропуснахте да забележите, че Газпром лека полека се нави да продава не на дългосрочни цени, а на спот. Само че, когато няма гръбнак (тръбопроводен газ), спотът има тенденция трайно да седи на високо. Ще погледате филма след 2-3г. и пак ще си обясняваме... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Само ако преброиш първите заварки на Южен поток и ще ти секне ентусиазма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Техническая реализация "Турецкого потока" началась - посол http://***.oilru.com/news/447662/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Китай ли ще им ги дадат? Китай са проект на трансформация на Русия в тяхен суровинен придатък - самият факт, че не им дадоха аванса е показателен, че им нямат доверие, как ще градят Руснаците бизнеса само те си знаят :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://goo.gl/KCHNTI отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Загубата си е загуба пък била тя и геостратегическа :) а и прогнилия запад явно не е съгласен да финансира имперските напъни на Русия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ей, как пък не се отказахте да смятате парите в чуждия джоб и да изкарвате криви сметки само и само да очерните Русия и оправдаете националната неспособност на българите да защитават интересите си. НПО-тата сте много упорити , но без никаква връзка с реалността.За разлика от България, много силни държави използват производствата си за постигане на геополитическо предимство дори и с цената на висока себестойност на проектите и имагинерни печалби / поне в началото /. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години През 2008 г направих научно откритиеголемите руски енергийни проекти, големи руски празни приказки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар