Финансовият погром, който сполетява Русия, след като цената на петрола сорт Брент спадна с 50% през последните четири месеца, засенчи това, което евентуално очаква американската шистова индустрия през 2015 г., пише за Bloomberg View Леонид Бершидски.
Време е да й обърнем внимание, защото Саудитска Арабия и други големи производители на петрол от Близкия изток едва ли ще съкратят добива. Сега цените се насочват към нива, при които американските производители ще започнат да изключват мощностите.
Представители от водещите страни членки на ОПЕК от седмици казват, че няма да изпомпват по-малко нефт без значение колко надолу ще върви цената на петрола. Петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими каза, че дори 20 долара за барел няма да предизвикат промяна.
Първоначалните реакции в САЩ бяха умерени – американските петролни производители са достатъчно устойчиви; те ще продължат да произвеждат дори и при много ниски продажни цени, защото пределният разход за изпомпването от съществуващите кладенци е още по-нисък; ОПЕК ще загуби, защото мрежата за социалната сигурност на членовете й зависи от цената на петрола; и при всички случаи ОПЕК ще е мъртва.
Този оптимизъм напомня за високомерната руска реакция в началото на спада на цената на петрола. През октомври руският президент Владимир Путин каза, че „никой от сериозните играчи“ няма интерес от цена на петрола под 80 долара. Това самодоволство изведе Русия на ръба – вече и трите водещи кредитни агенции дават най-ниския инвестиционен рейтинг на страната, след като рублата продължава да се обезценява, успоредно с петрола.
Като цяло е лоша идея да играеш самонадеяно по време на ценова война. По дефиниция всички ще пострадат, а една победа би могла да бъде относителна. Победителят е този, който понесе най-голямата болка. Бершидски залага че това са саудитците и руснаците.
Към този момент единственият сигнал, че американското производство на суров петрол може да се свие, е намаляващият брой оперативни помпени станции в САЩ. Миналата седмица броят им се понижи до 1 750 – с 61 по-малко спрямо седмица по-рано и с 4 по-малко в сравнение с преди година. От 5 декември насам са спрели работа 209 платформи, като спадът е рекорден за периода от 1987 година досега.
Въпреки това производството на петрол все още е рекордно. През седмицата, приключила на 2 януари, когато броят на помпите също намаля, добивът достигна 9,13 млн. барела на ден, което е 44-годишен връх.
Петролните компании спират производството само в най-нерентабилните си станции, които произвеждат само по няколко барела на ден, а при текущите цени, тези станции не струват колкото лизинговите плащания за оборудването.
След като никой не съкращава производството, цените продължават да вървят надолу. Всичко това ще даде своето отражение. Според най-новия анализ на Wood Mackenziе „при цена на Брента от 40 долара за барел, или по-ниска, производството на петрол ще застине на нива, при които е налице значително намаляване на глобалното предлагане на петрол. При 40 долара за барел Брент 1,5 млн. барела на ден ще бъдат с най-голям отрицателен принос от редица пясъчни петролни проекти в Канада, следвани от САЩ и Колумбия“.
Това не означава, че веднъж, когато Брентът слезе до 40 долара, а това е нивото, което Goldman Sachs сега очаква, след като изостави прогнозата си, че Саудитска Арабия ще намали производството, шистовият добив автоматично ще спадне с 1,5 млн. барела на ден.
Редица американски фракери ще продължават да помпат на загуба, защото трябва да обслужват дълговете си – общо за близо 200 млрд. долара, сравними с финансовите нужди на руските държавни енергийни компании.
Проблемът на американските фракери е, че е възможно тези дългове да бъдат рефинансирани, ако са червиви с пари. В определен момент, ако цените останат ниски, най-задлъжнелите компании ще фалират, а по-успешните няма да могат да ги изместят или придобият, защото няма да имат или парите, или инвеститорската увереност, че ще им помогнат да си набавят дългово финансиране.
Фалитите и липсата на експанзия в крайна сметка ще доведат до свиване на производството. Американската администрация за енергийна информация все още прогнозира, че американското производство на суров петрол ще бъде средно 9,3 млн. барела дневно, или със 700 000 барела на ден повече в сравнение с 2014 г. Но ако Брентът се придвижи към 40-те долара, тази прогноза изхвърча през прозореца. Това може би и сега е твърде оптимистично.
Що се отнася до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – те просто ще продължават да помпат. Те са държави, а не предприятия, и те просто не могат просто така да затворят магазина и да се приберат вкъщи. Те все още имат бюджети, които да финансират, и нямат заместител на петрола като източник на международни резерви.
Русия, третият най-голям производител на петрол след САЩ и Саудитска Арабия, е по-нестабилна в сравнение с петролните монархии в Близкия изток, но се намира в същата ситуация – петролът е нейната кръвоносна система.
Това може да бъде кървава, продължителна битка с неясен изход. Цената на петрола по-скоро е нееластична към краткосрочни изменения в търсенето и предлагането. Ето защо нейният курс тази година ще бъде диктуван основно от новините и реакциите на пазара към тях.
Една вълна от фалити в американската шистова индустрия най-вероятно ще я стимулират, защото това ще бъде възприемано като негативен фактор за предлагането. Въпреки това не може да се каже колко високо ще се надигне. Всъщност тя може да нарасне толкова, че да позволи консолидация, предоставяйки на индустрията втори попътен вятър и причинявайки повече проблеми на страните от ОПЕК, Русия, Мексико и Норвегия. Или пък вълната може да достигне нива, при които САЩ може да забрави за своя шистов бум. Това би причинило тежки последици за икономическото възстановяване на САЩ.
Може би е време щатското правителство да обмисли дали иска да вдигне залозите в тази ценова война, навлизайки в нея като суверенна държава. Това би означавало спасяване или временно субсидиране на производителите на шисти. В края на краищата сега те се конкурират с държавите, а не с фирми.
преди 9 години В същност американската система е взаимствана от английската, която се е развила самостоятелно след напускането на римляните от острова(сами са си тръгнали, никой не ги е гонил, просто са смятали острова за девета глуха).Форми на "управление чрез консенсус"-т.е. на някакъв вид демокрация е имало преди гръцкият в Индия и Месопотамия. НО дори да не беше така не може да налагаш извод, че понеже ползват еднакви наименования за дадени длъжности(които често даже не съвпадат като функции) са едни и същи. Факт-САЩ прилича на ранната империя-почти абсолютна власт на един владетел, който за парлама трябва да спазва остатъците от републиканската форма на управление. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години за културна...от гледна точка на България вярно е 1. Заради Холивуд, нищо, че Боливуд, колкото и по-нискокачествен да е е доста по-печеливш. Въпреки, че ако бях в настроение да се заяждам щях да кажа че трябва да дадеш пояснение на култура.Сега за по-новият пост:Не знам кои са тия 27 тома ще се радвам да им споделиш имената, но съм сигурен, че няма нищо общо със САЩ това:) Идеите, крадени от ирокезите, са единствената уникална идея за западният свят в този момент(даже не е чак уникална, но все пак). Относно системата им на управление, колкото и да не ти се иска тя е ...не е уникална, но почти няма общо с римската и гръцката. Знаеш ли коя система, позната на теб има общо с римската:) Подсказка-ти принадлежиш на тая култура:) Българската:) Правната система, ползвана на контитнента се казва римо-германска и точно както римската ползва за източник правните норми, изковани от законодателя. Американската система е обратната-нормите основно се коват от съдиите с основа прецедента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Третото, е територията им. Голяма, богата на ресурси (горива, обработваема земя, водни). Освен това е далеч от всички други, което дава сигурност за индустрията и инвеститорите. Така се преверънаха в 1 икономическа сила, което доведе до 1 военна, а след това 1 финансова, технологична и културна."Голяма е, спор няма. Но ще цитирам Кондорлиза Райс(знаеш я, предполагам, като те гледам каква си американска ***):"Не е честно 5% от населението да държат 40% от световните ресурси". Говори за Русия. Ти си прави извода кое как. Като е 1 военна сила защо в Северна Корея си мислят, че е 94та год, а пълното име на Виетнам е Социалистическа република Виетнам? И що съществуват Донецка народна република и Луганска такава? И що Асад е на власт?Икономически(смешно е да се налага да го пиша)-най-голямата икономическа единица в света е ЕС. А САЩ ще бъде задминат скоро и от Китай. Комунистически Китай. Ти си прави изводите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За сравнение българите в България са 84%. Доста по-хомогенни, а повечето българи не мислят държавата си за чиста... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Би било добре, но проконсулите управляват външни провинции. Все едно управителя на Коста Рика. Пак нема мн общо.Ако искаш мога и да задълбая в разликите, но ще ме караш да се ровя. Например-магистрати са всички държавни длъжности в РИ. Това са и консулите. Прозира, че не си чел тия 27 тома(каквито и да са те) или че в тях пише глупости."Второто, което им дава предимство е населението. Голямо като брой и хомогенно. Говорят един език, споделят едни и същи основни ценности. "Това не мога да повярвам, че си го казал. Хеле пък след бунтовете тая година. Нито е хомогенно, нито говорят един език. Едва две трети от населението там(можеш да провериш в гугъл кой прав, кой крив) говорят на английски в къщи. Това е доста по-зле от примерно България и е на светлинни години от примерно Корея. Хомогенността е...ще ползвам уикипедия, ако и да не е читав източник: общо население:316 мил от които германци:42 мил; ирландци:30 мил; англичани:24 мил;италианци:15 мил;поляци 9 мил....и т.н. За сравнение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Я па ти:)Вместо да се засрамиш си решил да се изкажеш пак. Хубаво: аз имам едни...три тома(малe колко жалък изглеждам след твоите 27), които казват или по-точно правят намек що САЩ са САЩ и всичките са геополитически.А сега да коментирам детайлно глупостите които си написал, ще почна от първият пост:"адмнистративно устройство (президент-консул, сенатори-сенатори, конгресмени-магистрати, губернатори-губернатори)"така е-но по функции нямат нищо общо с римските. Само като рамка. Пък сравнението на консула, който е само и единствено военна длъжност-да не говоря, че са били колегия от консули, за разлика от президента. По време на империята консул става назначаема длъжност. Ако искаш сравнение-търси го в императора.Сенаторите са законодателен орган в РИ. Горна камара в САЩ. Няма колегия на магистратите в РИ, поне не формална такава. Сенаторите от РИ съчетават конгресмени+сенатори в САЩ. Нема мн общо. Губернатори в РИ не се сещам да има, да предположим, че става дума за проконсули. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Господине, имам (към момента) 27 тома, описващи римски и гръцки политически идеи, философия, логика и история. Всичките са четени (минимум) по 2 пъти. Идеите, които са взаимствани по политически причини, а не крадени от ирокезите касаят най-вече съжителството и консолидация на няколко етнически и културни групи в една територия и има значителни разлики с финалния документ. Най-важната от които "управление чрез консенсус", което е типичен гръцки/римски подход. Отделно цели глави от конституцията описват гръцки/римски стил на управление, особено във законодателната и правната глави. Хубаво е да четем статийки в интернет, но ако искаме истинско знание, е по-добре да проверяваме написаното чрез други източници и най-вече колко правдободобни са авторите. Още по-добре е да си снишим арогантността до минимум. Току-виж сме научили нещо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години https://***.youtube.com/watch?v=OuzlLV03-UwМихалков. "Для чего война на Украине? США спасает себя от краха" 12.07.2014 Бесогон TVСтар запис, но актуален. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години а ти ако имаш проблеми с цената на петрола живееш в държавата, от която можеш да промениш нещата:) и без това твоите хора натискат надолу(от което аз не се оплаквам), но ти след като вещаеш такъв армагедон отивай да протестираш:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години да се определя от услуги(в САЩ основно финансови). Само, че аз пък ей те така ще кажа(моя си теория), че в случай на военен конфликт...даже ще стигна по-далеч: в случай на конфликт(щото тая ценова война не е основно военен конфликт) всичките тия бръщолевеници и изчисляваници отиват в ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар