IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще изгуби ли Америка петролната война?

Цените се насочват към нива, при които американските производители ще започнат да изключват мощности, смята Леонид Бершидски

12:52 | 17.01.15 г. 119
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Финансовият погром, който сполетява Русия, след като цената на петрола сорт Брент спадна с 50% през последните четири месеца, засенчи това, което евентуално очаква американската шистова индустрия през 2015 г., пише за Bloomberg View Леонид Бершидски.

Време е да й обърнем внимание, защото Саудитска Арабия и други големи производители на петрол от Близкия изток едва ли ще съкратят добива. Сега цените се насочват към нива, при които американските производители ще започнат да изключват мощностите.

Представители от водещите страни членки на ОПЕК от седмици казват, че няма да изпомпват по-малко нефт без значение колко надолу ще върви цената на петрола. Петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими каза, че дори 20 долара за барел няма да предизвикат промяна.

Първоначалните реакции в САЩ бяха умерени – американските петролни производители са достатъчно устойчиви; те ще продължат да произвеждат дори и при много ниски продажни цени, защото пределният разход за изпомпването от съществуващите кладенци е още по-нисък; ОПЕК ще загуби, защото мрежата за социалната сигурност на членовете й зависи от цената на петрола; и при всички случаи ОПЕК ще е мъртва.

Този оптимизъм напомня за високомерната руска реакция в началото на спада на цената на петрола. През октомври руският президент Владимир Путин каза, че „никой от сериозните играчи“ няма интерес от цена на петрола под 80 долара. Това самодоволство изведе Русия на ръба – вече и трите водещи кредитни агенции дават най-ниския инвестиционен рейтинг на страната, след като рублата продължава да се обезценява, успоредно с петрола.

Като цяло е лоша идея да играеш самонадеяно по време на ценова война. По дефиниция всички ще пострадат, а една победа би могла да бъде относителна. Победителят е този, който понесе най-голямата болка. Бершидски залага че това са саудитците и руснаците.

Към този момент единственият сигнал, че американското производство на суров петрол може да се свие, е намаляващият брой оперативни помпени станции в САЩ. Миналата седмица броят им се понижи до 1 750 – с 61 по-малко спрямо седмица по-рано и с 4 по-малко в сравнение с преди година. От 5 декември насам са спрели работа 209 платформи, като спадът е рекорден за периода от 1987 година досега.

Въпреки това производството на петрол все още е рекордно. През седмицата, приключила на 2 януари, когато броят на помпите също намаля, добивът достигна 9,13 млн. барела на ден, което е 44-годишен връх.

Петролните компании спират производството само в най-нерентабилните си станции, които произвеждат само по няколко барела на ден, а при текущите цени, тези станции не струват колкото лизинговите плащания за оборудването.

След като никой не съкращава производството, цените продължават да вървят надолу. Всичко това ще даде своето отражение. Според най-новия анализ на Wood Mackenziе „при цена на Брента от 40 долара за барел, или по-ниска, производството на петрол ще застине на нива, при които е налице значително намаляване на глобалното предлагане на петрол. При 40 долара за барел Брент 1,5 млн. барела на ден ще бъдат с най-голям отрицателен принос от редица пясъчни петролни проекти в Канада, следвани от САЩ и Колумбия“.

Това не означава, че веднъж, когато Брентът слезе до 40 долара, а това е нивото, което Goldman Sachs сега очаква, след като изостави прогнозата си, че Саудитска Арабия ще намали производството, шистовият добив автоматично ще спадне с 1,5 млн. барела на ден.

Редица американски фракери ще продължават да помпат на загуба, защото трябва да обслужват дълговете си – общо за близо 200 млрд. долара, сравними с финансовите нужди на руските държавни енергийни компании.

Проблемът на американските фракери е, че е възможно тези дългове да бъдат рефинансирани, ако са червиви с пари. В определен момент, ако цените останат ниски, най-задлъжнелите компании ще фалират, а по-успешните няма да могат да ги изместят или придобият, защото няма да имат или парите, или инвеститорската увереност, че ще им помогнат да си набавят дългово финансиране.

Фалитите и липсата на експанзия в крайна сметка ще доведат до свиване на производството. Американската администрация за енергийна информация все още прогнозира, че американското производство на суров петрол ще бъде средно 9,3 млн. барела дневно, или със 700 000 барела на ден повече в сравнение с 2014 г. Но ако Брентът се придвижи към 40-те долара, тази прогноза изхвърча през прозореца. Това може би и сега е твърде оптимистично.

Що се отнася до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – те просто ще продължават да помпат. Те са държави, а не предприятия, и те просто не могат просто така да затворят магазина и да се приберат вкъщи. Те все още имат бюджети, които да финансират, и нямат заместител на петрола като източник на международни резерви.

Русия, третият най-голям производител на петрол след САЩ и Саудитска Арабия, е по-нестабилна в сравнение с петролните монархии в Близкия изток, но се намира в същата ситуация – петролът е нейната кръвоносна система.

Това може да бъде кървава, продължителна битка с неясен изход. Цената на петрола по-скоро е нееластична към краткосрочни изменения в търсенето и предлагането. Ето защо нейният курс тази година ще бъде диктуван основно от новините и реакциите на пазара към тях.

Една вълна от фалити в американската шистова индустрия най-вероятно ще я стимулират, защото това ще бъде възприемано като негативен фактор за предлагането. Въпреки това не може да се каже колко високо ще се надигне. Всъщност тя може да нарасне толкова, че да позволи консолидация, предоставяйки на индустрията втори попътен вятър и причинявайки повече проблеми на страните от ОПЕК, Русия, Мексико и Норвегия. Или пък вълната може да достигне нива, при които САЩ може да забрави за своя шистов бум. Това би причинило тежки последици за икономическото възстановяване на САЩ.

Може би е време щатското правителство да обмисли дали иска да вдигне залозите в тази ценова война, навлизайки в нея като суверенна държава. Това би означавало спасяване или временно субсидиране на производителите на шисти. В края на краищата сега те се конкурират с държавите, а не с фирми.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

107
rate up comment 8 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Днес Обама се обяви за "Спасител на света"И се самообяви за лидер срещу тероризма!Явно издъхват тъпите американци политици, които знаят само едно, да водят войни!Наглец мамин!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
106
rate up comment 4 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
което...факт е, че съм разтълкувал както ми падне твоето(в същност игнорирах неумишлено че въобще споменаваш републиката, както и съвсем показателно съм се изказал-търси аналогия между имепратора и президента):"САЩ наподобява изключително много римската република/империя по адмнистративно устройство (президент-консул, сенатори-сенатори, конгресмени-магистрати, губернатори-губернатори), по образование (liberal arts) и по наказателно-правна система. "Продължава да не е грешка-консул е военна титла през по-голямата част от съществуването си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
105
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
After Augustus became the first Roman emperor in 27 BC with the establishment of the principate, the consuls lost most of their powers and responsibilities under the Roman Empire. Though still officially the highest office of the state, with the emperors superior imperium they were merely a symbol of Romes republican heritage. One of the two consular position was often occupied by emperors themselves and eventually became reserved solely for the Emperor. However, the imperial consuls still maintained the right to preside at meetings of the Senate, exercising this right at the pleasure of the Emperor. They partially administered justice in extraordinary cases, and presented games in the Circus Maximus and all public solemnities in honor of the Emperor at their own expense. After the expiration of their offices, the ex-consuls (proconsuls) went on to govern one of the provinces that were administered by the Senate. They usually served terms of three to five years.Ми те това е от уики
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
104
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
да, 27 тома приказки...чети си ги и си мисли колко американците приличат на римляните. Поредният разбирач.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
103
rate up comment 1 rate down comment 1
x3m
преди 9 години
Пък сравнението на консула, който е само и единствено военна длъжност-да не говоря, че са били колегия от консули.Ко речи? Я бягай в простата уикипедия и виж колко тъпо си се изказал. Няма смисъл да чета какво си надраскал нататъка. Ти просто си измисляш разни глупости за да продължаваш да се правиш на интересен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
102
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
човек спи ми се, а май не схващаш какво искам да ти кажа. Производителността е глупаво да се измерва през оборотите. Те това е. А друг начин няма(освен споменатият от нобел-еди колко си тона сливи и домати). Това, че Китай има на глава на населението по-ниска производителност не е тайна, но тя се измерва през оборотите, а те се правят от пазарите. Т.е. ако една тениска се произвежда в китай от един работник за 1 лв а аз я продавам за 10 лв моята производителност е за 9 лв, а на китайчето е за 1, но реално той е по-важният при един конфликт, щото без мен китайчето пак ще има тениска, а аз ще имам от трите най-дългият. За сметка на това парите сами по себе си не са ценни. Ценни са нещата които можеш да си купиш с тях, но това е ако има кой да ти продаде тениски. Ако няма-нъцки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
101
rate up comment 1 rate down comment 2
georgi_shum
преди 9 години
@93 Май не си прочел добре какво съм написал в 88? Та там точно това съм направил - остойностил съм производителноста, само че на база раб. сила, не на население като цяло. И е видно, от цифрите, че Китай е 4 пъти по слабо прозводитилен. Ако осердниш световното индустриално пво на глава от населението, и видиш колкото над средното е производството съответно на Китай и САЩ, резултата пак е трагичен за Китай. Сметката е проста и я правя по данните от таблицата, която постнах вчера,и прогнозата на ООН, че през 2014 та света е имал 7.3 млрд жители. Та излиза, че общото индуст. пво е грубо 20200 млрд $. На глава за света е 2767 $. Китайското ( смятам ги че са 1.35 млрд) е 2968 $. А на САЩ (316 млн) е 9664$. Извода е очеваден. Китай има на глава от населенито съвсем малко по голямо инд. пво от средното за света . А САЩ към 3.2 пъти по голямо! Дела на Китай в индустията номинално е голям, но отнесен към работна сила, население, производителност е далеч зад САЩ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
100
rate up comment 1 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
ама къде видя спор, Ботев????? Ти пишеш това, което аз пиша! И го подкрепяш с примери. Точно това казах и аз-не се доверявайте на производителността!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
99
rate up comment 1 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
м...забравих-можеш да си водиш записки, няма да се сърдя...току виж вярно си научил нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
98
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
С две думи-хубаво е да си саркастичен и арогантен, но ако имаш и малко покритие щеше да е по-добре:) А ти общо взето си казал, че имаш 27 тома с детски приказки, после си преразказал нещо, което...честно по-скоро то е от някоя статийка в някой граждански блог взето. Ако наистина искаш някаква литература по въпроса почни с...да кажем Римско частно право на Андреев. Не е зле да минеш и през Обща теория на правото на Ташев, за да си изясниш видовете правни системи. Де е юристката да ми изръкопляска сега?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още