Финансовият погром, който сполетява Русия, след като цената на петрола сорт Брент спадна с 50% през последните четири месеца, засенчи това, което евентуално очаква американската шистова индустрия през 2015 г., пише за Bloomberg View Леонид Бершидски.
Време е да й обърнем внимание, защото Саудитска Арабия и други големи производители на петрол от Близкия изток едва ли ще съкратят добива. Сега цените се насочват към нива, при които американските производители ще започнат да изключват мощностите.
Представители от водещите страни членки на ОПЕК от седмици казват, че няма да изпомпват по-малко нефт без значение колко надолу ще върви цената на петрола. Петролният министър на Саудитска Арабия Али Ал-Наими каза, че дори 20 долара за барел няма да предизвикат промяна.
Първоначалните реакции в САЩ бяха умерени – американските петролни производители са достатъчно устойчиви; те ще продължат да произвеждат дори и при много ниски продажни цени, защото пределният разход за изпомпването от съществуващите кладенци е още по-нисък; ОПЕК ще загуби, защото мрежата за социалната сигурност на членовете й зависи от цената на петрола; и при всички случаи ОПЕК ще е мъртва.
Този оптимизъм напомня за високомерната руска реакция в началото на спада на цената на петрола. През октомври руският президент Владимир Путин каза, че „никой от сериозните играчи“ няма интерес от цена на петрола под 80 долара. Това самодоволство изведе Русия на ръба – вече и трите водещи кредитни агенции дават най-ниския инвестиционен рейтинг на страната, след като рублата продължава да се обезценява, успоредно с петрола.
Като цяло е лоша идея да играеш самонадеяно по време на ценова война. По дефиниция всички ще пострадат, а една победа би могла да бъде относителна. Победителят е този, който понесе най-голямата болка. Бершидски залага че това са саудитците и руснаците.
Към този момент единственият сигнал, че американското производство на суров петрол може да се свие, е намаляващият брой оперативни помпени станции в САЩ. Миналата седмица броят им се понижи до 1 750 – с 61 по-малко спрямо седмица по-рано и с 4 по-малко в сравнение с преди година. От 5 декември насам са спрели работа 209 платформи, като спадът е рекорден за периода от 1987 година досега.
Въпреки това производството на петрол все още е рекордно. През седмицата, приключила на 2 януари, когато броят на помпите също намаля, добивът достигна 9,13 млн. барела на ден, което е 44-годишен връх.
Петролните компании спират производството само в най-нерентабилните си станции, които произвеждат само по няколко барела на ден, а при текущите цени, тези станции не струват колкото лизинговите плащания за оборудването.
След като никой не съкращава производството, цените продължават да вървят надолу. Всичко това ще даде своето отражение. Според най-новия анализ на Wood Mackenziе „при цена на Брента от 40 долара за барел, или по-ниска, производството на петрол ще застине на нива, при които е налице значително намаляване на глобалното предлагане на петрол. При 40 долара за барел Брент 1,5 млн. барела на ден ще бъдат с най-голям отрицателен принос от редица пясъчни петролни проекти в Канада, следвани от САЩ и Колумбия“.
Това не означава, че веднъж, когато Брентът слезе до 40 долара, а това е нивото, което Goldman Sachs сега очаква, след като изостави прогнозата си, че Саудитска Арабия ще намали производството, шистовият добив автоматично ще спадне с 1,5 млн. барела на ден.
Редица американски фракери ще продължават да помпат на загуба, защото трябва да обслужват дълговете си – общо за близо 200 млрд. долара, сравними с финансовите нужди на руските държавни енергийни компании.
Проблемът на американските фракери е, че е възможно тези дългове да бъдат рефинансирани, ако са червиви с пари. В определен момент, ако цените останат ниски, най-задлъжнелите компании ще фалират, а по-успешните няма да могат да ги изместят или придобият, защото няма да имат или парите, или инвеститорската увереност, че ще им помогнат да си набавят дългово финансиране.
Фалитите и липсата на експанзия в крайна сметка ще доведат до свиване на производството. Американската администрация за енергийна информация все още прогнозира, че американското производство на суров петрол ще бъде средно 9,3 млн. барела дневно, или със 700 000 барела на ден повече в сравнение с 2014 г. Но ако Брентът се придвижи към 40-те долара, тази прогноза изхвърча през прозореца. Това може би и сега е твърде оптимистично.
Що се отнася до Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства – те просто ще продължават да помпат. Те са държави, а не предприятия, и те просто не могат просто така да затворят магазина и да се приберат вкъщи. Те все още имат бюджети, които да финансират, и нямат заместител на петрола като източник на международни резерви.
Русия, третият най-голям производител на петрол след САЩ и Саудитска Арабия, е по-нестабилна в сравнение с петролните монархии в Близкия изток, но се намира в същата ситуация – петролът е нейната кръвоносна система.
Това може да бъде кървава, продължителна битка с неясен изход. Цената на петрола по-скоро е нееластична към краткосрочни изменения в търсенето и предлагането. Ето защо нейният курс тази година ще бъде диктуван основно от новините и реакциите на пазара към тях.
Една вълна от фалити в американската шистова индустрия най-вероятно ще я стимулират, защото това ще бъде възприемано като негативен фактор за предлагането. Въпреки това не може да се каже колко високо ще се надигне. Всъщност тя може да нарасне толкова, че да позволи консолидация, предоставяйки на индустрията втори попътен вятър и причинявайки повече проблеми на страните от ОПЕК, Русия, Мексико и Норвегия. Или пък вълната може да достигне нива, при които САЩ може да забрави за своя шистов бум. Това би причинило тежки последици за икономическото възстановяване на САЩ.
Може би е време щатското правителство да обмисли дали иска да вдигне залозите в тази ценова война, навлизайки в нея като суверенна държава. Това би означавало спасяване или временно субсидиране на производителите на шисти. В края на краищата сега те се конкурират с държавите, а не с фирми.
преди 9 години Кого лъжеш, бе? Пишеш по 3000 думи на ден само тука,.само от тоя профил. Кой знае още колко профила имаш из нашето тъмно интернет пространство. На всяка тема си кензаш глупостите от сорта на "като са толкоз справедливи и читави САЩа защо 1% са меееега богати останалото скрап".Има индекси за качество на живот, образование и т.н. Отиди и ги виж, намери някоя страна със 100+ млн. жители и по-високи показатели от САЩ. Единствените, които могат да се сравняват са тесни съюзници на САЩ. Ама кво ли си говоря. Те не ти плащат да знаеш. Плащат ти да лаеш. http://***.xe.com/currencycharts/?from=USD&to=RUB&view=1МРублата гледам цъфти. Знаеш ли какво са тия рязки спадове дето се виждат? Централната им банка, изсипваща милиарди щ.д. Да държи поне малко положението. Ама те резервите ще свършат. Кътай заплата, че скоро ще секне :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Деревья не растут до небес, и так же с падением, цены плавают то вниз то вверх, выживут сильнейшие и цена вновь по немногу пойдет вверх. Количество автомобилей неуклонно растет и в большинстве они потребляют нефть, производству тоже нефть необходима. Как только предложение будет меньше спроса цены пойдут вверх. Это неизбежно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години http://***.investor.bg/surovini/365/a/ima-tri-nachina-petrolyt-da-nameri-dyno-186894/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В България има много интелигентни хора / включително и в този форум/ В сайта се публикуват добри анализи. Дава се информация за по-активни акции. Наистина съм вземал печеливши инвестицонни решения благодарение на информацията от тук. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хахаха... стигнал си до Америка, изкарваш по 25 американски долара на час и ще разчиташ на акъл от български чатове, за да си заработиш личната изгода? Пхахаха... ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Приятелю. Не съм във форума за да водя политически спорове. Нямам нито ресурс нито желание да променям света. Тук съм за да обменя мнения с колегите и ако е възможно след това да взема правилна позиция на маркета и да получа лична изгода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всъщност. в тоя форум влизам, не за да водя политически спорове, а за да обменям мнение с останалите участници и в крайна сметка да заема правилната позиция на маркета и да извлека лична изгода!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как се казва приятелю? Извини ме за невежеството. Дълги години не съм в България. Възможно е да съм позабравил ....... Иначе съм надничар наистина. 25 американски долара получавам на час. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Само ще кажа няколко неща:1. Саудитска арабия не би съществувала без САЩ - смятайте колко са застрашени американците.2. Саудитска арабия е изворът на салафизма /радикалния ислям/ - направете връзката с т.1.3. Среднодневният добив на петрол е с един порядък по-висок от посочения по-горе в статията - той е 90 млн. барела /това е за протокола/.4. Америка дължи началото си на протестанската етика и капитализма, но днешният й прогрессе дължи на ФЕД. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Сега като напиша че Америка не ще загуби а вече е загубила инвесторите ще ми изтрият коментара! Е това ли е свободата на словото че то при комунизма можеше по свободно и да се пише. Тук стане ли въпрос че Русия е добра а Америка лоша и коментара ти изчезва или излиза с правописни грешки без отделни думи за да не се разбира! Е това е срамота господа инвестори дръжте се достойно и възпитано отговор Сигнализирай за неуместен коментар