IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Джон Мюлбауър: Европа се нуждае от количествени улеснения за хората

ЕЦБ трябва да разработи стратегия, която да работи в уникалната система на еврозоната, основаваща се на идеята за „парите от хеликоптер", смята професорът

08:34 | 13.11.14 г. 28
Автор - снимка
Създател
Джон Мюлбауър: Европа се нуждае от количествени улеснения за хората

Очевидно ЕЦБ трябва да разработи стратегия, която да работи в уникалната система на еврозоната, вместо сляпо да повтаря стъпките на Фед. Тази стратегия трябва да се основава на твърдението на Фридман, че „парите от хеликоптера“ – печатане на големи суми пари и разпределянето им сред населението, винаги могат да стимулират икономиката и да се преборят с дефлацията. За бъде максимален ефектът от мярката обаче, ЕЦБ трябва да намери начин за справедливо разпределяне на стимулите.

Едно от простите решения е парите да бъдат прехвърлени на правителствата, които да решат кой ще е най-добрият начин да ги похарчат в своите страни. Регламентираната забрана на еврозоната ЕЦБ да се използва за финансиране на правителствени разходи обаче възпрепятства този подход.

Имайки това предвид, един по-осъществим вариант би бил да се предоставят на всички работници и пенсионери номера на социални осигуровки с пари от ЕЦБ, за чието разпределение правителствата ще имат съвсем малка роля.

Друга алтернатива е да се изпозват избирателните списъци, които ЕЦБ може да използва, независимо от правителствата. От близо 275-те млн. пълнолетни с номера на социални осигуровки, близо 90% присъстват в избирателните списъци. Изхождайки от опита на САЩ през 2001 г., когато облекчение в размер на 300 долара на човек върху социалното осигуряване насърчи разходите с около 25% от общата сума на стимулите, може да се очаква, че стимул в размер на 500 евро от ЕЦБ ще увеличи потребителските разходи с около 34 млрд. долара, или 1,4% от брутния вътрешен продукт (БВП) на еврозоната. Допълнителните данъчни приходи от своя страна биха намалили бюджетните дефиците на страните значително.

Освен да извади икономиката на еврозоната от блатото на дефлацията, подобна инициатива би донесла и големи политически ползи, като ще успокои негодуванието срещу европейските институции, най-вече в затруднените страни като Гърция и Португалия, където едни допълнителни 500 евро биха имали особено голям ефект върху потреблението. По този начин ЕЦБ би могла да докаже на недоволните граждани и инвеститори, че е сериозна в намеренията си за постигане на целевата инфлация, като дори би могла да допринесе за сдържането на подема на националистическите партии в Европа.

Със сигурност някои страни, като Германия, вероятно ще се противопоставят на този подход, изтъквайки агрументи като предпазливост и отговорност. Факт е обаче, че „парите от хеликоптера“ биха проработили и освен това не противоречат на европейското законодателство.

След години на икономии, вътрешни борби и безработица е време за въвеждането на програма за количествени улеснения, обслужваща нуждите на Европа, призовава Мюлбауър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 9 години
ъ , за глобализацията си прав за либерализма - не си . Проблема е че ЕС не се усетиха че този който има предимство в глобализацията е този който има глобална валута или евтина работна ръка ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 1
data
преди 9 години
САЩ определено са политически консолидирани в сравнение с Европа спор да няма . Там е ясно кой кара влака и кой ша фърля кюмюра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 9 години
Не съм съгласен, че либералният капитализъм е подминал Европа, защото ако помниш, преди 20-тина години глобализацията беше във вихъра си и почти не остана голяма, структуроопределяща компания в Европа, която да не е вкарана в схемата, наложена от разпасания американски капитал. Отделно - целият банков сектор, който си е транснационален, но се управлява от Лондон и Ню Йорк по доволно либерални принципи стимулираше износа на капитали към Азия!На Европа й остана само привилегията да си запази социалната автономия - да затъва в борчове, за да си изхранва безработните и пенсионерите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
За мухлювците съм съгласен, обаче това , ч е щатите от столетия са си една държава и процеса на създаване на нация при тях (било то и от индивиди с най-разнородна боя) е с горе долу сходна давност, също е фактор и предимство в сравнение със случая в Ивропа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 9 години
абе , можеха да ги спрат , не да не можеха ама алчността погубва хората . Сега така като гледам ни чака не само едно изгубено десетилетие И не е проблема в либералния капитализъм ( най-малкото щот в европа той почти никога не съществувал ) а в елементарна далновидност и знаене какво искаш . Демек кат наливаш вода в чужда мелница резултата е чуждо брашно а не нещо друго , модерно и екстравагантно !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 3
data
преди 9 години
САЩ са доста по разнороден тюрлю гювеч от европейския . Там просто имаха топки а европейските брадати певици са просто мухлювци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 9 години
И кой набута европейските пари навремето в Китай? Това бяха частни капитали, които, при тази обществено-икономическа система не подлежат на държавен контрол. Адидас или Даймлер си решават и изнасят производството си в Китай. Шепа акционери пълнят офшорките с пачки, а хиляди европейци висват на врата на правителствата да ги изхранват с помощи и обезщетения за безработица. Това е либералният капитализъм - сто пъти казах, че той е проблемът, защото шепа хора стават супербогати, а огромни тълпи оскотяват. Това неминуемо води до социална криза, а тя - до рухване на системата. И в основата на всичко е развързаната индивидуална алчност.Резултатите са видни, но какво може да се направи? Кой е в състояние да върне частните инвеститори в един умиращ пазар като Европа? Никой! Европа трябва да се изравни по стандарт на живот с Африка, но да я превъзхожда с по-образовано и квалифицирано население, за да стане интересна на инвеститорите в производство!!!Другият изход е държавата ЕС, или разпадналите се поотделно европейски държави да поемат пълен контрол върху икономиката.Първото е лесно постижимо след една хубава банкова катастрофа или голяма война, а вторият пак след това по-горе, но последвано от социалистическа революция и пълно одържавяване на икономиката. хехе...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 0
SSIW
преди 9 години
В щатите приложиха сравнително работеща рецепта/комбинация : Повишиха тавана на държавния дълг; монетизираха чувствителен обем лоши кредити в банките и това в комбинация с бърза и сравнително лека процедура по фалит + фискални и инвестиционни мерки на правителството даде ефект. У Авропата, понеже сме многонационален тюрлю-гювеч, има известни трудности с опрощаването на чужди дългове и те така ... ше стагнираме. Което аз лично не мисля, че ще е от полза в дългосрочен план и за тези, които се противопоставят на подобни действия, но хората имат удивителното свойство да се учат само от собствените си грешки, т.е. ще тр. да го изстрадаме на гърба си, за да си дадем сметка, че сме грешили ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 9 години
Кей формулира връзката между спестявания-инвестиции-доходи и излизането от циклични кризи с инфлационни пари . Проблема е че в момента и банковите и правителственият канал за тези инфлационни пари са запушени от прекалено много дълг
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 0
data
преди 9 години
Ей ти цяла източна Европа, вдигни стандарта им и си имаш доста добър пазар . Между другото Костов е една лекция го каза много точно : ние се страхувахме дали нашата икономика ще издържи на европейския конкурентен натиск , а европа инвестира в китай и след това с тези инвестиции китайците ни смазаха ! Демек Стара Европа вместо да търси пазари в Русия и Китай да си погледне вътрешния двор че така кат гледам Южна Европа е на една крачка от излизането от клуба !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още