IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

САЩ все още са световният лидер

Системата от изградени съюзи и връзки с другите държави са най-голямото предимство на Щатите, смята проф. Брус Джоунс

18:23 | 11.05.14 г. 80
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
САЩ все още са световният лидер

Кризата в Украйна е определяна от мнозина анализатори като поредното доказателство за намаляващото влияние на САЩ като глобална сила. Други излязоха с тезата, че Русия се опитва да консолидира най-големите развиващи се икономики – Бразилия, Индия и Китай, в съюз срещу Запада.

Докато и в двете твърдения има известни истини, всяко едно от тях е силно преувеличено, както и идеята, че възможността на САЩ да създаде сигурна и просперираща международна система, намалява, пише професорът в Stanford University Брус Джоунс за Project Syndicate.

Последните няколко години бяха тежки за САЩ. След две дълги и изтощителни войни изтеглянето на американските сили от Афганистан се бави. Непримиримостта на Русия и Китай осуети опитите на САЩ да намерят дипломатическо решение на ситуацията в Сирия. В същото време растящата увереност на Китай в Южно и Източнокитайско море заплашва американската доминация в региона и увеличава риска от конфликт с близкия партньор на САЩ – Япония.

Междувременно повечето от американските партньори в Европа са затънали в икономическа несигурност. И въпреки че американската икономика се възстановява от кризата, нейната репутация претърпя сериозен удар.

Въпреки всичко САЩ остават най-влиятелната глобална сила, като с основен принос за това са връзките, които те поддържат. Цялото внимание, насочено към растежа на Китай и в по-малка степен на Индия и Бразилия, засенчи успехите на американските съюзници като Южна Корея, Турция, Индонезия и Германия. Всъщност повечето от най-силните икономики в света си сътрудничат със САЩ.

Освен това развиващите се пазари остават силно разединени, вместо съюзени. Интересите на развитите и развиващите се държави се застъпват доста повече, отколкото предполага девизът „Западът срещу останалите“. Развиващите се страни често имат повече общи интереси със западните си партньори, отколкото едни с други.

При това положение дори влиятелните страни, които не си сътрудничат със САЩ, предпочитат да увеличават присъствието си във вече установената система, вместо да ѝ се противопоставят. В крайна сметка те са постигнали своя растеж именно чрез интеграцията си в глобалната икономическа система.

Дори Китай, която се стреми да измести САЩ в някои сфери, няма друг избор, освен да си сътрудничи с тях и съюзниците им по редица външнополитически въпроси. Китай може да оспори лидерството на Щатите само ако и други я последват, като кандидатите за това са все още малко. Единствено Русия се показа като противопоставяща се страна по време на финансовата криза, в Сирия, а сега и в Украйна.

Последна актуализация: 20:01 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

57
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
Казах ти - погледни структурата на китайския внос и си задай въпроса ако са богати на ресурси защо внасят такива вместо да използват собствените и да са още по-конкурентоспособни и по-бързо да задминат всички останали и да заемат мястото на номер 1.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
56
rate up comment 1 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
МНОГО МНОГО искам да видя как обясняваш, че най-големият кредитор на САЩ е Китай, след като са толкова зависими от външно финансиране(към днешна дата). И разкритието, че Китай е станал това, което е след реформи(ако и да е положена основата за тях преди 90те), може би за теб е изненада, за мен не е. Буда ли ти го спусна това да го дрънкаш или от някой от типинг пойнтовете? А Германия на какъв нефт е богата, цървулане и колко толкова ресурси въобще има щото пак според ЦРУ тя е доста доста по-зле от Китай пък като им гледам макроикономиката САЩ доста има да наваксат докато им стигнат стабилността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
55
rate up comment 2 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
ти на наркотици ли си бе, бегемане или просто си ***, като вожда ти. КИТАЙ Е БОГАТ НА РЕСУРСИ, проблема е че 1/6та от световното население е там-сиреч на глава на населението не блести с нищо и винаги имат нужда от повече. Ама това във Винету няма да го прочетеш. За това-ДАЙ ЕДИН ЛИНК КЪДЕТО ДА ПИШЕ, ЧЕ КИТАЙ Е БЕДЕН НА РЕСУРСИ. Не линк, където пише, че на Китай не им достигат ресурси, а че е беден. Щото двете герберасте. Китай е богат на(цитирам ЦРУ в момента, цървулане):въглища, желязна руда, живак, нефт, природен газ, калай, волфрам, антимон, редки земни елементи и притежава най-големият потенциал за водни ВЕИ(съкратих доста списъка, щото ме мързи да образовам дървени философи). Това, че постоянно внасят е щото държат(според Оксфорд) 20% от световното промишлено производство. А ти ***, да ми коментираш пристрастията(русофил/русофоб) ти е много над нивото-няма да ме разбереш, няма да схванеш даже. Просто щото за разлика от тебе герберастче имам две мозъчни клетки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
54
rate up comment 6 rate down comment 3
Pyramid
преди 10 години
Я си представи, че Китай изнесе за продан 1 $ трлн в рамките на една седмица, а? Какво ще стане?Доларът - надолу, юанът-нагоре, петролът-нагоре, ав хамериката го купуват за доларес... Хем подарък, хем ***.Затуй, *** пий една бира, успокой се. Ако и да имаш дълги позиции в зелено, на нас не ни трябват. Дръж си ги, лошо нема :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 5 rate down comment 0
Pyramid
преди 10 години
Бегемане, хората са най-важният ресурс на една страна. С тях, може и трудно но, много неща да се постигнат докато, ако имаш само територия...Каквото и да продаваш на нея, трябва да има кой да го купи, каквото и да произвеждаш-кой да го произведе. Щатите може /засега/ да имат повече кеш но,1.Той е в оборот при дълготраен бюджетен дефицит от трилиони.2.Все пак, китайците са поне 4 пъти повече, докато и те, както американците, имат само по един гръб /да носи дрехи/, два крака - за обувки, една уста - да маа бургери и един г*з. Схващаш ли? Ако и да нямат метали-внасят. Иначе, по твоята логика, след като в България значими залежи на нефт досега не са открити, ние да си кютахме на рикши, а? Който сега изнася за Китай, при растеж /пак там/, дали няма да иска още да изнася? Търговията е взаимно изгодно занимание, пич. А, където има повече хора, има повече кой да купи. Тоест, вътрешното им потребление, ама изобщо, не е за пренебрегване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 3 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
Икономика с подобни мащаби се прави с огромни ресурси, които Китай няма, червенотиквеник смотан, затова Китай е близо да задмине САЩ по внос на енергоизточници (ако не го е задминал вече).Ограмотявай се поне малко преди сляпо да повтаряш русофилските си мантри.Заради структурата на икономиката си Китай на моменти е й най-големият вносител на някои индустриални цветни метали (най-вече мед).Китай няма нито достатъчно находища нито достатъчно запаси от каквото и да било, да не говорим въобще за храна.Спрат ли им достъпа до суровини и чуждестранно финансиране китайското икономическо чудо е умира за няколко месеца.Не си ли чувал на някоя от сбирките в местния БСП гей-клуб че през 90-те години китайските пенсионни фондове бяха стигнали до ръба на фалита и това изправи ККП пред остра нужда от мащабни и необратими икономически реформи, които направиха от Китай това, което е днес през 2014 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
http://ivanpetkov.blogspot.com/http://profit.bg/news/Iznenadvasht-sriv-na-kitajskiya-iznos-prez-fevruari/nid-120167.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
http://geopolitica.eu/2006/956-osobenosti-na-kitaiskiq-geoikonomicheski-model
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
Европа. Неочаквано рязкото забавяне спрямо двуцифрените равнища на растеж, отчитани през предходното десетилетие, обаче засили риска от политически опасното намаляване на работните места и увеличи предизвикателствата пред Комунистическата партия да прекрати зависимостта на икономиката от износа и чуждестранните инвестиции.http://pressadaily.bg/publication/33006-%D0%A0%D1%8A%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-77/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 2 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
http://30dumi.eu/archives/69875http://***.webcafe.bg/id_827053551_Kak_edna_bejova_kniga_razkri_sivata_ikonomika_na_Kitay_http://***.viaevrasia.com/documents/VEA%20NAKO%20STEPHANOV%20CHINA.pdfКитайска експанзия ЧРЕЗ ЧУЖДЕСТРАННИ инвестиции:http://bulgarian.ruvr.ru/2014_01_20/Kitajskata-ekspanzija-chrez-chuzhdestranni-investicii-9664/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още