IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Каква е цената на неравенството?

Никога няма да създадем система, при която да има пълно равенство на шансовете, но поне можем да създадем повече равенство на шансовете, пише Джоузеф Стиглиц

15:45 | 23.03.14 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Каква е цената на неравенството?

 

Пазарен фундаменталист или не?

Във втора глава Джоузеф Стиглиц пише за търсенето на рента. Изхождайки от нея, авторът може да се оприличи на пълната противоположност на пазарен фундаменталист. В книгата той отправя доста критики към държавата, освен към пазарните провали, при които трябва да има държавна намеса – колко адекватно трябва да се намесва държавата и да вижда такива пропуски.

В тази глава той твърди, че начинът, по който природните богатства се отдават на концесия, е неправилен. Той предлага да се използва принципът на аукционите. Крайностите, които е описал, валидни за американското общество, може би са дори по-невалидни и за нашето. Там разслоението е много по-силно.

Как днешното разделено общество застрашава бъдещето ни? Този контраст, това неравенство е причина за провали, за неуспехи в какви ли не посоки. Проблемът за разпределението на богатството на пръв поглед е социален и икономически. Но той повдига много ключови въпроси – защо, например, е заплашена демокрацията? Пазарът се деформира и не се стимулира ефективността. А именно конкуренцията и справедливостта са свещени в Америка.

Дори вече „американската мечта“ се разбива, тя може да се превърне в мит. Според него американската мечта до някаква степен вече е мит, защото неравенството я разрушава. „Имаме ли средна класа?“, дори пита Нобеловият лауреат. Ако това се отрече за САЩ, то какво остава за България?

Стиглиц казва, че брутният вътрешен продукт, падащ се на глава на населението, като един универсален измерител за напредъка на държавите, не е добър и не казва всичко. Той разглежда въпроса по-широко – какво е разслоението и какви са последиците от това. Един от примерите в книгата е свързан с това каква е съдбата на едно дете от бедно семейство и какво е бъдещето на едно дете от богато семейство, което отива в елитно училище. Бедното дете много рядко може да тръгне нагоре.

Стиглиц пише и за теориите на просмукването и процеждането, т.нар. Trickle-down. Един вид е добре богатите да станат по-богати, богатството да се концентрира при тях, защото по-естествено то ще слезе към по-бедните. Така от възхода на по-богатите всички ще имат полза. Като цяло гледната точка не е лишена от смисъл. Много малка част от хората поемат риск да направят нещо – да създадат предприятие, нови продукти, да наемат хора, които да работят. Т.е. държавата трябва да стимулира тези малцина, които ще раздават доходи и в това се състои процеждането.

Стиглиц възразява много аргументирано защо всъщност това не става. Защо? Защото политическият процес влияе върху законодателството и правилата. Той влияе върху функционирането на пазара, на конкуренцията, на рентата, монополите, картелите. Това просмукване надолу всъщност не се случва. Малцина богати всъщност са станали богати заради интелекта си и заради това, което могат. Често богатството обаче бива придобито и по престъпен начин.

За да тръгнат нещата отдолу нагоре, Стиглиц предлага данъчни промени. Той е твърдо „За“ прогресивното данъчно облагане. Той казва, че, ако данъците се намалят за по-бедните, ефектът би бил по-голям, защото богатите спестяват. Бедният харчи 100% от своя доход и реално той няма какво да спестява. По този начин счита, че в по-голяма степен би се стимулирало потреблението.

Стиглиц критикува, че не се прави много, за да се усъвършенстват технологиите, за да може по-малко да се замърсява. Поради тази причина той предлага идеята за създаване на т.нар. „зелена сметка на БВП“. В нея би следвало да се отчитат разходите, които причинява замърсяването. Стремейки се да извлечем печалба от всичко, явно вървим към един „див“ капитализъм, а на подобни проблеми не се обръща огромно внимание.

Автори като него понякога се оприличават на автори с уклон към социализъм. Но да се квалифицират автори като него като „ляв“ или „десен“ е опростяване, което е недопустимо. Политиците не бива да злоупотребяват с това, както се прави с Кейнс и с неговата теория за капитализма. Стиглиц не бива да бъде причисляван към тях - той е над тези неща.

В „Цената на неравенството“ той говори с много критики за финансовия сектор. Спира се на влиянието на политическия процес върху регулациите, които в края на краищата създават правилата и когато те се спазват, тогава пазарът е ефективен. Ако трябва да търсим аналог с България – това е много силно да се каже.

Каква трябва да бъде ролята на държавата? Колко точно държава? До каква степен трябва да се намесва тя, за да се разреши проблемът с неравенството?

В това отношение Стиглиц критикува освен търсенето на рента и субсидиите. Той дава пример с американската програма Medicare, която дава адекватно здравеопазване за възрастните хора. Проблем обаче е, че за лекарствата, които държавата доставя не може да се договаря. А трябва да бъде точно обратното – защото държавата се явява също голям потребител. Примерът му за субсидиите е свързан добри практики в Бразилия.

Препоръката на Стиглиц е едновременно да се увеличат данъците и разходите така, че текущият дефицит да остане непроменен. Той представя примери с мултипликатори, които измерват къде ефектът върху БВП би бил най-голям. Например - в кой сектор единица разход би увеличила с определен размер БВП. Ако отражението върху БВП е по-голямо, то според него е добре да се правят разходи в тази насока. Същото се отнася и за данъците – той говори за това при какви нива на доход е добре данъците да се увеличават.

 

Последна актуализация: 02:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 0 rate down comment 1
Angel62
преди 10 години
Когато става дума за пари Бил Гейтс е трудно да бъде надминат. Преди година той говори пред Харвард студенти и препоръча дълги инвестиции в биотехнологиите и каза, че за съжаление "софтуера" дори при ежегоден рекет има шанс да нарасне само до 3 пъти докато биотек е "unlimited". Виж IBB какво е аправил за тази година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 13 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Кой в какъв цирк е избрал да повярва "как нараства богатството" на поставените - няма никакво значение!Аз коментирам един от аспектите на разделянето с богатството им (общ)!Ако се опъвате достатъчно да ви снабдя с още един от аспектите им на разделяне с богатството (пак общ): Всички декларират, че няма да оставят нищо на наследниците си! - тук пак има вариации на цирка по каква конкретна причина са го решили :)))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 10
cokrat1
преди 10 години
Пълен невежа как нараства богатството на ГОЛЕМИЯ БИЛ!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 10 години
Не твърдя че е лесно , а че е невъзможно :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
не! провери: - кой дарява! - колко! - за какво! - нищо не се връща обратно, защото не е това целта! а за да ти стане още по-интересно ... провери и за останалата част от света - не само САЩ - ама наблегни на тотално обратното и посочено за враг на запада място - Русия! ще се самоизненадаш много и може да ти светне нещо към което явно имаш леко усещане, но се страхуваш да го погледнеш :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 5
misanthrope
преди 10 години
:) всъщност кой е дарил? Дари Бил Гейтс. Не помня Слим или Лари Елисън или Майкъл Дел да са дарявали кой-знае какво. Сорос, Опра и др. даряват регулярно, не е нещо изключително.По-скоро е интересно че Бил, който дари половината си богатство, 5 год. по-късно отново е пръв. Това е невероятна скорост на забогатяване. Образно казано все едно Юсеин Болт да пусне да му дръпнат с 1 обиколка и след 5 мин. пак да е пръв. Понамирисва това дарение дали не е дарено, за да се купят с него лицензи на Майкрософт :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 10 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
ще започна лекичко да доказвам твърдението си: НАЙ-богатите нямат нищо - уточнявам обаче, че говорим за СВЕТА, а не за дадено местно село :))) - изведнъж ВСИЧКИ вкупом започнаха да даряват около и над 50% от богатсвтото си (2007-2009)! организираното даряване (реакция), показва, конкретната свобода чрез полето им на избор (общо)! А по резултата на действията им в полето им на избор -> целта. Но няма как да подменяш субективното ти очакване за "свободно" (спрямо теб изхождайки от това че ТЕ имат а ти НЕ) с обективното действие-резултат (общо)! Та именно обото действие, показва неслучайността - поради невъзможността да е обикновенно МАСОВО съвпадение! Това дори и манипулациите в ТВ-реалността не могат да скрият!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
"Не смятам, че са поставени" - аз говоря за "НАЙ-богатите хора" по света - примера ти от коментар 9 (1), който е различен от примера който даваш сега (2)!(1) "Да не мислиш, че най-богатия - Бил притежава 100% от Microsoft? или че оня старец Сорос притежава там какъв беше инвестмънт фунд? :D"(2) "както каза Доганя, повечето бизнес е ако не с моя благословия, то поне с моя усмивка" - примера ти от сега е свързан с друг процесс: Това е заплащането на местната под-система /оставя се да поприберe/ - но не работещите в управлението и /поставени-служители/, а на контролиращите я, за сметка на провеждане на спуснатото от системата!Както съм казвал много пъти, сега предстои прекратяване на работата на местните под-системи по света! Какво им казват на тях да са спокойни (на местните контролиращи ги) няма значение, важното е какво ще стане! И съм намеквал, че просто ще изчезне този, който им е бил гарант - ще се прекъсне верижката "нагоре" в един много определен момент...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Май трябва да ти върна поздравленията :). Не смятам, че са поставени, въпреки че със сигурност както каза Доганя, повечето бизнес е ако не с моя благословия, то поне с моя усмивка :) - т.е. дължат много услуги и т.н. НО идеята е, че те не искат да притежават, а да контролират. От там идва най-голямата сила - да контролираш чуждите ресурси, дадени ти съвсем доброволно ( или пък не съвсем) при това без да ти търсят никаква сметка за това, как ги управляваш. Ето това е най-сладкото. Ето Сорос е събрал парите на десетки хиляди хора и те притежават нещо само на хартия. Сорос определя къде да де насочи този ресурс, по колко да се дава от него и на кого, може да си вземе той самия винаги, когато му трябва, или пък да купи нещо на името на фонда, но да го ползва самия той, като сам си определя условията... това ако беше държавна служба, щеше да се нарича бюрократ а тук се нарича ГОЛЯМ тарикат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
печатарите насочват маймуните, сами срещу себе си непрекъснато /чрез чувствата/!Карат ги доброволно да искат приемането на безкрайни законови рестрикции /чрез реформи/, които са само срещу маймуните но не и срещу всички - Манипулацията е, в неабсолютността на приеманите рестрикции чрез неприложимостта им за всички икономически субекти , т.е. рестрикциите остават САМО за маймуните! Но маймуните ги приемат РЕСТРИКЦИИТЕ с радост, породена от естествената компенсация, на първоначално вменените омраза към богатите, чрез измамното чувство за справедливост /затова преди процеса първо се подклажда омраза към богатите чрез медиите/:"той има, а аз не, значи е справедливо да му се отнеме" -> Реформи -> Рестрикции само за маймуните!Поздравления за това че си усетил ,че НАЙ-богатите нямат нищо! Няма да го доказвам, но ще намекна че би трябвало от маймунска гледна точка да звучи конспиративно :)ДА, те са поставени /служещи/ както и всички работещи в управлението на под-системите по света...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още