IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Най-добрият отговор са мерките, насочени към повишаване продуктивността на частните и публичните инвестиции, пише колумнистът на Financial Times

12:15 | 09.12.13 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Лорънс Самърс поля с леден душ всякакъв оптимизъм. Говорейки пред панел по време на годишната изследователска конференция на МВФ бившият финансов министър на САЩ посочи, че няма да има лесно връщане към предкризисната икономика в богатите държави, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Самърс очерта притеснително бъдеще на хронично слабо търсене и нисък икономически растеж. Той не е първият, който идентифицира възможността за т.нар. „дългосрочна стагнация“. Страхът от повтаряне на японското изгубено десетилетие безпокой анализаторите от началото на глобалната финансова криза.

Може ли да му вярваме? Могат да се посочат три характерни черти на западните икономики.

Първо, възстановяването от финансовата криза от 2007-2008 г. бе определено слабо. През третото тримесечие икономиката на САЩ бе само с 5,5% по-голяма от предкризисното си ниво преди повече от пет години. Реалният БВП на САЩ продължава да спада спрямо предкризисното ниво. Тази слабост се оказва устойчива въпреки ултра-експанзионистичната монетарна политика.

Второ, днешните засегнати от кризата икономики преди нея претърпяха бърз ръст на ливъриджа, особено във финансовия сектор и при домакинствата, заедно с голям скок в цените на жилищата. Това беше балонна икономика. Много правителства, преди всичко САЩ и Великобритания, възприеха и експанзионистични фискални политики. Въпреки това нито един от признаците за прегряла икономика – особено ръст над средния и инфлация – не се проявиха в САЩ и Великобритания преди кризата.

Трето, дългосрочните лихви останаха изключително ниски преди кризата въпреки силния глобален растеж. Доходността на дългосрочните британски инфлационно индексирани облигации спадна от около 4% до към 2% след азиатската финансова криза и после до негативни нива след започването на глобалната. Американските инфлационно индексирани ДЦК следваха подобен път, макар и по-късно

Следователно просто стабилизирането на финансовата система или намаляването на прекомерния дълг е малко вероятно да доведе до пълно икономическо възстановяване. Причината е, че кризата последва финансови дисбаланси, които маскираха, или дори бяха отговор на, съществуващи структурни слабости.

Една от тези слабости е глобалното пресищане със спестявания, което също може да се нарече инвестиционен недостиг. Ниските реални лихви са доказателство за това пресищане – имаше повече спестявания, отколкото производителни инвестиции, към които те да се насочат.

Друг сигнал за пресищането със спестявания бяха глобалните дисбаланси – огромните излишъци по текущите сметки на развиващите се икономики от Източна Азия (особено Китай), на износителите на петрол и на някой богати държави (преди всичко Германия). Тези икономики станаха нетни доставчици на спестявания за останалия свят. Това беше така преди кризата, валидно е и сега.

Последна актуализация: 08:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 8 rate down comment 5
MrSi
преди 10 години
"Т.е. за мен "идеалната" икономика е някакъв хибрид между пазарната и плановата икономика, или да го наречем "регулирана пазарна икономика"- не позволяваща създаването на предпоставки за свръхпечалби, но и елеминираща вероятността са фалити! "Колега много пъти съм работил на загуба.Виждал съм как мои "колеги" буквално съдират кожата на клиентите си само и само да извлечат печалба от каквото и да е . Уви , не съм от тях.Бил съм на крачка от фалит , но удържах. Много пари платих и останах почти без тях.Как може да ми говориш за контролирани печалби и фалити като вероятно нямаш и дори един ден стаж в тази сфера.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 4
SS-23
преди 10 години
Ами точно по този начин лъсват, изпъкват балонизираните конюнктурни "бизнеси"! Така ясно се вижда и слабото място на капитализма и пазарната икономика- прекалено много зависи от склонноста за харчлък на хората!Наличието на някакви рамки, на някакъв "коловоз" в който да бъде насочвана икономиката, би допринесла за елиминирането на "балони", които са в дъното на сривовете и последващото ги "спестяване" на хората, които както знаем са смъртоносни за "бизнеса"! Т.е. за мен "идеалната" икономика е някакъв хибрид между пазарната и плановата икономика, или да го наречем "регулирана пазарна икономика"- не позволяваща създаването на предпоставки за свръхпечалби, но и елеминираща вероятността са фалити! Т.е. нека си има пазар, но той трябва да бъде по някакъв начин рамкиран, и да създава предпоставки за едно по-справедливо преразпреледение на добавената стойност. За мен това е бъдещето!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 10 години
Те това е ясно - проблема е (за това говори и статията ) че това търсене не е достатъчно да осигури препитание ( не пълна заетост) на определен процент от хората и това може да остане така сравнително дълго време, а и с поред Кейнс икономиката не може да излезе сама от такова стационарно положение .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 5
SS-23
преди 10 години
2/3 от нещата, които купува днес човек, не са му практически жизнено необходими, и ги купува под добре режисираното влияние на рекламите!Ето давам пример със себи си: на 29 ноември електронният магазин emag.bg имаше т.н. "черен петък", с уж големите намаления "до 70%" (което реално не беше така). Подмамен и аз, си поръчах две веща, едно от които обаче след 2 дни го отказах....просто си дадох сметка, че нямам практическа нужда в момента от него и го бях поръчал просто защото беше "на далавера с 50%"! въпреки това обаче, като "преспах 1 нощ" си дадох сметка, че това е излишен и неразумен харчлък!Същата работа е и с ежеседмичните "промоции" на хранителните вериги, при което хората /особено тъщата :)))/ масово се лъжат да купуват "на далавера" като практически не си дават сметка, че така изхарчват повече пари, от колкото реални биха изхарчили, ако нямаше "промоция"! На тъщата 1000 пъти съм и обяснявал нагледно каква е схемата и как "влиза вътре", но не и увира кухата кратуна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
data
преди 10 години
Пределната склонност към спестяване и пределната склонност към потребление не са неолиберални постулати !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 4
SS-23
преди 10 години
Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае===========================================================Косвено подтвърждение на тезата ми за борба със сегашният монетарен капитализъм: "Спести....и убий капиталиста!" :))Треперят от страх "инвеститорите", че продължат ли хората "да си правят сметката" купувайки "днес" само това, от което наистина имат практическа нужда "в момента", и се водят само и единствено от прагматизма, а не "моментното желание за кеф"...с тях е свършено, ще трябва още и още да свалят *** надути цени!Само със спестяване може да се пребори неолиберализма!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
data
преди 10 години
Няма причина да се примирим с рецесиите и с депресиите! Икономиката ако се вгледате в бъдещето не е изначален проблем на човешката раса. Джон Мейнард Кейнс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
"да се използва днешният излишък на спестявания, за да се финансира увеличение на публичните инвестиции. Това може отчасти да е свързано с преход към растеж, базиран на по-малко въглеродни емисии." - Еми ако не се приеме доброволно идеята, (в смисъл на радостно, продиктувано от омраза и завист към богатите, разбира се) чрез фашистки или социалистически "методи", то няма да има голям избор да се премине към дирекшън апроприация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още