IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Най-добрият отговор са мерките, насочени към повишаване продуктивността на частните и публичните инвестиции, пише колумнистът на Financial Times

12:15 | 09.12.13 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Лорънс Самърс поля с леден душ всякакъв оптимизъм. Говорейки пред панел по време на годишната изследователска конференция на МВФ бившият финансов министър на САЩ посочи, че няма да има лесно връщане към предкризисната икономика в богатите държави, пише Мартин Уулф за Financial Times.

Самърс очерта притеснително бъдеще на хронично слабо търсене и нисък икономически растеж. Той не е първият, който идентифицира възможността за т.нар. „дългосрочна стагнация“. Страхът от повтаряне на японското изгубено десетилетие безпокой анализаторите от началото на глобалната финансова криза.

Може ли да му вярваме? Могат да се посочат три характерни черти на западните икономики.

Първо, възстановяването от финансовата криза от 2007-2008 г. бе определено слабо. През третото тримесечие икономиката на САЩ бе само с 5,5% по-голяма от предкризисното си ниво преди повече от пет години. Реалният БВП на САЩ продължава да спада спрямо предкризисното ниво. Тази слабост се оказва устойчива въпреки ултра-експанзионистичната монетарна политика.

Второ, днешните засегнати от кризата икономики преди нея претърпяха бърз ръст на ливъриджа, особено във финансовия сектор и при домакинствата, заедно с голям скок в цените на жилищата. Това беше балонна икономика. Много правителства, преди всичко САЩ и Великобритания, възприеха и експанзионистични фискални политики. Въпреки това нито един от признаците за прегряла икономика – особено ръст над средния и инфлация – не се проявиха в САЩ и Великобритания преди кризата.

Трето, дългосрочните лихви останаха изключително ниски преди кризата въпреки силния глобален растеж. Доходността на дългосрочните британски инфлационно индексирани облигации спадна от около 4% до към 2% след азиатската финансова криза и после до негативни нива след започването на глобалната. Американските инфлационно индексирани ДЦК следваха подобен път, макар и по-късно

Следователно просто стабилизирането на финансовата система или намаляването на прекомерния дълг е малко вероятно да доведе до пълно икономическо възстановяване. Причината е, че кризата последва финансови дисбаланси, които маскираха, или дори бяха отговор на, съществуващи структурни слабости.

Една от тези слабости е глобалното пресищане със спестявания, което също може да се нарече инвестиционен недостиг. Ниските реални лихви са доказателство за това пресищане – имаше повече спестявания, отколкото производителни инвестиции, към които те да се насочат.

Друг сигнал за пресищането със спестявания бяха глобалните дисбаланси – огромните излишъци по текущите сметки на развиващите се икономики от Източна Азия (особено Китай), на износителите на петрол и на някой богати държави (преди всичко Германия). Тези икономики станаха нетни доставчици на спестявания за останалия свят. Това беше така преди кризата, валидно е и сега.

Последна актуализация: 08:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 6 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
прочети пак бавно поста ми! Разсъждаваме от гледна точка на Рокфелер: - когато изходим от определящото /прието за основно допускане в настоящия анализ/ - "конкуренцията е грях", то за да я намалим /в наша полза/, за да се елиминират всички превъзхождащи /ни/ в което и да е отношение конкуренти, се налага ... регулацията /прокарана от нас/!или следвайки твоето мислене, което само по себе си е правилно и логично /при сбъркани субективни основни приемания (1)/ следва, че най-добрия, силния и успешен в оцеляването е налагащия регулацията или ти възвеличаваш манипулацията за сметка на неглижирания смазан обективно от правила и регулации редови конкурент, изгождайки субективно от желанието да си свободен (1)! Та грешката е , че изхождайки че си свободен, то това не те прави такъв, защото в реалността обективно се набиваш на всички регулационни правила, които не прокарваш ти /въпреки че се манипулира прокарването им все за твое добро и пак чрез субективизма ги приемаш искайки да си добре/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 2
sisiko
преди 10 години
SS-23,още ще трябва да почетеш, докато разбереш, че сегашната криза дойде точно от това което предлагаш, т.е. от прекомерни регулации, намеси и търсените от теб твои канали. И продължава - пак от постоянни намеси и налагани регулации. ИЛИ .... оня опит със СССР завърши безславно. Но сега си имаме нов ЕССР и ще развиваме нов т.н. "капиталистически социализъм" с канали. Ехееей!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
zdravko1
преди 10 години
Зaщо дa стигaме до регулaция? Нямa нищо лошо в свръхпечaлбите, стигa дa сa по зaконен нaчин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
Ако изходим от казаното от един от основателите на настоящата /не казвам капиталистическа!/ система: "Конкуренцията е грях!" и твоето субективистично допускане "Всеки трябвa дa печели, колкото може! Aко може дa нaпрaви свръхпечaлбa"То стигаме до метода: регулaциясамо не разбрах това как го вмъкна: "Aко може дa нaпрaви свръхпечaлбa, товa е супер, a aко неможе дa печели, трябвa дa фaлирa. Товa не е слaбост, a силaтa нa кaпитaлизмa! Сaмо нaй-добрите оцелявaт."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 10 rate down comment 2
zdravko1
преди 10 години
Всеки трябвa дa печели, колкото може! Aко може дa нaпрaви свръхпечaлбa, товa е супер, a aко неможе дa печели, трябвa дa фaлирa. Товa не е слaбост, a силaтa нa кaпитaлизмa! Сaмо нaй-добрите оцелявaт. Бaлоните сa нещо нормaлно, a държaвнaтa нaмесa (регулaция) ги прaви огромни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Дай пример как си го представяш примерно в сектора наколите? Примерно седан. При положение, че ВСИЧКИ познати марки по света произвеждат седан, как ще канализираш цените? Всички ще се продават на една цена ли? С годишен инфлационен процент според марката ли? Или кафето? 200 вида кафе, как ще им определиш цената и според какъв критерии за всяка марка? А продуктите по поръчка? Аз произвеждам мебели по поръчка индивидуално според размерите на апартаментите и според цветовите представи на клиента. Това как ще го канализираш? Да ти кажа, честно и аз го искам, щото си мисля , че цената е доста ниска на която работим в тази ниша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 10
SS-23
преди 10 години
Нищо не пречи! Бизнес, стока, услуга или актив, ако искат да същестувват, ще се адаптират "за живот в канала"! Забележи, че все пак не говоря за заковаване на цената, а просто за фиксиране на нейното движение, така, че да не се допускат дисбаланси. Това може да изглежда в краткосрочен план спъващо "голямата печалба", но дългосрочно е положително в глобален план
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 3
deant
преди 10 години
Пречи, че най-вероятно и най-мощния компютър не може да сметне всички променливи, които имат ефект върху търсенето и предлагането на всяка една стока и услуга на пазара. Може да се стигне до парадоксалния момент, в който ти можеш да имаш спестени пари да си купиш и 5 коли, но да няма нито една налична. Или да искаш тази вечер да пиеш бира Каменица, но да няма налична и да трябва да си купиш Гролш. Тея работи действаха в комунизма, защото имаше много малко различни на вид продукти. И все пак, дори тогава всичко се докара до колапс през 89-та, защото системата не издържа дисбаланса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 6
SS-23
преди 10 години
Неведнъж съм казвал, че аз НЕ съм с икономическо образование, но се интересувам от икономическите процеси в страната и по света. Глобалната катастрофа, която наблюдаваме вече 5-6-а година, показва само едно- липсата на регулация от страна било на държавите, било на ЕЦБ (ако говорим за ЕС), доведе до веригата от балони! Трябва да има регулация на финансовите процеси и икономика, защото "бизнеса" и "капитала" са като малките деца- оставиш ли ги без надзор в стаята, ще изпочупят всички чинии!Елементарния пример за ефекта от регулацията, за който се сещам е намесата на ШЦБ в подкрепа на еврото срещу франка. Виждаме, че вече 2 години нещата са стабилни и ще продължат! Ако пък франка вземе, че много поевтинеее, може да има фикс и "от горе", ако това ще е от полза на държавата. Т.е. виждаме, че при адекватна реакция на държавата, ефекта е повече от успешен!Какво пречи за всяка стока, услуга, актив да има фиксиран канал, в който да се движи?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 1
MrSi
преди 10 години
и все пак моите уважения към теб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още