IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Най-добрият отговор са мерките, насочени към повишаване продуктивността на частните и публичните инвестиции, пише колумнистът на Financial Times

12:15 | 09.12.13 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Мартин Уулф: Икономиката генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае

Преди финансовата криза САЩ абсорбираха много от глобалните спестявания, но не в продуктивни инвестиции. Въпреки лесния достъп до евтин кредит инвестициите в основен капитал намаляха като процент от БВП след 2000 г. Една от причините е, че относителната цена на инвестиционните стоки се понижи – делът на реалните инвестиции остана стабилен, а този на номиналните спадна. Като изключим балонът отпреди 2000 г., бизнесът финансира своите инвестиции от собствените си спестявания – той не се нуждаеше от друго финансиране.

Така спестванията, които влизаха в САЩ се абсорбираха чрез задлъжняване на домакинствата и правителството. Ръстът в неравенството на доходите направи разчитането на нетното заемане от домакинствата още по-трудно. При равни други обстоятелства това трябва да повиши спестяванията на домакинствата – богатите, които обикновено изкарват повече, отколкото харчат, би трябвало да спестяват още повече с повишаването на доходите си. Временно решение на този проблем бе да се съблазнят по-бедните да заемат повече, отколкото могат да си позволят, за да продължат да харчат. Това се изрази в кризата от 2007-08 г. 

Накратко, световната икономика генерира повече спестявания, отколкото бизнесът желае да използва, дори при много ниски лихви. Това важи не само за САЩ, но и за повечето значими богати държави.

Излишъкът от спестявания се превърна в ограничител на текущото търсене. След като той обаче е свързан с по-слаби инвестиции, това предполага слаб растеж на потенциалното предлагане. Тази трудност предшестваше кризата, която от своя страна влоши ситуацията.

Какво трябва да се направи? Един възможен отговор на излишъка от спестявания спрямо инвестициите биха били още по-отрицателните реални лихви. Затова някои икономисти апелират за по-висока инфлация. Това обаче би било трудно за постигане, дори да е политически приемливо. Друга възможност, очертана от Андрю Смидърс в „Пътя към възстановяването“ е да се заемем с пречките пред корпоративните инвестиции, като според него одновен проблем са бонусите, заради които мениджърите манипулират цените на акциите, чрез обратни изкупувания, вместо да увеличават продуктивните инвестиции.

Друга възможност, дискутирана от Смидърс и подкрепена от мнозина икономисти (влючително мен), е да се използва днешният излишък на спестявания, за да се финансира увеличение на публичните инвестиции. Това може отчасти да е свързано с преход към растеж, базиран на по-малко въглеродни емисии. Друга възможност е да се подпомогнат капиталовите потоци към развиващите се икономики, където би трябвало да са най-добрите инвестиционни възможности. Няма смисъл такава голяма част от световните спестявания да търсят инвестиционни възможности там, където те очевидно не съществуват.

Трудно е да се повярва, че увеличението на бизнес инвестициите в богатите държави ще успее да абсорбира излишъка от желани спестявания на света. Защо в крайна сметка трябва да очакваме това да се случи в страни със застаряващо население, високи заплати и забавени икономики. Тези държави обаче са изправени пред доста по-голямо предизвикателство от последиците на финансовата криза. Те може да се изправят пред много по-дълъг период на слаб растеж и потиснато предлагане.

Най-добрият отговор в такъв случай са мерките, насочени към повишаване продуктивността на частните и публичните инвестиции. Да, грешки ще бъдат направени, но ще е по-добре да се рискуват грешки, отколкото да се приеме цената на едно лишено от богатство бъдеще.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:43 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 4 rate down comment 2
KOS
преди 10 години
"растежа на кредит не е растеж" - не съм съгласенРестежа с кредит е в пъти по-голям от растежа без кредит и съответно загубата с кредит е в пъти по- голяма от загубата без кредит.Въпрос на избор и на преценка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 1
todortk
преди 10 години
За да има реална конкуренция и нормални печалби трябва да се махнат монополите и да се забранят обществените поръчки. Това са двата основни източника на свръх печалби в настоящата система. Ако аз купувам един компютър за 500 лева, с обществена поръчка цената му може да стане 1500. Същото се случва и в строителството - цените на строителството на инфраструктура са много надути и това е благодарение на държавните поръчки.Хората наистиня трябва да се научат да се простират споерд чергата си, защото в крайна сметка растежа на кредит не е растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Мерси човек - казвам го от уважение към теб! - по принцип мразя да съм прав... заради следствията от това и невъзможността ми да откажа всички хора от "човешкото" - СУБЕКТИВИЗМА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 1
zdravko1
преди 10 години
В тaкъв случaй, проблемa е в ценностнaтa системa нa тези, които се повлиявaт ( пък било то о цялото общество) от товa, че някой може дa прaви големи печaлби и дa живее добре от товa (в повечето случaи временно). Невиждaм проблем в товa, някой дa печели добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 0
forum_rookie
преди 10 години
Здравко, ти не искаш да разбереш: свръхпечалбите променят начина на мислене, дори след тях да няма спaсявaне и държaвнa нaмесa. Всички се научават, че така може, даже е "cool", както казваме напоследък. Според мен това е възможно най-голям проблем, защото се въздейства върху ценностната система на обществото. Тарикатлъкът, съчетан с хазартно поведение, се въздига във висша ценност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 1
forum_rookie
преди 10 години
Благодаря, deant. Ето една добавка: на този адрес http://***.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2569043е статия на в-к "Труд" от вчера, 09-ти декември 2013 г., озаглавена "И българи могат да печелят от имоти в САЩ". Там, между другото, пише: "Докато през 2006-2008 г. едва ли не всеки българин с финансови възможности над средните се интересуваше и пресмяташе колко ще спечели от покупка примерно на ваканционен имот...". Ей за това става дума. Освен това, забележете колко открито ни подтикват да участваме (който има финансови възможности) в световното казино. И арогантно наричат този хазарт "предприемчивост".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 0
zdravko1
преди 10 години
Нямa лошо в свръхпечaлбите, проблемa е в спaсявaнето и държaвнaтa нaмесa!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 0
zdravko1
преди 10 години
Зa съжaление, си прaв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Подкрепям!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 11 rate down comment 1
forum_rookie
преди 10 години
До 16: Има нещо много лошо в свръхпечaлбите, дори дa сa съвсем зaконни - променят начина на мислене не само на тези, които ги реализират, но и на (почти) всички останали. "Щом Пешо може, че аз да не съм по-лош...". Балонът засмуква куцо, кьораво и сакато, а като се спука, някой (най-често "данъкоплатецът", т.е. бюджета, защото е беззащитен) трябва да плаща сметката, защото иначе ще стане революция. Нали капитализмът беше синоним на лична отговорност. Защо сега са се загрижили за тези, дето не са си направили добре сметката, и губят ипотекираното си и недоизплатено жилище? *** било единствено... Ми, не ме интересува, да са мислили. Спасението на тези типове е равносилно на наказание на останалите, които са били благоразумни да се простират според чергата си. Ето защо смятам, че най-голямата криза в БГ беше 2004 - 2008 г. И тя е свързана със свръхпечалби - на строителните предприемачи и на банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още