IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

10 проблема при печатането на пари

Aко вливането на ликвидност продължи твърде дълго, страничните ефекти могат да се окажат тежки, а дългосрочната цена много висока, предупреждава Нуриел Рубини

09:10 | 04.03.13 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics. Снимка: Ройтерс

Четвърто, вливането на ликвидност в развитите икономики води до прекомерен ръст на капиталовите потоци към развиващите се пазари, които от своя страна са изправени пред трудни решения.

Стерилизираните валутни интервенции задържат местните лихвени проценти на високи нива  и това допълнително стимулира притока на чуждестранен капитал. Нестерилизираните интервенции, водещи до понижаване на лихвените проценти, създават излишна ликвидност, която може да доведе до ръст на инфлацията и инвестиционни балони.

В същото време, ако няма интервенции и съответните валути бъдат оставена да поскъпнат, конкурентоспособност на въпросните страни ще пострада и външните им дефицити ще нараснат до опасни нива.

И все пак налагането на капиталови контроли върху паричните потоци е трудна и понякога рискована задача. Контролът върху кредитната експанзия е полезен, но не винаги ефективен в опитите за предотвратяване на раздуването на кредитни балони, когато ниските лихвени проценти в развитите страни продължават да подкрепят високата ликвидност на пазарите.

Пето, твърде продължителните операции за вливане на ликвидност могат да доведат до появата на инвестиционни балони, както в страните, където тези програми се прилагат, така и в страните, които биват наводнявани от капиталовите потоци.

Подобни балони могат да се появят на фондовите пазари, жилищните пазари (например в Хонконг и Сингапур), пазарите на суровини, облигационните пазари (в САЩ, Германия, Великобритания и Япония) и кредитните пазари, (където спредовете по облигациите на някои развиващи се страни и по-високо доходните корпоративни дългове се свиват прекомерно).

Въпреки че вливането на ликвидност може да е оправдано от слабите икономически фундаменти, задържането на ниски лихви за прекалено дълъг период от време в определен момент може да доведе до раздуване на инвестиционни балони.

Именно това се случи в периода 2000 г. - 2006 г., когато Федералният резерв (Фед) агресивно понижи лихвените проценти по федералните фондове до 1% заради рецесията от 2001 г. и последвалото анемично възстановяване. Лихвите бяха задържани на тези ниски нива и това доведе до раздуването на балоните на кредитния пазар, пазара на недвижими имоти и ипотечния пазар.

Шесто, вливането на ликвидност крие морална опасност, тъй като отслабва решимостта на правителствата да извършват реформи. То може да отложи и прилагането на необходимите мерки за затягане на фискалната дисциплина, в случай, че огромните дефицити бъдат монетаризирани. Освен това ниските лихви не позволяват на пазарите да налагат дисциплина.

Последна актуализация: 04:06 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 3 rate down comment 1
lozkhris
преди 11 години
Печатането на пари не е лошо, стига да е с мярка. В момента виждаме нещата само на двата противоположни полюса - ФЕД няма никаква мярка, докато ЕЦБ продължава да бездейства и да гледа безучастно как европейската икономика затъва. ФЕД вече имат над 3 трилиона токсични активи в сметката си, ЕЦБ прибира заемите от LTRO. Двете институции са на двете диаметрални плоскости и това е само с една цел-девалвация на долара.Разбираме целите на Америка,но твърдо не разбираме ЕЦБ.Да не се опиташ да свалиш еврото при положение,че безработицата е на рекордно ниво,инфлацията ти е под собствения установен праг е меко казано непонятно.Истината е,че нито Америка ще се оправи само с печатане,нито Европа ще тръгне нагоре със затягане на коланите.Америка трябва да си възстанови производството,а Европа трябва да стане конкурентноспособна - ама цяла Европа, не само Германия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Ако заема е добре обезпечен, какво от това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 0 rate down comment 0
riff
преди 11 години
как ще се заобиколи, като пак някой ще дава парите срещу "комисионна", само дето няма да разбира от това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 5 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
Инфлацията пък през годините 2005-2008 беше внесена от банките, чрез банковия мултипликатор и безумното кредитиране. Безумно в почти всички отношения, в които може да се сети човек - вид и начин на инвестициите, ефективност, лихви, ливъридж и т.н. И сега, понеже безумието не може(ше) да продължава вечно, а ако се спре рязко падането ще е много болезнено (ако не и фатално), затова се налага централните банки да продължат започнатото от частните. И евентуално малко по малко да го обуздават и намаляват. Просто няма друг начин за меко приземяване. ...А дали ще позволим да се случва подобно нещо отново е въпрос на отделен разговор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 11 години
Ако това продължи - социалното недоволство реално ще срути борда
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 2
mitkopom
преди 11 години
Спомените за Жан Виденовото време отново пъплят във съзнането ми. Заради валутния борд обаче инфлацията този път да бъде "внесена" резултат от печатането на пари от ЕЦБ, ФЕД и т.н. В резулта хората ще продължат да обедняват и то с още по голяма скорост докато стандарта на живот в европа не бъде снижен по посока на този в Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
simo.smo
преди 11 години
Дайте да дадем викаш? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 11
tati
преди 11 години
А защо трябва да се правят тези салта и премятания ???? Не е ли по добре да се вдигне покупателната възможност на работещото население ???. Аз ще Ви дам пример - милионерите собственици - работодатели да сгъват по малко лев във джоба си и да развържат кесията на заплатите защото ако го няма НЕГОВО ВЕЛИЧЕСТВО - РАБОТНИКЪТ май ще духат супата !!!!!!! кой ще им работи ???? -не вярвам собственикът сам да има такава производителност на труда - със ДВЕТЕ СИ ГОЛИ РЪЦЕ да произведе цялата продукция ?????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
И защо няма да стане?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 0
IQ96
преди 11 години
do 10. Там е работата,че няма да стане да "заобиколи стандартните канали за вливане на "напечатаните" пари и започне пряко кредитиране на реалната икономика ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още