IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централните банки преосмислят политиките си

Монетарните власти се отърсиха от сляпата си отдаденост на инфлационната стабилност и дават приоритет на растежа

15:09 | 21.12.12 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Марк Карни, управителят на Канадската централна банка, който скоро ще оглави Английската централна банка. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Марк Карни, управителят на Канадската централна банка, който скоро ще оглави Английската централна банка. Снимка: Ройтерс

И все пак в светлината на финансовата криза, която накара централните банки да наводнят пазара с трилиони долари, един минимален инфлационен ръст може би вече не представлява такава анатема, каквато е бил преди кризата.

В САЩ председателят на Фед Бен Бернанке изкупи облигации за близо 2,5 трлн. долара само за няколко години, за да подкрепи икономическия растеж, фокусирайки се единствено върху мандата за гарантиране на заетостта, който банката има наред със задължението да поддържа приемливи нива на инфлация.

Подходът на Бернанке е различен от този на неговия предшественик Алън Грийнспан. Същото важи и за Марио Драги, президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ), който пое управлението на институцията от Жан-Клод Трише. Изглежда сега това ще се повтори и при смяната на Мервин Кинг с Карни през юли.

Миналата седмица Фед обвърза ниските лихвени проценти със спад на безработицата до 6,5% при условие, че инфлацията не надхвърля 2,5%. През ноември безработицата в САЩ се понижи до 7,7%.

Безпрецедентната стъпка е пореден знак, че банката е загърбила модела на Грийнспан и Пол Волкър за борба с инфлацията на всяка цена. Това е и ясен сигнал, че Фед ще толерира инфлация от над 2%, ако по този начин повече американци могат да си намерят работа.

„Бернанке облекчи инфлационните ограничения, като на практика вдигна инфлационния праг до 2,5% от 1,75%“, коментира Ерик Грийн от TD Securities, който също е бивш икономист на Фед.

В Канада централната банка винаги е имала инфлационна цел от 2% в рейнджа от 1% – 3%. За разлика от предишните управители на КЦБ обаче Карни набляга на идеята за „гъвкава цел“, при която инфлацията може да варира за по-дълъг период, докато финансовите пазари и икономиката се стабилизират.

След изказването на Карни, Пол Фишър, един от директорите на Английската централна банка (АЦБ) предупреди, че Великобритания трябва да се страхува да променя заложената инфлационна цел, която за момента е 2%. Той също така изтъква, че АЦБ не е необходимо да поема ангажиментите, с които се обвърза Фед през последните месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:29 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 0
Gold Zombie
преди 11 години
Всички знаем и сме видяли в какво са най-добри кредитните пари - въздухът, от който са създадени е идеален за надуване на балони от всякакъв тип. Няма по-лесен и безумен начин да опропастиш бъдещи ресурси в преследване на лесна и бърза печалба...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Извинявай много, но какво искаш да кажеш с думите :"И всъщност ако ЦБ поемат кредитирането изцяло, вече няма да има нужда от инфлация и тя може да бъде спряна". Какво ще правят останалите банки, ако не могат да кредитират? Може би ще ги закрием? Или национализираме? Този филм го гледахме вече и наистина в България десетилетия наред имаше само Централна банка и нищо друго. И инфлацията, поне за известно време, наистина беше нулева, защото сиренето беше 2.50, киселото мляко 18 ст., маслото 50 и цените бяха заковани със закон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
"Монетарните власти се отърсиха от сляпата си отдаденост на инфлационната стабилност и дават приоритет на растежа" За какъв растеж може да става дума без финансова стабилност умът ми не го побира. Сигурно съм много глупав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
...И разбира се, когато говорим за кредити става дума за обезпечени такива. Доброто обезпечение е в основата на стабилното кредитиране, а не високите лихви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 11 години
И всъщност, ако ЦБ поемат кредитирането изцяло, вече няма да има нужда от инфлация и тя може да бъде спряна. Така тези, които разполагат с пари няма да са принудени да ги харчат/влагат сега и на момента, а ще могат да изчакат когато има възможност, която е добра за тях. И никой не губи нищо от това. Пари на когото му трябват ЦБ може да му даде. А който няма какво да ги прави в момента може просто да изчака. Ситуацията е печеливша за всички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
"Многовековната мечта на банките се сбъдна - сега те могат неограничено да създават и дават пари, зад които не стои нищо."------------Кредитните пари имат двояк смисъл - зад тях може и да не стои нищо, но това не е важно. Важно е какво стои ПРЕД тях. Какво ако с напечатани пари се открие и пусне в експлоатация ново нефтено находище например? Или нов завод за автомобили? Нищо! Парите се увеличават, но се увеличават и стоките на пазара. Така че, в кредита сам по себе си няма лошо. Лошото е когато с него започнат спекулации и виртуално-деривативни гимнастики.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
Ricco
преди 11 години
"Обезсмисля се трупането им, те вече не са наши."----------------И защо да е така? Нашите пари са си наши. Проблема е, че много хора вече не искат да си харчат собствените пари, не искат и да ги рискуват в инвестиции, а предпочитат да ги дадат на заем щото по-лесно и по-просто нещо от лихварството няма. И точно по лихварството бие политиката на ЦБ. И мисля няма нищо лошо в това - време е всеки, който има пари да се погрижи да ги инвестира РЕАЛНО. За своя сметка и риск. Заеми ще дават ЦБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Тази статия направо ме остави без думи. Не знам как да я коментирам. Повече от ясно е, че все по-намаляващите по брой хамстерчета няма как да успяват да въртят колелото все по-бързо, каквото е желанието на банкерите. Единственото, което ми идва на ум е една стара, но много хубава песен на Europe - The final countdown. Има я в Ю тюб, можем да си я слушаме, докато чакаме края на света, нищо, че днес ни се размина. Всъщност края на света може и да не дочакаме, но рухването на банковата система и валутите такива, каквито сме ги познаволи до сега със сигурност не е много далеч.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Gold Zombie
преди 11 години
До нищо добро няма да доведе "новаторската" политика на централните планировчици. Дори и финансовата система, като човешко творение трябва да се подчинява на простите природни принципи - няма неограничен растеж (ако не говорим за тумор, но и той умира с организма, от който произлиза). С новото "ОК" на лека инфлацийка, се слага край на нуждата от спестяванията. Не знам дали го разбират всички, но предстои пълно предефиниране на парите. Обезсмисля се трупането им, те вече не са наши. Многовековната мечта на банките се сбъдна - сега те могат неограничено да създават и дават пари, зад които не стои нищо. Всички, които спестяват (т.е. предявяват някаква собственост върху дадена сума пари) ще бъдат наказани с обезценяването на това, което са скътали. Могат да се харчат само пари непосредствено предоставени от банките, т.е. пари, които не са наши, а на банките - живот на кредит. Какво лошо има в това ли? Ми друг природен принцип - не можеш днес да изядеш, твоето утре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
Nikola666
преди 11 години
Обратната връзка между инфлацията и безработицата е основен момент в теорията на Кейнс. Но може да се случи и стагфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още