IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Минаха 5 години от началото на кризата, но икономическата ситуация по света не се е променила особено

09:50 | 14.08.12 г. 26
Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Монетаристите обвиняват ЕЦБ и Фед заради недостига на средства през първата половина на 2008 г., което доведе до разрухата на така или иначе слабата кредитна система. Те твърдят, че нежелаещите развитие управляващи са накарали банките да набират активи прекалено бързо, осуетявайки възстановяването. И по двете направления има логика.

И все пак „австрийската школа“ е абсолютно права да твърди, че покачването на дълговите коефициенти от 167% до 314% от БВП в рамките на 30 години е лошо предзнаменование. Накрая идва момент, когато всяка част допълнителен дълг започва да намалява бъдещия просперитет. А бъдещето дойде през 2008 г.

Проучване на Стивън Сечети от Банката за международни разплащания показва, че дългът достига опасни нива при държавен дълг от 85% от БВП, задължения на домакинствата от 85% и корпоративен дълг от 90%. Ако всичките три надминат допустимата граница едновременно, то системата загубва шоковите си амортисьори.

„Дългът е нож с две остриета. Ако бъде използван разумно, може да доведе до благополучие. Но ако се прибягва до него прекалено често и без всякакви ограничения, то резултатът ще бъде разрушителен.“, допълва Сечети.

Кредиторите и длъжниците на теория могат да се компенсират взаимно, но всъщност при криза желаещите заеми намаляват драстично. Кредиторите не могат да уравновесят ефекта и така цялата система тръгва надолу. Това се нарича фаталната „асиметрия“ на дълга, която поддръжниците на ново кейнсианската теория отричаха дълго време.

Всичко се свежда до това как се държат хората и държавите. Германия като кредитор не компенсира свиването на средиземноморските икономики . А Китай не уравновеси шока в САЩ. Така светът изпадна в криза.

Но защо се появи изобщо кредитния балон? Може просто да бъде казано, че това беше последствието от прекалено много спестявания. Световният процент на спестяванията достигна рекордно високите за модерната епоха 24% от БВП. А това е най-важната информация, която трябва да знаете, за да разберете настъпилата голяма икономическа драма.

Тези средства няма къде да избягат. Парите преминават в инвестиции – днес на рекордно равнище от 49% от БВП в Китай – или в балони на активите.

За Еванс-Причард основната причина остава пренасищането от спестявания в Азия и влиянието на глобализацията върху цялата структура на търговията между Изтока и Запада.

Възникващите икономически сили натрупаха валутни резерви от 10 трлн. долара под формата на облигации за едно десетилетие. Така световният дългов пазар се пренасити. Затова спредовете на 10-годишните гръцки облигации паднаха на нищожните 26 базисни пункта над германските бондове по време на балона.

Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 19 rate down comment 0
Varna 2
преди 11 години
Цялата идея постоянно да се гони растеж е глупава сама по себе си и тя винаги ще надува балони, които ще се пукат. Животът е това, което ни прави щастливи: близките, които обичаме, природата, красивите неща, приятелите. Растежът като самоцел не може да ни донесе щастие. В момента проблемът е, че индустрията има мощностис капацитет да надуват балони(образувани от свръхпотреблението на ненужни неща), а хората са все по-малко склонни да свръхпотребяват. Колкото по-бързо приемем, че това е действителността и спрем да очакваме да започне надуването на нов балон, толкова по-бързо ще се постигне баланс и ще спрем да преекспонираме това нормално състояние на световната икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 0
trendline
преди 11 години
Натрупаните грешки и дисбаланси са толкова големи, че никой си няма на идея как да се постави всичко на здрави основи. А и тези които държат капиталите няма да ме позволят. Глобален недостиг на питейна вода, прескъпи храни, прескъпи енергийни ресурси."Великобритания обмисля ново стимулиране на жилищното строителство... При условие че нормално е необходимо 250 хил. нови жилища /годишно а преди кризата са строени 800 хил./годишно." И на кого ще ги продавате тези сгради-призраци после. Ама давай да се прави нещо ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
bgMan
преди 11 години
За някои със сигурност е доживотна, особено за тези, които се примиряват.За други ще е доживотна златна мина.Зависи от кое тесто си, кой ти е чичо, на какъв акъл си и какъв старт са ти дали предците преди теб :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
Internet
преди 11 години
Вече сме на МОНЕТАРЕН МОРФИН, ясно е. Въпрросът е докога и с този аспирин ще лекуваме ракът на системата. Дали истинското лекарство няма да се нарича Трета световна война или връщане на комунизма....? - Китай е изключително обезпокоен от трудностите с постигането на меко приземяване и обмисля нов финансов стимул в размер на трилиони. Европейската централна банка (ЕЦБ) се подготвя да напечата колкото пари са нужни, за да спаси Испания и Италия. Пазарите оценяват на 80% вероятността Федералният Резерв (Фед) да пусне допълнителни средства в обращение през септември или скоро след това, пише Амброуз Еванс-Причард в свой анализ за британския Telegraph.Как ще излекуваме с печатарката това, например:- Светът продължава да отбелязва икономически спад. Индустриалното производство остава под предишните си пикове в Германия (-2%), САЩ (-3%), Канада (-8), Франция (-9), Швеция (-10), Великобритания (-11), Белгия (-12), Япония (-15), Унгария (-15), Италия (-17), Испания (-22) и Гърция (-27
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още