IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Минаха 5 години от началото на кризата, но икономическата ситуация по света не се е променила особено

09:50 | 14.08.12 г. 26
Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Монетаристите обвиняват ЕЦБ и Фед заради недостига на средства през първата половина на 2008 г., което доведе до разрухата на така или иначе слабата кредитна система. Те твърдят, че нежелаещите развитие управляващи са накарали банките да набират активи прекалено бързо, осуетявайки възстановяването. И по двете направления има логика.

И все пак „австрийската школа“ е абсолютно права да твърди, че покачването на дълговите коефициенти от 167% до 314% от БВП в рамките на 30 години е лошо предзнаменование. Накрая идва момент, когато всяка част допълнителен дълг започва да намалява бъдещия просперитет. А бъдещето дойде през 2008 г.

Проучване на Стивън Сечети от Банката за международни разплащания показва, че дългът достига опасни нива при държавен дълг от 85% от БВП, задължения на домакинствата от 85% и корпоративен дълг от 90%. Ако всичките три надминат допустимата граница едновременно, то системата загубва шоковите си амортисьори.

„Дългът е нож с две остриета. Ако бъде използван разумно, може да доведе до благополучие. Но ако се прибягва до него прекалено често и без всякакви ограничения, то резултатът ще бъде разрушителен.“, допълва Сечети.

Кредиторите и длъжниците на теория могат да се компенсират взаимно, но всъщност при криза желаещите заеми намаляват драстично. Кредиторите не могат да уравновесят ефекта и така цялата система тръгва надолу. Това се нарича фаталната „асиметрия“ на дълга, която поддръжниците на ново кейнсианската теория отричаха дълго време.

Всичко се свежда до това как се държат хората и държавите. Германия като кредитор не компенсира свиването на средиземноморските икономики . А Китай не уравновеси шока в САЩ. Така светът изпадна в криза.

Но защо се появи изобщо кредитния балон? Може просто да бъде казано, че това беше последствието от прекалено много спестявания. Световният процент на спестяванията достигна рекордно високите за модерната епоха 24% от БВП. А това е най-важната информация, която трябва да знаете, за да разберете настъпилата голяма икономическа драма.

Тези средства няма къде да избягат. Парите преминават в инвестиции – днес на рекордно равнище от 49% от БВП в Китай – или в балони на активите.

За Еванс-Причард основната причина остава пренасищането от спестявания в Азия и влиянието на глобализацията върху цялата структура на търговията между Изтока и Запада.

Възникващите икономически сили натрупаха валутни резерви от 10 трлн. долара под формата на облигации за едно десетилетие. Така световният дългов пазар се пренасити. Затова спредовете на 10-годишните гръцки облигации паднаха на нищожните 26 базисни пункта над германските бондове по време на балона.

Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 1 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
И парашутът и ракетата имат предвидима треактория , която завършва безславно , без шанс за помръдване във вечността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 0
nobel
преди 11 години
Ти си в грешка. Парашутът, например няма задна скорост и не може да те върне обратно в самолета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 11 години
"В голяма грешка си , машината не може да работи в спад и с отрицателен ръст." Всяка машина си има и задна скорост - само че първо се преминава през застинало състояние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
едно гигантско хлъцване :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
supertrader
преди 11 години
В голяма грешка си , машината не може да работи в спад и с отрицателен ръст.Тя така работи и всеки момент на липса на ръст е натрупване на бъдещ рязък такъв , той просто се акумилира когато тя аварира и се натрупва работа с която тя бързо трябва да се справи в последствие. Дефлацията поражда хиперинфлация , първо очевидно не е било възможно да се достигнат необходимите нива на инфлация и то хомогенно в пропорции за всички икономически сектори и има липса на инфлация по време на растежа , последва авария - дефлация и след нея хиперинфлация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 11 години
Не мога да разбера за какъв бъдещ просперитет се говори след като е изконсумиран за няколко десетилетия напред предварително.Трябва да се върви към отрицателен ръст и спадове - така трябва да се пренастрои системата и няма да има проблеми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 4
Боян
преди 11 години
С никого не се състезаваме за икономически растеж, чисто и просто БАНКИТЕ и финансовите измамници са тези които имат нужда от растеж те от това печелят, ако няма растеж всичко отива в канала в съвременната икономика просто е абсолютно сигурно. Всичко в наши дни е нещо съвсем нормално, според мен къде е проблема? Просто в момента тези които дължат МНОООООООГО пари и живяха на гърба на другите не искат да си плащат и никой не може да накара примерно Американците да си платят дълга, както и Гърците се усукват по всеки възможен начин само и само да не платят. И така вече няма доверие между кредитор и длъжник и съответно дълговете ще намалеят, НО всеки учил достатъчно икономика знае че 80-90 % от парите в наши дни са дългове от някой към някой и когато дълговете намалят намаляват и парите и този вакум се запълва от централните банки с печатането на пари. Така че няма нищо необикновено в събитията просто мащабите са ОГРОМНИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 0
Боян
преди 11 години
Ще започна отзад напред за свръх производството е неизбежно да се намали по простата причина, че суровините на земята не са неограничени и ако имаш някаква памет ще се сетиш докъде бяха стигна цените през 2008 без още да бяха включили навсякъде печатниците на пълни обороти.После печатането на пари не е измислени нито вчера нито преди 50 нито преди 500 години нито ще спре да се използва скоро, така че то си е част от монетарната политика на всяка валута. Та за това хората в статията са ти го описали добре в света има прекалено МНОГО спестявания или пари както искаш го разбирай и ако прочетеш в края ще разбереш, че тези пари трябва да се намалят драстично, та битката е кои ще си обезцени парите повече кредиторите или кредитополучателите !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
И в крайна сметка с кого се състезаваме за този велик огромен растеж? С марсианците? Както вече личи света се глобализира. Нужно е да се стабилизира КУЛТУРНО и ИКОНОМИЧЕСКИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 11 години
Растежът не се постига изкуствено. Той се появява там където и когато има нужда от него. Ако 90% от населението на развитите страни има: къща,кола,обзавеждане,ТВ,телефон,таблет,компютър,лаптоп - повечето купени на кредит - растеж няма да има докато същото това население не си плати кредитите или някое от горепосочените неща не излезе от употреба за да си купи такова. Обикновено цикъла за компютри и техника е много къс, но реално погледнато поне 5-6 години може да изкараш с един нов телевизор. Реално това може да се промени с фундаментални скокове на технологиите през 1-2 години или чрез фундаментално ниско качествени уреди, които се чупят след 1-2 години. Дори да се ползва такава схема това само би вдигало инфлацията и цената на суровините, защото по този начин се изразходват МНОГО по-бързо. А възстановяване на земните ресурси става много бавно. Рециклирането не е 100% опция за постоянно циркулиране на суровини. Затова на света му трябва умерен близък, но не равен на 0 (нула) растеж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още