IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Минаха 5 години от началото на кризата, но икономическата ситуация по света не се е променила особено

09:50 | 14.08.12 г. 26
Дали Голямата рецесия не се превръща в доживотна присъда?

Монетаристите обвиняват ЕЦБ и Фед заради недостига на средства през първата половина на 2008 г., което доведе до разрухата на така или иначе слабата кредитна система. Те твърдят, че нежелаещите развитие управляващи са накарали банките да набират активи прекалено бързо, осуетявайки възстановяването. И по двете направления има логика.

И все пак „австрийската школа“ е абсолютно права да твърди, че покачването на дълговите коефициенти от 167% до 314% от БВП в рамките на 30 години е лошо предзнаменование. Накрая идва момент, когато всяка част допълнителен дълг започва да намалява бъдещия просперитет. А бъдещето дойде през 2008 г.

Проучване на Стивън Сечети от Банката за международни разплащания показва, че дългът достига опасни нива при държавен дълг от 85% от БВП, задължения на домакинствата от 85% и корпоративен дълг от 90%. Ако всичките три надминат допустимата граница едновременно, то системата загубва шоковите си амортисьори.

„Дългът е нож с две остриета. Ако бъде използван разумно, може да доведе до благополучие. Но ако се прибягва до него прекалено често и без всякакви ограничения, то резултатът ще бъде разрушителен.“, допълва Сечети.

Кредиторите и длъжниците на теория могат да се компенсират взаимно, но всъщност при криза желаещите заеми намаляват драстично. Кредиторите не могат да уравновесят ефекта и така цялата система тръгва надолу. Това се нарича фаталната „асиметрия“ на дълга, която поддръжниците на ново кейнсианската теория отричаха дълго време.

Всичко се свежда до това как се държат хората и държавите. Германия като кредитор не компенсира свиването на средиземноморските икономики . А Китай не уравновеси шока в САЩ. Така светът изпадна в криза.

Но защо се появи изобщо кредитния балон? Може просто да бъде казано, че това беше последствието от прекалено много спестявания. Световният процент на спестяванията достигна рекордно високите за модерната епоха 24% от БВП. А това е най-важната информация, която трябва да знаете, за да разберете настъпилата голяма икономическа драма.

Тези средства няма къде да избягат. Парите преминават в инвестиции – днес на рекордно равнище от 49% от БВП в Китай – или в балони на активите.

За Еванс-Причард основната причина остава пренасищането от спестявания в Азия и влиянието на глобализацията върху цялата структура на търговията между Изтока и Запада.

Възникващите икономически сили натрупаха валутни резерви от 10 трлн. долара под формата на облигации за едно десетилетие. Така световният дългов пазар се пренасити. Затова спредовете на 10-годишните гръцки облигации паднаха на нищожните 26 базисни пункта над германските бондове по време на балона.

Последна актуализация: 06:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 1 rate down comment 0
LuckyYou
преди 12 години
Искам много добре да я запомните тази статия и след 2 години да видите какви глупости са се писали по това време!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 0 rate down comment 1
Liliyanaandreeva
преди 12 години
ДОЖИВОТНА ПРИСЪДАДнес романтиката е в доктрината да ти изсекат гората на родината,да те окастрят в касата на НОЙ с жалка пенсия здравно-професионална,с нова политика боново-фискалнаКато за *** *** прости,като за вечни доживотни постиНикой вече тук не се и жалва,че присъдата е доживотна и не се обжалва!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 0
Pitashtia
преди 12 години
Все пак това е статия която е много близо до истината. Да речем изстрел в девятката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 3 rate down comment 0
Pitashtia
преди 12 години
Тотално, в световен мащаб е нарушен балансът между натрупване и потребление. Дялът на труда в брутния световен продукт намалява. Това е ефект от глобализацията, от свободното движение на стоки и капитали, което поставя капитала в по-изгодни позиции спрямо наемният труд. Спестяванията се натрупват в най-богатите и средната класа в новите икономики, докато останалите трупат дългове, за да се компенсира дисбаланса. Изход от тази ситуация не може да има, а капанът е щракнал и печатането на пари ще продължава до безкрайност или ще последва дълбока по-страшна от голямата депресия дефлационна яма. Балоните са следствие от липсата на пространство за инвестиции на откраднатите от труда пари, защото няма достатъчен ръст на доходите и потреблението. Всички икономически школи и течения са прекалено вторачени във финансите и не забелязват същността на проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 0
valencia
преди 12 години
Avtorite na statiata ni zanimavat s banalizmi kato : ceni na nedvijimi imoti , zaemi , lihvi , dalgove i prochie gluposti !!! I nito duma za nai vajnoto : Nastoshatata krisa ne e predizvikana tolkova poradi ruhvane na ipotechnia pazar na USA kolkoto do nechuvanai nevijdana i nekontrolirana dosega targovia s finansovi derivati (cenni knogi) edna ot druga po falshivi ..., rasigraha se nad 20 triliona bes realno stokovo nito proizvodstveno pokritie...i nai vajnoto bes nikakva finansova regulacia , nito v USA i oshte po malko v Evropa ...sluchaino li stana vsichko tova ? Koi i po kakav nachin uspia da osashtestvi tezi bezumni prodajbi cres tai narechenite hadj fondove ? Eto tam e problema ....! Zatova mislia che Supertraider e absolutrno prav dori ..malko podcenaiva situaciata , shtoto horata ne samo shte tarchat da si varnat parite , no dori i da gi vzemat ...niama da uspeiat da gi upotrebiat efectivno po prostata prichina zashtoto shte ima strahoten haos i parite shte zagubiat stoino
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 0
trendline
преди 12 години
Supertrader дано да не си прав. Но ако и следващата година в световен мащаб реколтата е лоша се очаква голям глад и бунтове.Sillyboy, термина на това с което описва твоя приятел ситуацията се нарича "нова нормалност". Няма да се допусне спукване на балона а плавно изпускане. Трябват живи икономически обекти , които да се скубят и за в бъдеще. Никой не иска да си убива длъжника. Живия роб е за предпочитане пред мъртвия такъв. А за родените в робство - знаете ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 1
БАЦЕ
преди 12 години
супертрейдър-а непрекъснато говори за Апокалипси, хаос, брожения, глад, хиперинфлаций, масови безредици и т.н. .............. Човек , как спиш бе ???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 12 години
Парашута не е машина:) Виж за него може да се закачи машина, но той самия не е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
supertrader
преди 12 години
Твоето приятелче е *** банков служител и никога не е имало собствен капитал , който да управлява..радва се на мизерната си заплатка и не вижда по напред от нослето си.То си представя , че балъците които са си вложили парите в банката в която работи никога няма да застанат на опашка и да си ги поискат. Лошите кредити, които банките раздадоха и все още упорито продължават да раздават все някой , някога трябва да ги плати и да не си получи обратно парите от банката..понеже тя ги е дала на хора с доходи но необезпечени достатъчно с недвижим и ликвиден актив. Как ще си ги поискат хората парите и как ЕЦБ , ще забрави че влоговете са гарантирани и какво ходене по мъките ще падне за да си върнат хората парите..ще стане ясно много скоро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 1
george_tn
преди 12 години
много "евреи" малко "гои" - трябва ъпдейт или рестарт :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още