IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Забравете Гърция, Португалия е тази, която ще погуби еврото

Лисабон също се плъзга към неизбежен фалит, който ще нанесе на валутния съюз смъртоносен политически удар, пише Матю Лин за MarketWatch

08:08 | 26.01.12 г. 25
Автор - снимка
Създател
Забравете Гърция, Португалия е тази, която ще погуби еврото

Нещо показателно. Кризата в Гърция може да се разглежда като изолиран случай, но не и кризата в Португалия. Португалските правителства не са опитвали да лъжат за макроикономическите данни на страната си. Допреди кризата Лисабон нямаше и значителен бюджетен дефицит – до 2008 г. бюджетните дефицити на страната не надхвърляха 3% от БВП – напълно в позволените от ЕС рамки.

Португалия не е била безотговорна. Проблемът просто се крие в това, че португалската икономика не е конкурентоспособна спрямо останалите страни от еврозоната. Сега страната е в депресия, подобна на тази от 30-те години.

Положението в Португалия може да се окаже дори по-тежко от това в Гърция. Докато гръцкото правителство взе на заем доста пари, които в голямата си част пропиля, гръцките потребители и бизнес останаха сравнително въздържани при тегленето на кредити.

Ситуацията в Португалия е точно обратната. По данни на Банката за международни разплащания (BIS) общият португалски дълг (този на правителството и частния сектор) достига 479% от БВП, докато този в Гърция е „едва“ 296%. Така дължимата от португалците сума възлиза на 783 млрд. евро, а тази от гърците - на 703 млрд. евро.

При това европейските банки имат по-голяма експозиция към Португалия, отколкото към Гърция – 244 млрд. долара спрямо 204 млрд. долара, отново по данни на BIS.

Какво ще се случи? Гърция със сигурност ще фалира през първата половина на годината. След това натискът ще се прехвърли върху Португалия. Двете страни имат идентични проблеми и ако едната не може да се справи, безсмислено е да се надяваме, че другата ще успее.

Основните последствия от фалита на Португалия ще са две. Първо това ще е огромен удар за банковата система в Европа и второ това ще е удар за единната европейска валута.

От друга страна фалитът на една страна от еврозоната може да се приеме за инцидент - всяко семейство си има черна овца - но, когато втора страна фалира, нещата изглеждат доста по-сериозни.

Тезата, че причина за фалитите са няколко безотговорни правителства ще изглежда все по-съмнителна. Алтернативното обяснение е, че еврото е нефункционална валута, която е причина за всички беди на Стария континент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 4
Sakamano
преди 12 години
Ами ако има кой да дава и когато закъсам - да ми опрости между 50% и 70% - няма да съм нещастен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 1
0pk
преди 12 години
Ти щастливо ли живееш на кредит?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 5
Sakamano
преди 12 години
Ама че робство! "Робите" си живеят щастливо на кредит, а "господарите" си скъсват задниците да им произвеждат фолксвагени и беемвета. Защо някой и мен не ме пороби така?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 9
forexar
преди 12 години
Поредната статия за "погребения", "смърт" и "апокалипсис" !Не Ви ли писна от глупости !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
0pk
преди 12 години
"Алтернативното обяснение е, че еврото е нефункционална валута, която е причина за всички беди на Стария континент."Егати обяснението. Ам те можеха да си фалират каквато и валута да ползваха.Аз лично не съм привърженик на обща валута (като еврото например). На мение съм, че ако една държава няма независима валута, то тя е под валутно робство на друга държава (както е у нас с борда). При варианта с единна валута за няколко (уж)независими държави се получава че има някаква централна банка дето командва (уж)независимите държвани банки, което си е пак вид робство. Интересно ми е до кога ще просъществува това евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още