IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Забравете Гърция, Португалия е тази, която ще погуби еврото

Лисабон също се плъзга към неизбежен фалит, който ще нанесе на валутния съюз смъртоносен политически удар, пише Матю Лин за MarketWatch

08:08 | 26.01.12 г. 25
Автор - снимка
Създател
Забравете Гърция, Португалия е тази, която ще погуби еврото

Нещо показателно. Кризата в Гърция може да се разглежда като изолиран случай, но не и кризата в Португалия. Португалските правителства не са опитвали да лъжат за макроикономическите данни на страната си. Допреди кризата Лисабон нямаше и значителен бюджетен дефицит – до 2008 г. бюджетните дефицити на страната не надхвърляха 3% от БВП – напълно в позволените от ЕС рамки.

Португалия не е била безотговорна. Проблемът просто се крие в това, че португалската икономика не е конкурентоспособна спрямо останалите страни от еврозоната. Сега страната е в депресия, подобна на тази от 30-те години.

Положението в Португалия може да се окаже дори по-тежко от това в Гърция. Докато гръцкото правителство взе на заем доста пари, които в голямата си част пропиля, гръцките потребители и бизнес останаха сравнително въздържани при тегленето на кредити.

Ситуацията в Португалия е точно обратната. По данни на Банката за международни разплащания (BIS) общият португалски дълг (този на правителството и частния сектор) достига 479% от БВП, докато този в Гърция е „едва“ 296%. Така дължимата от португалците сума възлиза на 783 млрд. евро, а тази от гърците - на 703 млрд. евро.

При това европейските банки имат по-голяма експозиция към Португалия, отколкото към Гърция – 244 млрд. долара спрямо 204 млрд. долара, отново по данни на BIS.

Какво ще се случи? Гърция със сигурност ще фалира през първата половина на годината. След това натискът ще се прехвърли върху Португалия. Двете страни имат идентични проблеми и ако едната не може да се справи, безсмислено е да се надяваме, че другата ще успее.

Основните последствия от фалита на Португалия ще са две. Първо това ще е огромен удар за банковата система в Европа и второ това ще е удар за единната европейска валута.

От друга страна фалитът на една страна от еврозоната може да се приеме за инцидент - всяко семейство си има черна овца - но, когато втора страна фалира, нещата изглеждат доста по-сериозни.

Тезата, че причина за фалитите са няколко безотговорни правителства ще изглежда все по-съмнителна. Алтернативното обяснение е, че еврото е нефункционална валута, която е причина за всички беди на Стария континент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 0 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 12 години
Стига с това погубване стига с тия истерии. Никой нищо няма да погубва. Точно обратното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 1
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте creepazoid,Това, което е направено по инициатива на Джон Лоу за първи път в света през 1716 г. и след това многократно в други държави по света не е имало и досега няма каквато и да е обоснована аргументация.Разкриването на Грешката на Джон Лоу е световна новост, която дава възможност за нейно обществено осъзнаване и предприемане на действия за прекратяване.Наличието на лица, които ще нарушават приети полезни правила е различно спрямо това да няма приети правила.Днес проблемът е, че хората ползват Незлатни пари при условия на запазен наследен стар, от време със Златни пари начин на държавно финансово управление (ДФУ), който е НЕПРИГОДЕН за стопанство с Незлатни пари и това поведение води до развитие на диспропорции и (за достатъчно време) криза с множество болезнени щети за участници в стопански живот.Полезното е: Незлатните пари да се ползват при усъвършенствуван начин на ДФУ, който е ГОДЕН за стопанство с Незлатни пари.С уважение,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 1
bozavino
преди 12 години
най-простият механизъм за увеличаване на приходите е вдигане на данъците, сивата икономика се увеличава, така както там, но тук в България тези дни кабинета излезе с новината, че ще сваля ДДС с още 2процента и никой нищо? От това по-хубава новина за всички няма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 1
creepazoid
преди 12 години
Господин Митев,каквото и да е държавното финансово управление, винаги ще има тарикати. Джон Лоу нито е бил първият, нито пък последният, който е решил, че може да надхитри системата. Най-вероятно неговите аргументи преди триста години са звучали също така убедително както Вашите сега. Най-вероятно и той е вярвал, че може да промени света и да го направи по-добър...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте ***,Проблемите при еврото са последица от съответно държавно финансово управление, което е НЕПРИГОДНО за стопанство с евро.За да се прекрати развитие на сегашната стопанска криза е необходимо да се ползва усъвършенствуван начин на държавно финансово управление, който е ГОДЕН за стопанство с евро.С уважение,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 0
ThrownInTheMusic
преди 12 години
Освен това Гърция все още живее на чужд гръб. Нещата там тепърва ще отиват на по-лошо - когато им отрежат помощите окончателно. Засега е само страхът какво може да се случи, обаче още не се е случило.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
eldred
преди 12 години
Имам предвид, че Гърция бяха доста щастливи и спокойни преди кризата - пиеха си узото и не мислеха за проблеми поради което имаха най-ниското ниво на самоубийства в Европа (даже мисля, че беше и най-ниско за света), както и едни от най-ниските нива на опити за самоубийства в света. Подобна беше ситуацията и с депресии, психози и т.н.Нещата коренно се промениха от началото на кризата. 25% скок на самоубийствата за 2010 спрямо 2009. 40% скок през 2011. Увеличават се депресиите, хората с психически проблеми, опитите за самоубийства, броя на посягащите към наркотици.Явно на креити се живее доста щастливо и спокойно. Поне докато не дойде време да се изплащат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 0
Ricco
преди 12 години
Eldred,какво имаш предвид със самоубийствата, би ли пояснил, моля?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 0
eldred
преди 12 години
Всъщност, докато не започнат да идват сметките на кредит се живее доста щастливо. Виж статистиките за самоубийствата, къде са Гърция и Португалия и ще се убедиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 3
0pk
преди 12 години
Те току-така не опростяват дълговете. Не ги слушай тука какво пишат-недописват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още