IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В днешната криза Германия е в ролята на САЩ от 1931 г.

Германското правителство трябва да спре да злоупотребява с влиянието си, като диктува политики водещи до икономически спад в други страни, коментира анализатор

14:21 | 25.11.11 г. 84
Автор - снимка
Създател
В днешната криза Германия е в ролята на САЩ от 1931 г.

Балонът се спука след колапса на финансовите пазари в САЩ през 1929 г. Американските инвеститори и банки понесоха сериозни загуби, в резултат на което понижиха рисковите си експозиции – особено инвестициите си в европейски активи.

Кредитните потоци към Германия, Австрия и Унгария пресъхнаха. Щатските инвеститори не искаха райхсмарки, а долари -  валута, която германската Reichsbank не можеше да печата. Изтеглянето на долари от Германия – особено от депозитите в германските банки – доведе до бързото изчерпване на валутните резерви на централната банка в Берлин.

За да спечели долари, Германия трябваше да превърне огромния си дефицит по текущата сметка в излишък. Но както в случая със затъналите в блатото на сегашната криза страни, Германия беше хваната в капана на валутна система с фиксиран обменен курс – златният стандарт – и не можеше да девалвира валутата си. Канцлерът Брюнинг и неговите икономически съветници обаче се страхуваха, че с напускането на златния стандарт инфлационният ефект на девалвацията ще доведе до повторение на хиперинфлацията от 1923 г.

Без осигуряването на доларова ликвидност отвън единственият начин по който германското правителство е можело да се справи с дефицита по текущата сметка е бил чрез жестока дефлация на заплатите и цените. Само за 2 години Брюнинг понижава публичните разходи с 30%. Канцлерът повишава данъците и орязва заплатите и социалните разходи на фона на нарастваща безработица и ширеща се мизерия.

През 1931 г. реалният брутен национален продукт на Германия се свива с 8%, а през следващата година с още 13%. Безработицата се увеличава до 30%, а чуждестранните капитали продължават да се оттеглят. В резултат на драконовите мерки огромният дефицит по текущата сметка се превръща в малък излишък.

Проблемът обаче е, че на световните пазари няма достатъчно долари. През 1930 г. щатският конгрес въвежда митническата тарифа Смут-Хоули, имаща за цел да ограничи вноса в САЩ. Страните с деноминирани в долари дългове на практика биват лишени от достъп до американските пазари и не са в състояние да печелят достатъчно, за да обслужват задълженията си.

Ситуацията не се подобрява и когато президентът Хувър предлага едногодишен мораториум върху погасяването на германския дълг. На мораториума се противопоставят както Франция, която твърдо настоява Германия да продължи да изплаща репарациите, така и американският конгрес. Когато в крайна сметка Конгресът подкрепя мораториума през 1931 г., вече е твърде късно.

През лятото на 1931 г. германските банки започват да фалират, което води както до кредитна криза, така и до отпускането на огромни правителствени заеми за спасяването на най-големите финансови институции. Накрая банките трябва да бъдат затворени, а правителството фалира. Мораториумът на Хувър и политиката за фискална експанзия, инициирана от наследника на Брюнинг, Папен, са прекалено закъснели – фалитите продължават, безработицата расте, а нацистите получават все по-широка политическа подкрепа.

Последна актуализация: 20:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 46 rate down comment 29
Патилан
преди 12 години
Америка и Европа вървят по пътя на древния Рим. Рим рухва заради морален упадък, всеобща корупция и загуба на воля. Римската империя е поразена от непосилни данъци, повсеместна бюрокрация, икономическа стагнация, политически раздори, военен авантюризъм и липса на граждански добродетели. Културата му става толкова упадъчна - с възвеличаването на хомосексуалността, убийството на деца, прекомерната сексуална толерантност и непрестанното забавление (като циркове и игри в Колизеума), че Рим е не само презрян, но и поруган. Америка и Европа повтарят същите трагични грешки. Днес цари сексуализирана, обсебена от знаменитости и нравствена разпуснатост култура презирана по света. Силата надделява над патриотизма. САЩ и Европа вече не олицетворяват ценностите на демокрацията.Истинската криза още не е започнала, това до сега бяха само симптоми и упражнения. Каквото и да е количество банкноти да бълват печатниците на САЩ и ЕВРОПА, нищо и никой не може да спаси световната икономика от пълен банкрут. И това е въпрос на месеци, а не на години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 45 rate down comment 30
Патилан
преди 12 години
Най-краткото описание на хаоса в Европа Какво може да очаквате от тази Европа, която има немец избран за папа на Ватикана, и италианец за шеф на централната си банка ЕЦБ? Истината е, че разпадът на евро-зоната става все по-вероятен и всеки следващи мерки по спасяването и само доказват, че спасение е невъзможно. Фактически няма начин, чрез който да се изкупят дълговете на всички закъсали държави. Няма толкова пари, нито пък данъкоплатците в Германия и още няколко по-стабилни страни, биха го приели. Вариантът изкупуването да стане от ЕЦБ, подобно на ФЕД в САЩ, е неработещ, защото би се превърнал в пореден фактор, пораждащ страх, а не спасение. Печатането на пари не връща доверието във валутата, която се печата. Очевидно разпадането на евро-зоната е просто въпрос на време, и тогава с българския валутен борд е свършено. Би изчезнала котвата за която се държи самото евро. Обективният факт е, че в настоящия момент единната валута е един от най-рисковите активи, за които можеш да вържеш собствената валута. Това е просто хазарт. Връзваш се за нещо от типа: Евро има, Евро нема
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 51 rate down comment 32
Патилан
преди 12 години
САЩ, без една ГРАМАДНА война, няма как да оцелеят. Имат дългове и за правнуците си, но и те няма да ги изплатят .А руснаците след Втората световна, НЯМА да допусат заплахи и да ги командорят разни хамбургери!!!Kолко години Америка води войни по света? Колко кръв проляха американците заради собствените си интереси....Колко нескопосани войни проведоха? Колко страни унищожиха и поробиха?Европа в момента е под контрола на САЩ !!!Европейците бавно но сигурно се превръщат в черни роби на американците, много скоро ще го осъзнаем защото нещата ще тръгнат рязко надолу....Ако една ядрена сила си помисли, че може да използва атомно оръжие без другата да може да отговори, това е сигурен път към ядрена война. Гъзолизците от Европа са готови да жертват децата на народа си заради долари ..... Маймуните, които поддържат поредната арогантна агресия на САЩ, ще запеят друга песен, когато американския уран полети и към красотите на Европа в поддръжка на угнетените и дискриминирани малцинства! Това време може да е много близо. Тогава ще си спомните за Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 35 rate down comment 8
Ricco
преди 12 години
Това е към Бойко, не към мен. Аз нямам проблем с това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 32 rate down comment 17
Boyko Tikvata
преди 12 години
Здраве да е, не се извинявай. Инвестор-преписвачите поне са го селектирали (като някакъв зарзават) и са ни го сервирали в устенцата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 47 rate down comment 9
kravata_mu
преди 12 години
всеки е свободен да си търси информация. аз съм доволен, че я намирам синтезирана, това е причината да ползвам този сайт. физически нямам време всеки ден да прегледам блумбърг, ройтерс, сиенбиси, икономист, файненшъл таймс и тн източници, които тук ползват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 35 rate down comment 8
Андрей Любенов
преди 12 години
Привет,източникът е коректно посочен още в началото на текста
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 33 rate down comment 8
Ricco
преди 12 години
Абе Бойко, абе Тикво, ти чак сега ли разбра, че част от статиите във всички наши медии са преводни?! (Ще извиняваш за тиквата, ама не можах да се сдържа :)) )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 33 rate down comment 9
Ricco
преди 12 години
Дълговете в Япония все още са управляеми. Може да е само заради патриотизма на японците, които го купуват на нищожни лихви, но така или иначе не е такъв проблем като в Европа. Е, разбира се, за в бъдеще и те ще трябва да спрат с този модел. Но това както се казва е всеобщ проблем. Както пише и в тази статия ( http://***.politika.bg/article?id=18353 ), светът чака нов икономически модел базиран на устойчив растеж (разбирай без балони и дългове). А що се отнася до демографията - същата работа като в Европа. И най-вероятно това ще бъде решено също с новия модел (който всички чакаме :)) ).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 34 rate down comment 14
Boyko Tikvata
преди 12 години
Тоест 1 към 1 без грам коментар или критични забележки към оригиналната статия. За ваша информация, като студент в английското бизнес школо ни предупреждаваха, че даже превод 1:1 на материал в дипломна/курсова работа се счита за плагиатство и е твърде вероятно да завърши с оценка "F". Разбира се в нашата изстрадала родина никой няма да ви осъди, но нека ви тежи оценката, че се прости преписвачи, а не някакво бизнес издание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още