IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Голяма реформа... малки пенсии

Пенсионната реформа – достойни старини или мизерни пенсии, стабилност на системата или нов дефицит

08:24 | 01.01.16 г. 43
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Нова формула за втора пенсия: фонд – НОИ - фонд

Прехвърлянето на средствата за втора пенсия между частен пенсионен фонд и НОИ вече е възможно. Даде се възможност осигурените лица да имат право на избор къде да отива вноската им за втора пенсия – в частен пенсионен фонд или в Сребърния фонд.

С приетите промени родените след 31 декември 1959 г. ще могат многократно да сменят къде да се осигуряват – цялата вноска да отива в държавното обществено осигуряване или 5-те процента да се пренасочват към частен пенсионен фонд. Ако изберат първия вариант, цялата пенсия ще се изплаща от държавата. При втория НОИ ще изплаща около 28% по-малко на пенсионерите, а останалата сума трябва да се попълва от частните дружества. Прехвърлянето между двата стълба ще става с помощта на Сребърния фонд, където средствата ще стоят 6 месеца.

По тази промяна се завихриха многобройни дебати, като защитниците в лицето на финансовото министерство афишираха, че хората трябва да имат право на избор, а противниците – че хората ще загубят, тъй като парите, които стоят в НОИ и в Сребърния фонд, не носят доходност и средствата не могат да се наследяват.

Крачка напред, две назад

Пенсионната реформа бе обогатена и с друга промяна, която редица правителства досега нямаха воля да прокарат. Става въпрос за въвеждането на минимална възраст за пенсиониране в силовите ведомства. За пенсиониращите се в тези системи от 1 януари 2016 г. се въвежда минимална възраст от 52 години и 10 месеца, след което ще расте с по 2 месеца на година до достигане на 55 години. Задължителният трудов стаж остава 27 години, а две трети от него трябва да е в системата. Дава се шанс на полицаи и военни да продължат да работят в системата и така да получават и пенсия, и заплата. До момента, за да могат такива работници да се пенсионират, беше необходимо единствено да имат нужните години стаж.

Тази промяна е определяна като единствената сериозна реформа в пакета предложения. Предстои обаче всяка една от службите в сектор „Сигурност” да направи ясно разграничение между тежък труд „на терен“ и административния. Би трябвало да има разграничение за рисковете и тежестите на полагания труд и това е реформа, която очакваме да видим следващата година.

Като друга стъпка в правилната посока бе тълкувано увеличението на възрастта за пенсия за първа и втора категория труд, което ограничава ранното пенсиониране за тежките категории труд.

В промените обаче се промъкна и текст, който рязко увеличава разходите за пенсии в дългосрочен план. С него постепенно се вдига тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляването на пенсиите. От 1,2 сега, този коефициент ще достигне постепенно 1,5, което ще доведе до сериозно нарастване на разходите за пенсии в дългосрочен план – към края на периода (2037 г.) те ще са по-високи с 1,5% от БВП в сравнение с варианта, при който не се повишава този коефициент. Аргументът е, че по този начин ще се подобри адекватността на пенсиите. От друга страна обаче е под въпрос дали ще подобри финансовото състояние на НОИ, защото на практика повишава разходите за пенсии.

„Разцветът” на инвалидните пенсии продължава. Въпреки че реформата започна с гръмкото прокламиране за прокарването на мерки, които да ограничат източването на държавния обществен фонд чрез мними инвалидни пенсии, в рамките на приетите пакети такива мерки не бяха предложени. Анализи на НОИ сочат, че броят на инвалидните пенсии е нараснал четири пъти за десет години.

Последна актуализация: 05:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
продължение на коментар 5 Нещата са много важни и трябва да се обясняват подробно ,че не може да има постоянен растеж за да има доходност от което частните фондове стават пирамиди Понци-схема.Тук - http://***.investor.bg/***/130/a/prenasishtaneto-s-pari-nasyrchava-kreditiraneto-v-evrozonata-208713/в коментар 16 съм дал статия от LE MONDE DIPLOMATIQUE в която признават ''Дори прочути икономистите, галеници на медиите, започват, макар все още неуверено, да споменават хипотези за свят без растеж, поне в т. нар. напреднали страни.Такъв е случаят в САЩ с Пол Кругман и Лари Съмърс, за които стагнация от един век е допустиматова което аз твърдя ,че ''системата'' е грешна и съм дал още факти - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671 ПОЛОЖЕНИЕТО Е СТРАШНО защото освен финан.катастрофа има още две но може да се оправи всичко ако се вземат правилните мерки и веднага се почне но ФЕД избра инфлацията с повишаването на лихвите или както казва шефката на МВФ -
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 0
KostadinovK
преди 8 години
Погледнете демографския състав на населението и раждаемостта и ще видите бъдещето.....Какъвто народа - такава и държавата. Да се чудиш как сме просъществували толкова дълго време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
продълж. на коментар 4 Според комисията на Нар.събрание - http://***.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2395/reports/ID/5349доходността на частните фондове за периода 1 юли 2004 г. до 31 декември 2014 г. е минус 1,7% Нещата не може да се разглеждат на парче тоест като цяло за да функционира сегашната световна финан.система с лихвите и т.н. доходност трябва постоянен растеж но това е невъзможно и означава ,че много не само пенсионни фондове след години ще са на загуба или инфлацията ще е много по-голяма от доходността и това е по-добрият сценарий защото самата ''система'' е грешна и се превръща в пирамида подобие на Понци-схема и в статията на Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE е добре обяснено за растежа - http://***.bgonair.bg/magazine/2015-05-29/piramidata-na-dalgovete тоест най-доброто за пенс.система е всеки да взима колкото е внасял и т.н. обяснил съм тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
Атанасио
преди 8 години
Първо според НСИ продължителност на живота при мъжете е 71.2 години, докато при жените е със 7.1 години по-висока средно 75год. тоест няма как да се пенсионираме на 65год. като Испания ,Италия където продължителността на живота е 83год. но се получава разминаване ,че у нас се взимат най-дълго пенсии и това е поради ранното пенсиониране и 5 пъти увеличение на инвалидните По същество за пенсионната система трябва да се каже първо ,че около 2000год. вноските са намалени от 32% на 17% - http://ime.bg/var//docs/Pension_System_BG_Charts.pdf,и като сложим над 1 000 000 емигранти (раб.сила) е нормално да има дефицит в НОИ.Като цяло''разходите за пенсии като % от БВП са по-ниски от средните за Европа''(графика 4)От юридическа гледна точка става въпрос за нарушение на Конституцията и ГЕНОЦИД - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714 и ВАС го потвърди за здравеопазването - http://clubz.bg/19778-udar_pod_krysta_vas_otmeni_limitite_v_bolnicite_obnovena
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 30
cokrat1
преди 8 години
Глупав коментар от глупав човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 42 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
За нашата мила държва бежанците са по-важни от пенсионерите и затова за 2015 харчехме по 1000 лв за бежанец на месец и по 240 лв за пенсионер. Явно бежанците много са работили и много заслужават такова внимание. Ако Калфин имаше капка достойнство останало щеше да спре парите за издръжка на бежанците и щеше да ги прати в Автрия и Германия да ги хранят там. Издръжката на бежанците е достатъчна всеки пенсионер да получи по 20 лв. месечно върху пенсията си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 21
danto985
преди 8 години
За да има високи пенсии трябва да има ИКОНОМИКА А в нашата КОМУ ДЪРЖАВА - НЯМА ТАКАВАКомунистите унищожиха ПРОМИШЛЕНОСТА и вече близо 3 милиона КАДЪРЕН НАРОД беше изгонен и за да изхранва СЕМЕЙСТВОТО си и СЪЗДАВА ПЕЧАЛБА И СОЦИАЛНИ ОСИГУРОВКИ В РАЗВИТИТЕ ДЪРЖАВИ НА ЗАПАД .Докато нашите собственици на бившите кому предприятия ги РАЗРУШИХА и РАЗПРОДАДОХА ЗА СТАРО ЖЕЛЯЗО , а някой от тях си направиха даже СКЛАДОВЕ за да ги ДАВАТ ПОД НАЕМ. Такова ни е ПЛАНИРАНОТО управление на ДЪРЖАВАТА за последните 25 години от БКП - Да се докаже че ДЕМОКРАЦИЯТА Е ЛОШО НЕЩО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още