IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Време ли е за по-висока здравна вноска?

Или защо увеличаването на здравноосигурителната тежест поставя под съмнение по-качественото здравеопазване

08:49 | 21.08.13 г. 66
Автор - снимка
Редактор
Време ли е за по-висока здравна вноска?

Повишаване на здравната вноска с 1 или 2%, като с допълнителните пари да бъде изграден втори задължителен стълб на здравно осигуряване. За тази възможност спомена по време на общественото обсъждане на новата здравна стратегия здравният министър д-р Таня Андреева.

Презумпцията на новите управници в здравното министерство е, че с генерираните допълнителни средства ще се финансира още един, втори, задължителен стълб на здравно осигуряване, като така ще се повиши качеството на услугите за пациентите, а от там качеството на здравеопазването.

Темата за повишаването на вноската за здраве не беше поставяна на дневен ред поне няколко години – от началото на управлението на ГЕРБ досега. Преди около четири години имаше идея за увеличаване на вноската от 8 на 10%, до което така и не се стигна. Няколкото сменени здравни министри по времето на ГЕРБ „се загубиха“ в лабиринтите на започнатите преди десетилетия реформи в сектора и в крайна сметка се стигна до извода, че доверието на българите в здравната система е почти напълно загубено, че липсват механизми, които да мотивират хората да си плащат осигуровките и че няма смисъл да се наливат пари в нереформирана система.

Днес обаче въпросът за повишаване на здравната вноска отново изплува, този път в стратегията на кабинета „Орешарски“, като път към по-добро здравеопазване.

Дали обаче по-високата здравна осигуровка ще повиши качеството на здравните услуги, дали ще върне доверието в системата или ефектът ще е коренно противоположен са въпросите, които си поставяме.

Фактите сочат, че за последните десетина години здравната вноска е нараснала, средствата, отделяни за здравеопазване от брутния вътрешен продукт също, а качеството на услугите се занижава, и парите, които българите отделят от джоба си за здраве, растат. По последна статистика България е на челните места в ЕС по средства за здраве, плащани от джоба.

Дали с повишаването на здравната вноска ще се повиши и нивото на здравеопазването e доста спорно. Но дори да е така, дали сега е моментът за подобно политическо решение? По различни данни, които няма как да бъдат точни, здравно неосигурените са около 2 милиона и продължават да растат. Наред с това държавата е безсилна да приложи лостове срещу тази тенденция. По-логично е да се случи опасението, че още по-малко хора ще внасят здравните си осигуровки. Едва ли повишаването на здравната вноска ще има смисъл, ако държавата не събере здравните вноски на неосигурените към момента. В противен случай, ако бъде увеличена вноската, ще бъдат натоварени още повече здравноосигурените - тези, които плащат за сметка на неосигурените, защото системата е солидарна.

А кой ще администрира допълнително генерираните средства? По закон парите от здравните вноски отиват в Националната здравноосигурителна каса, която би следвало да ги разпределя само за здравни плащания. Това обаче също остава под въпрос. Припомняме, че 1,5 милиарда лева от здравни вноски в резерва на касата миналата година бяха скандално прехвърлени към фискалния резерв за покриване на други дефицити. Или с други думи, и сега не е сигурно, че осемте процента, които отделяме от доходите си за здраве всеки месец, отиват по предназначение. А кой ще управлява парите, ако вноската стане 9 или 10% и кой ще гарантира, че ще бъдат похарчени за здраве, ще се събират в здравен фонд и т. н.

Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

16
rate up comment 9 rate down comment 0
econo_miss
преди 11 години
Намалява базата, увеличава се вноската, и електората :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 6
econo_miss
преди 11 години
А защо не получаваш???? Защото парите ти отиват за сополивите *** пред вратите на лекарите. Родителите ни отдавна са изработили това което им е било необходимо. Не е нормално човек с 41 години стаж да получава 200 лв и да не може да ползва безплатно здравеопазване.И за какво да се разчупва монопола на НЗОК.Едно време имаше една банка (ДСК). След като се нароиха какво стана - разказаха играта на хората
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 5
Mesoiadess
преди 11 години
Да се вдигне ако е по-ниска от средната за ЕС , задължително .Нищо че ПВП е в пъти по-нисък и ефекта няма да е достатъчен при малък брой осигуряващи се .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 11 години
Размера на вноските е следствие !п.п.Не въпроса да ли ти го нахлузват или не - а какво получаваш срещу това . И в скандинавските страни са най-високите данъци но са и с най-висока събираемост . А защо е така можеш да си отговориш и сам !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 2
econo_miss
преди 11 години
Аз имам логично предложение (според моя мироглед). Ако имам живи роднини които не работят, да се осигуряват от моята заплата. И да влизат по семейна (родствена партида). Да мога да я следя всеки месец и да се харчи от нея само ако се налага на фамилията (няма връзка с италианските фамилии). А още по-добре - да си ги внасяме в банки в сметки под условия.Нека ги видим *** тогава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 22 rate down comment 0
econo_miss
преди 11 години
Когато два длъжника са солидарно отговорни, ако единия не плаща на другия му го нахлузват. *** не плащат , на нас го нахлузват. От размера на вноската зависи размера на нахлузването - прав ли съм???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 11 години
Най-важното е тези който не се осигуряват да не получават НИЩО !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 3
hellwitch
преди 11 години
много странна логика вадиш.Точно в малките населени места, тъй като става въпрос за няколко стотин човека в диаметър 50 км, поддържането на здравна инфраструктура е напълно неоправдано и много по-скъпо, а не по евтино.Важно е здравното осигуряване на може да се диференцира - този който може и иска да плаща повече и да получава повече здравни услуги да може да го прави. Това трябва да се организира с лични партиди. Така хора способни да плащат повече ще са причина лекарите да получават част от доходите си така, че те да са приемливи. А останалите на ниски осигуровки да ползват базов пакет и спешна помощ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 3
data
преди 11 години
Проблема не е в размера на вноската а в това че солидарния модел е тотално торпилиран от страна на държавата . С вдигането на вноските единственият резултат ще е тоталния фалит на НЗОК
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
econo_miss
преди 11 години
Колкото до това дали да се вдигне или не един налог или осигурителна вноска?!?!Лично аз не съм виждал да се предложи подробен анализ от нуждата (прогнозен бюджет подробно разбит до най-малката подробност) на широката общественост. А само така ние ще сме сигурни как се изчислява всичко в тази държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още