IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Време ли е за по-висока здравна вноска?

Или защо увеличаването на здравноосигурителната тежест поставя под съмнение по-качественото здравеопазване

08:49 | 21.08.13 г. 66
Автор - снимка
Редактор
Време ли е за по-висока здравна вноска?

Повишаване на здравната вноска с 1 или 2%, като с допълнителните пари да бъде изграден втори задължителен стълб на здравно осигуряване. За тази възможност спомена по време на общественото обсъждане на новата здравна стратегия здравният министър д-р Таня Андреева.

Презумпцията на новите управници в здравното министерство е, че с генерираните допълнителни средства ще се финансира още един, втори, задължителен стълб на здравно осигуряване, като така ще се повиши качеството на услугите за пациентите, а от там качеството на здравеопазването.

Темата за повишаването на вноската за здраве не беше поставяна на дневен ред поне няколко години – от началото на управлението на ГЕРБ досега. Преди около четири години имаше идея за увеличаване на вноската от 8 на 10%, до което така и не се стигна. Няколкото сменени здравни министри по времето на ГЕРБ „се загубиха“ в лабиринтите на започнатите преди десетилетия реформи в сектора и в крайна сметка се стигна до извода, че доверието на българите в здравната система е почти напълно загубено, че липсват механизми, които да мотивират хората да си плащат осигуровките и че няма смисъл да се наливат пари в нереформирана система.

Днес обаче въпросът за повишаване на здравната вноска отново изплува, този път в стратегията на кабинета „Орешарски“, като път към по-добро здравеопазване.

Дали обаче по-високата здравна осигуровка ще повиши качеството на здравните услуги, дали ще върне доверието в системата или ефектът ще е коренно противоположен са въпросите, които си поставяме.

Фактите сочат, че за последните десетина години здравната вноска е нараснала, средствата, отделяни за здравеопазване от брутния вътрешен продукт също, а качеството на услугите се занижава, и парите, които българите отделят от джоба си за здраве, растат. По последна статистика България е на челните места в ЕС по средства за здраве, плащани от джоба.

Дали с повишаването на здравната вноска ще се повиши и нивото на здравеопазването e доста спорно. Но дори да е така, дали сега е моментът за подобно политическо решение? По различни данни, които няма как да бъдат точни, здравно неосигурените са около 2 милиона и продължават да растат. Наред с това държавата е безсилна да приложи лостове срещу тази тенденция. По-логично е да се случи опасението, че още по-малко хора ще внасят здравните си осигуровки. Едва ли повишаването на здравната вноска ще има смисъл, ако държавата не събере здравните вноски на неосигурените към момента. В противен случай, ако бъде увеличена вноската, ще бъдат натоварени още повече здравноосигурените - тези, които плащат за сметка на неосигурените, защото системата е солидарна.

А кой ще администрира допълнително генерираните средства? По закон парите от здравните вноски отиват в Националната здравноосигурителна каса, която би следвало да ги разпределя само за здравни плащания. Това обаче също остава под въпрос. Припомняме, че 1,5 милиарда лева от здравни вноски в резерва на касата миналата година бяха скандално прехвърлени към фискалния резерв за покриване на други дефицити. Или с други думи, и сега не е сигурно, че осемте процента, които отделяме от доходите си за здраве всеки месец, отиват по предназначение. А кой ще управлява парите, ако вноската стане 9 или 10% и кой ще гарантира, че ще бъдат похарчени за здраве, ще се събират в здравен фонд и т. н.

Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 12 rate down comment 2
data
преди 10 години
Ха-ха-ха Абсолютно е време - тъкмо от 1.8 млн. реално плащащи ЗО ще останат на ПОЛОВИНАТА !п.п.Абсолютно нормално мислене на ДОКТОРИ който в момента управляват здравната система - ТЯХНА ЕДИНСТВЕНА ЦЕЛ Е ДА СИ ОСИГУРЯТ БЛАГОСЪСТОЯНИЕТО ! Я виж как само са го измислили - парите свършиха и за нас няма - следователно да се вдигнат вноските и да се закрият малките болници за да има за ГОЛЕМИТЕ И ТИТУЛУВАНИ ДОКТОРИ ! Найс а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 3
econo_miss
преди 10 години
Ако визираш *** (никакви роми) съм съгласен.Ако визираш възрастните - категорично съм против.Нееднократно се доказа, че това което те построиха за 30-40 години го крадат "наши и чужди гости" вече 25 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
shpono
преди 10 години
Червените *** просто да започнат да събират вноските на собствения си електорат, който видяхме по рейсовете и касата ще се напълни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 28 rate down comment 3
shpono
преди 10 години
Червените *** просто да започнат да събират вноските на собствения си електорат, който видяхме по рейсовете и касата ще се напълни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 2
Jekata
преди 10 години
Не, не е време. Време е да се съберат неиздължените до момента. Не може да имаш 2 млн. работещи, издържащи 7 млн. осигурени. Време е за частни каси, време е да имаш право да се осигуряваш на място, различно от кюпа със "социално слабите". Време е и прокуратура да повдигне въпроса за онези 1.4 млрд. похарчени нецелесъобразно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 3
mnz
преди 10 години
Въпросът не е поставен правилно. Не трябва да гледаме първо парите, не че не са от значение, но това е последния въпрос.Първият въпрос е ДИФЕРЕНЦИРАНЕ на здравните вноски според обслужването което се осигуряван на хората, включително и по региони. Защото има цели региони без болници, има места дори без един лекар. В такива места хората почти не получават някакво здравно обслужване, само ако преритат могат да отидат в близката болница на стотина километра. Ако ги хване грип няма къде да се прегледат, защото никой няма да тръгне на 100км., освен ако не се е сринал на легло. Затова, трябва на местата без адекватно здравеопазване здравната вноска да е по-ниска, не 8%, а 4% например, защото толкова се предоставя на хората. За столицата, там 8% защото има много привилегировани болници където столичани нямат проблем да се лекуват. За малките градове 6% според ниското ниво на болниците. За малките градове без болници и селата 4%. Това е справедливото решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още