IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плащането на здравни вноски - въпрос на доверие в системата

Какви мерки предлагат икономисти за решаване на казуса със здравно неосигурените

08:08 | 14.08.12 г. 37
<p>
	<em>Снимка: By peterstucking &nbsp; Лиценз: <a href="http://www.flickr.com/search" target="_blank"><strong>Creative Commons</strong></a></em></p>

Снимка: By peterstucking   Лиценз: Creative Commons

Докато се извърши подобна реформа, което, съдейки по последните правителства, може да отнеме много години, са нужни други мерки, които да ограничат един от каналите за източване на системата и по-конкретно - ползването на здравни услуги от лица, които не са осигурени. Това може да стане лесно – да не се предоставят здравни услуги на неосигурени лица, с изключение на такива по спешност. Именно те се извършват от спешната помощ, която се финансира директно от бюджета на Министерство на здравеопазването и няма да се окаже в тежест на здравно-осигурителната система.

Това обаче може да има краткосрочен ефект върху системата, докато не се намери начин ограничението да бъде заобиколено. Затова използването на подобна мярка трябва да е първа стъпка към бързото включване на частните здравни фондове в здравно-осигурителната система. Те ще оказват контрол върху разходите на болниците и разбиването на монопола на НЗОК, което ще въведе конкуренция в сектора и най-вече между болниците.

Когато хората намерят смисъл в плащането на осигуровки, те сами ще го направят по убеждение, а не защото управляващите ги задължават под заплахата да им отнемат изконни и конституционни права.

Георги Ангелов, институт „Отворено общество“

Държавата има механизми за събиране на вноските. Проблемът е, че нито Националната здравно-осигурителна каса, нито НАП някога са се опитвали активно да събират здравните вноски. Винаги се е разчитало на доброволно изпълнение - което невинаги работи, както и при останалите данъчни и осигурителни задължения. Необходим е анализ и изследване кои хора не плащат, защо не плащат, къде живеят, имат ли доходи и активи и след това да се проведат активни действия по събирането на вземанията.

НЗОК и НАП, заедно с другите държавни институции, могат да съберат необходимите данни, за да направят база данни на неплащащите и след това да започнат да събират вноските. Най-малкото, могат да се обадят на длъжниците по телефона или да им изпратят напомнящо писмо за плащане на вноските, а за тези, които дори тогава не си платят, има и други процедури за събиране на вземанията, както и съответните глоби и наказания. Но за да проработи всичко това първото изискване е да се направи база данни с неосигурените, с техните актуални адреси и координати и на тази база да се започне работа.

Част от неосигурените ще отпаднат, тъй като са емигрирали в чужбина, но това не е отчетено в регистрите. По този начин ще се изчистят данните за неосигурените и ще станат по-реални, съответно ще има възможност НЗОК и НАП да се концентрират върху тези, които са в България.

Друга част от неосигурените имат спорадични доходи (сезонни работници в чужбина, земеделски и тютюнопроизводители и пр.). За тях трябва да се направят по-гъвкави схеми за плащане, така че да плащат когато имат доход, а не да се очаква да плащат по равно всеки месец. Очевидно земеделците и тютюнопроизводителите получават големи национални и европейски субсидии, технически не е трудно от тези средства да се покрият здравните им вноски, но тези субсидии се изплащат веднъж годишно, съответно тогава трябва да се съберат и вноските.

Други се водят неосигурени, но реално работят в сивата икономика и имат доходи и имущество, от което да се съберат вноските.

Трети имат доходи, но отказват да плащат, защото са недоволни от системата или по други причини. От тях също могат да се съберат дължимите вноски, но е важно да се адресират и проблемите в здравната система, за да се увеличат стимулите за доброволно плащане.

Какво е вашето мнение - как трябва да постъпи държавата, за да гарантира събираемост на вноските и достатъчно като количество и качество услуги на плащащите. Очакваме мненията ви на info@investor.bg в обем 400-600 думи!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:20 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 1
STGEORGE
преди 11 години
Според мен първо трябва да си оправим понятията!ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ - произлиза от ОПАЗВАНЕ на ЗДРАВЕТО и няма нищо общо със скъпоструващи лекарства и процедури!!!Докато наша(на МЗ и НЗОК) първа цел е осигуряването на лекарства за онкоболни и др. подобни скъпоструващи лечения и разни видове трансполантации ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ не очаквайте да има!В края на каищата за каквото си даваме парите това получаваме - даваме за онкоболни - получаваме все повече и повече онкоболни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 11 години
И какво става, ако някой НЕ ЖЕЛАЕ да ползва здравните услуги на тази система? Нали според конституцията имаме право на здравеопазване, а не сме длъжни да се здравеопазваме?Толкова е просто: участваш - плащаш, не участваш - не плащаш! Всеки си преценява какво ще прави, като му се наложи да се лекува. Във всички болници висят и ценоразписите извън ЗОК.Ползвал си спешна услуга, не си осигурен, получаваш фактура и срок за плащане, след него - ЧСИ. Да, ***... За тях четете постовете на @Императорът... :lol:Нали все от Щатите се учим? Там никой не ги гони насила да си плащат - и в спешното преди да ти сложат кислородната маска и системата, първо те проверяват за осигуровка, иначе чакаш някой да гарантира, че ще плати за теб. Имат и едни държавни, нещо като болници, където приемат разни клошари, ама там по-добре да не попадаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Радослава.Проблема не е да се преглътне още 10г. лоши услуги. Проблема е, че дори не се доближаваме до правилния път на развитие на тези с-ми. Държавата няма дори концепция за развитие, а за тези с-ми това е 100% задължително
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 3
hellwitch
преди 11 години
Айде стига с тези пенсионери моля.От държава 27 млрд. лв 12 млрд. са за пенсии. Аман от солидарност и простотии. Затова и никой не иска да плаща. А за тавана при болничните какво да кажем? Ако си на добра заплата държавата те дискриминира, защото вноски могат да се плащат макс. на 2000, а това означава болнични на 1600. Абсолютно безобразие. Разбира се неосигурените не трябва да се приемат в болница въобще. Крайно време е да се спре със солидарността и пенсиите и здравното осигуряване да е с лични партиди(сметки) поне 50% от това, което си платил трябва да може да го ползваш при нужда. Допълнително трябва едни поне 10% на всяка услуга да се дава като бонус от пациента ако е доволен, за да се повиши качеството на здравните услуги. И т.н. и т.н.При пенсиите трябва да се отделят всички соц. пенсии и ранно пенсионране.После държавата постепенно трябва да премине към пенсии равни на МРЗ, а който иска и може повече - в фондове. Въобще от разходо покривни системи към фондове иначе фалит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 2
Radoslava
преди 11 години
Нека да бъдем патриоти и да не питаме какво държавата може да направи за нас, а да видим какво ние можем да направим за нея. Ясно е, че в период на преход и на реформи, няма как да имаме едно съвременно и модерно здравеопазване. Може нивото на здравеопазването ни да е ниско и незадоволително, обаче това не е причина храта да се дърпат и да не плащат здравни осигуровки. НЗОК просто следва да събира парите, и съответно НЗОК не е виновна по никакъв начин че болниците не са изградили съответните качествени услуги. Ще кажете че НЗОК плаща малко по пътеките, е да ама колко се плаща се определя не от НЗОК, а от МЗ, а и такова е положението. Просто болниците и частния бизнес не са си свършили работата, там е вината.Колкото до нас, народа, ние следдва регулярно да си плащаме здравните вноски, както е редно. Който не е доволен от качеството винаги може да се здравноосигурява допълнително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
mathematician
преди 11 години
В Германия ако има висок доход на определена сума, може да не плащаш здравни осигуровки. Но като отидеш на лекар си плащаш от джоба.Лично съм го правил и не съм плащал здравни. 2-3 пъти ми се наложи да ходя на доктор за дребни проблеми и си плащах от джоба по 40-60 Евро.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 0
bzm
преди 11 години
Има и тарикатлък,но определено е в доверието към здравната каса разковничето по неплащането.Не може да плащаш всеки месец,да си изряден,а постоянно да четеш,а и да изпитваш на гърба си,как другата страна е некоректна,как те разкатават,как не ти осигуряват лечение,как ти спускат лимит кога да се разболяваш,как не ти дават направления,как се ограбва НЗОК чрез надписване,лъжлива информация и так дале,не може,даже много хора плащаме,учудващо е :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 4
mick
преди 11 години
Когато отиде човек в болница - не трябва да му се отказва лечение - но и никога не му се отказва да му се начислят разходите за това лечение по неговата лична кредитна здравна сметка/стояща например в здравното министерство/. После здравната каса, ако човекът е осигурен заплаща по ценоразпис и дебитира тая сметка, може така да се случи, че да останат пари за плащане/например отишъл човекът в луксозна болница и не всичко се покрива от здравната каса или пък е неосигурен/.. е в края на годината се прави една проверка има ли ненулирани кредитни здравни сметки - ако има, НАП ги изисква както се изискват данъци. Само ако човекът няма нищо - му се опростяват след 2-3 години, иначе - доброзорно трябва да плати. Отделно влизането в здравното осигуряване не трябва да става веднага ако се платят вноски за 3 години назад, а да речем 1 месец след това.Ще видите колко ще намалеят неосигурените. В момента хората не се осигуряват, просто защото номерът минава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
Императорът
преди 11 години
Още от началото на статията се разбира защо хората не желаят да плащат. Какво означава, че неосигуряващите се "ощетявали бюджетът"? Ние тия осигуровки за нашето здраве ли ги внасяме, или за да връзваме бюджетът на Дянков? Разбира се - ще напиша статия по въпросът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още