IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Естонското икономическо чудо и как да вземем пример от него

Естонците съградиха държава от нулата, а ние вече над 20 години не можем да излезем от блатото на прехода

08:20 | 11.06.12 г. 33
Автор - снимка
Редактор
Естонското икономическо чудо и как да вземем пример от него

Ако Европа може да се поучи от политиката на Естония за управление на финансови и икономически кризи, България вероятно трябва да създаде специализирана структура, която да направи анализ как Талин успя успешнo да съгради държава от нищото, а ние вече над две десетилетия не можем да се измъкнем от блатото на прехода.

Естония е близо три пъти по-малка от България, а населението на страната е долу-горе колкото е населението на София. Талин обаче сътвори истинско икономическо чудо след обявяването на независимост през 1991 г., когато държавата излезе буквално рухнала от съветската хватка. В момента страната е с най-сериозен икономически ръст в Европейския съюз (ЕС), а от миналата година се присъедини и към еврозоната, въпреки проблемите на валутния блок.

Естония е доказателство, че работеща икономика се изгражда с политическо и обществено единство, къртовски труд, стоицизъм в тежки времена и инвестиции в образование, научна и развойна дейност и нови технологии. Образованието и трудолюбието са висши ценности, редом с върховенството на закона. Страната успешно демонополизира здравната си система и въведе електронно правителство, с което спести милиарди от административни разходи.

Българското управление обаче от повече от 20 години е във вечна предизборна кампания. В последните десетилетия след рухването на социалистическата власт не се намери лидер, който да поеме политическа и изобщо всякаква отговорност и да осъществи необходимите реформи, за да сътворим нашето българско икономическо чудо. Като че ли приоритетът си остана запазването на властта на всяка цена, а тя е твърде висока за българската икономика.

Началото на икономическото чудо на Европа

Както казва първият премиер на модерна Естония Март Лаар, „Имахме свобода и нищо повече!“ Страната получава независимост и осъмва с безвъзвратно празни магазини, граждани с рубли без никаква стойност в джобовете и съсипана инфраструктура. Индустриалното производство се срива с над 30%, което е по-рязък спад и от времето на Голямата депресия, а заплатите се свиват почти наполовина в условията на над 1 000% инфлация и ръст в цените на горивата над 10 000%. Единствената работеща организация в страната е ... черният пазар. Столицата Талин пък се готви за евакуация в провинцията, тъй като няма и газ за отопление през зимата. Черешката на тортата – пълната зависимост от Русия, която съставлява 92% от естонската международна търговия.

За повечето чужди експерти Естония е поредната бивша социалистическа република без много надежди за светло бъдеще. Единственото спасение за страната е осъществяването на бързи реформи. Затова естонците си избират начело на държавата да застанат младите политици, които са предложили най-радикални действия в политическата си платформа.

Правителството на Март Лаар възприема теорията на Лешек Балцерович, че ако се предприема радикална икономическа програма, по-добре е тя да започне максимално бързо, отколкото да се предлагат тежки и болезнени реформи, които да се осъществяват поетапно.

Правителството започва с парична реформа и първа от бившите съветски републики въвежда собствена валута, въпреки резервите на Международния валутен фонд (МВФ). Въведен е и валутен борд, като новата естонска валута е вързана към германската марка, за да повиши доверието в икономиката.

Следващата цел е балансирането на бюджета, като управляващите се стремят да привлекат опозицията в дискусиите и на своя страна. Това не се получава, а бюджетните съкращения са посрещнати със стачки. За да може мнозинството в парламента да приеме тежките икономии, депутатите са изкарали от родилното отделение една от колежките им, която също да се включи в гласуването.

Още през 1993 г. се виждат резултатите от първите реформи. „Шоковата терапия“ е посъбудила естонците, чиито инициативност и предприемчивост са силно притъпени от годините на социалистическо управление. Затова се преминава към „отваряне“ на икономиката.

Правителството дава ясно да се разбере, че няма да спасява банки и неефективни държавни предприятия, както и че ще помага на хората, които имат желание сами да си помогнат. Това стои в основата на естонската икономическа политика и до днес.

„Отварянето“ на икономиката започва с изграждането на „приятелска“ бизнес среда, така че да се насърчат и вътрешните, и чуждите инвестиции. Привличането на повече чужди инвестиции е единствената алтернатива Естония да избегне вземането на заеми от международните институции. Талин избира по-тежкия път, но към втората половина на 90-те години Естония е привлякла повече чуждестранни инвестиции, отколкото всяка друга държава от Централна и Източна Европа.

Същевременно тече и тежка законодателна реформа и изграждането на ефективна администрация. Води се и сериозна борба с корупцията. Самият Март Лаар казва: „Естонският опит показва, че най-ефективният метод за справяне с корупцията и организираната престъпност е преминаването към пазарна икономика и развитието на гражданско общество и върховенството на закона. Всяка реформа, която повишава конкурентоспособността на икономиката, редуцира опитите за корумпирано поведение.“

Реформите продължават с пазара на имоти, пазара на труда, данъчната система. Естония е първата европейска държава, която въвежда плосък данък.

Последна актуализация: 22:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 3 rate down comment 0
doraapostolova
преди 12 години
грешка, да се чете така:"Естонци и финландци са близки народи ,като българи и македонци и щяха да бъда сега една нация ,ако не бяха разделени с море ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
doraapostolova
преди 12 години
"Естонското икономическо чудо" има начало във "Финландското икономическо чудо". Естонци и финландци са близки народи ,като българи и негодници и щяха да бъда сега една нация ,ако не бяха разделени с море .Когато Естония се възстанови като независима държава 1990 г Финландия направи 6 милиарда инвестиции в Прибалтиката и изцяло обедини с джойнвенчъри финландската и естонска икономика. Високоразвита демократична и икономически държава Финландия стана пример във всяко нещо за естонците. Финландия съветваше всяка крачка естонците по новия им демократичен път. Естонците обърнаха телевизорите си към Финландия и за нула време научиха финландски. Дори Естония прие държавните символи на Финландия- националния и химн. Сега в момента страните са изградили обща икономическа зона без граници и почти конфедерация. В момента се строи най-дългия мост в Европа над Балтийския залив обединяваш двете столици- Талин и Хелзинки. Ако България следваше пътя на Финландия и Македония, ще побългари Македония
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 3
george_tn
преди 12 години
"будните" ни (интелектуалци, бизнесмени, елит) са чуждопоклонни и се делят от матряла от който са произлезли. Културата дори и чалга да е си е наша, а като се делиш и мразиш произхода си най-вероятно е да паразитираш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 1
smart-ass
преди 12 години
Това което не се казва в статията е, че повечето страните от ЦИЕ, които са значително по-добре от нас имат поне един богат съсед (Чехия - Германия и Австрия, Полша - Германия, Словакия и Унгария - Австрия, Прибалтиките - Скандинавия, Словения и Хърватска - Италия). Класическите балканци - си нямаме никой който да ни дърпа. Колкото и прости и диви да сме, все един силен съсед щеше омекоти балканското у нас. Ето затова бившите соц. държавни предприятия на другите страни се приватизираха и преориентираха по-лесно. Ако я нямаше Скандинавия, естонците да са си останали пълни въшльовци, пияници и гладници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
smart-ass
преди 12 години
е от ЦИЕ, които са значително по-добре от нас имат поне един богат съсед (Чехия - Германия и Австрия, Полша - Германия, Словакия и Унгария - Австрия, Прибалтиките - Скандинавия, Словения и Хърватска - Италия). Класическите балканци - си нямаме никой който да ни дърпа. Колкото и неуки и диви да сме, все един силен съсед щеше омекоти балканското у нас. Ето затова бившите соц. държавни предприятия на другите страни се приватизираха и преориентираха по-лесно. Ако я нямаше Скандинавия, естонците да са си останали пълни въшльовци, пияници и гладници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
И след всичко това, което е вярно, как да се възпита у младежта нещо освен нихилизъм? И естествено, че "будните" ще бягат навън, а вътре "...ще се въдят Калинки..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 0 rate down comment 0
edimi
преди 12 години
Защо 4? Или имаш предвид официална административна власт? А на национално ниво?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 0
Императорът
преди 12 години
Приоритетите на Естония са инвестиции в образование, наука и технологии.Нашата държава инвестира единствено в развъждането на ***.В Естония висши ценности са трудолюбие и върховенство на законът, в България цъфтят чалга "културата", а законът е врата у поле, а държавата няма кураж да го приложи спрямо маргиналните групи.Естония помага само на тези, които искат да си помогнат сами, България помага приоритетно на тези, които са избрали професията "Трайно нуждаещ се".От тези детайли идват всички разлики.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 1
SEBULBA
преди 12 години
В България вместо в образование, се инвестира в "Калинки" ! Защо да учиш, след като 4 от 10-те най-влиятелни мъже в България, са бивши охранители?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 0
george_tn
преди 12 години
тук децата от малки се подготвят за емиграция и претопяване. Някои се завръщат като еничари, после пак заминават. Успокоителното е че още от времето на траките сме си такива и вероятно ще оцелеем ... под друго име.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още