Ако Европа може да се поучи от политиката на Естония за управление на финансови и икономически кризи, България вероятно трябва да създаде специализирана структура, която да направи анализ как Талин успя успешнo да съгради държава от нищото, а ние вече над две десетилетия не можем да се измъкнем от блатото на прехода.
Естония е близо три пъти по-малка от България, а населението на страната е долу-горе колкото е населението на София. Талин обаче сътвори истинско икономическо чудо след обявяването на независимост през 1991 г., когато държавата излезе буквално рухнала от съветската хватка. В момента страната е с най-сериозен икономически ръст в Европейския съюз (ЕС), а от миналата година се присъедини и към еврозоната, въпреки проблемите на валутния блок.
Естония е доказателство, че работеща икономика се изгражда с политическо и обществено единство, къртовски труд, стоицизъм в тежки времена и инвестиции в образование, научна и развойна дейност и нови технологии. Образованието и трудолюбието са висши ценности, редом с върховенството на закона. Страната успешно демонополизира здравната си система и въведе електронно правителство, с което спести милиарди от административни разходи.
Българското управление обаче от повече от 20 години е във вечна предизборна кампания. В последните десетилетия след рухването на социалистическата власт не се намери лидер, който да поеме политическа и изобщо всякаква отговорност и да осъществи необходимите реформи, за да сътворим нашето българско икономическо чудо. Като че ли приоритетът си остана запазването на властта на всяка цена, а тя е твърде висока за българската икономика.
Началото на икономическото чудо на Европа
Както казва първият премиер на модерна Естония Март Лаар, „Имахме свобода и нищо повече!“ Страната получава независимост и осъмва с безвъзвратно празни магазини, граждани с рубли без никаква стойност в джобовете и съсипана инфраструктура. Индустриалното производство се срива с над 30%, което е по-рязък спад и от времето на Голямата депресия, а заплатите се свиват почти наполовина в условията на над 1 000% инфлация и ръст в цените на горивата над 10 000%. Единствената работеща организация в страната е ... черният пазар. Столицата Талин пък се готви за евакуация в провинцията, тъй като няма и газ за отопление през зимата. Черешката на тортата – пълната зависимост от Русия, която съставлява 92% от естонската международна търговия.
За повечето чужди експерти Естония е поредната бивша социалистическа република без много надежди за светло бъдеще. Единственото спасение за страната е осъществяването на бързи реформи. Затова естонците си избират начело на държавата да застанат младите политици, които са предложили най-радикални действия в политическата си платформа.
Правителството на Март Лаар възприема теорията на Лешек Балцерович, че ако се предприема радикална икономическа програма, по-добре е тя да започне максимално бързо, отколкото да се предлагат тежки и болезнени реформи, които да се осъществяват поетапно.
Правителството започва с парична реформа и първа от бившите съветски републики въвежда собствена валута, въпреки резервите на Международния валутен фонд (МВФ). Въведен е и валутен борд, като новата естонска валута е вързана към германската марка, за да повиши доверието в икономиката.
Следващата цел е балансирането на бюджета, като управляващите се стремят да привлекат опозицията в дискусиите и на своя страна. Това не се получава, а бюджетните съкращения са посрещнати със стачки. За да може мнозинството в парламента да приеме тежките икономии, депутатите са изкарали от родилното отделение една от колежките им, която също да се включи в гласуването.
Още през 1993 г. се виждат резултатите от първите реформи. „Шоковата терапия“ е посъбудила естонците, чиито инициативност и предприемчивост са силно притъпени от годините на социалистическо управление. Затова се преминава към „отваряне“ на икономиката.
Правителството дава ясно да се разбере, че няма да спасява банки и неефективни държавни предприятия, както и че ще помага на хората, които имат желание сами да си помогнат. Това стои в основата на естонската икономическа политика и до днес.
„Отварянето“ на икономиката започва с изграждането на „приятелска“ бизнес среда, така че да се насърчат и вътрешните, и чуждите инвестиции. Привличането на повече чужди инвестиции е единствената алтернатива Естония да избегне вземането на заеми от международните институции. Талин избира по-тежкия път, но към втората половина на 90-те години Естония е привлякла повече чуждестранни инвестиции, отколкото всяка друга държава от Централна и Източна Европа.
Същевременно тече и тежка законодателна реформа и изграждането на ефективна администрация. Води се и сериозна борба с корупцията. Самият Март Лаар казва: „Естонският опит показва, че най-ефективният метод за справяне с корупцията и организираната престъпност е преминаването към пазарна икономика и развитието на гражданско общество и върховенството на закона. Всяка реформа, която повишава конкурентоспособността на икономиката, редуцира опитите за корумпирано поведение.“
Реформите продължават с пазара на имоти, пазара на труда, данъчната система. Естония е първата европейска държава, която въвежда плосък данък.
преди 12 години Освободихме се от социалистическата собственост, соц дружбата и СИВ пазарите, затрихме поминъка на хората по селата и малките градчета, чалгизирахме се и опростяхме, но соц начина на мислене си е още в нас. Бивши бананови републики като Коста Рика и Малайзия ни задминаха по БВП на човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Не е случайно, че ние със власите и сърбите сме най-западналите. В нашия случай пост-социалистическите дадености (чакане държавата да ти направи всичко и начин на мислене като канцеларска мишка или соц труженик дето не го е грижа за колективното имущество) са посилени от балканския манталитет, беззаконие от османски тип, чорбаджии, феодали и монополи и чалгизиран лумпенизиран народ. Не случайно в граничната зона на чалгата минава по шенгенската граница - тоест Унгария и Словения. Ако и ние имахме индустриализиран съсед от западноевропейски тип - нямаше да сме толкова балканци в лошия смисъл. Затова подчертавам, че всички по-напреднали от нас държавици от ЦИЕ не са дръпнали сами. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Съгласен. Аз заради работата съм в Словакия. Словаците като народ не са много по-различни от другите страни от ЦИЕ - соц начин на мислене, липса на предприемчивост, силно безразличие на политиците към регионални проблеми, курупцийка колкото искаш, но Австрия е съсед. Летището на Виена е на 60км е убило Братиславското. В градчетата и селцата около Братиславкия край има реално работещи фабрички, центрове на големите компании за финансова маймунщина и бумащина и почти няма безработица, даже гърци, жабари и португалци работят в Братислава. В източна Словакия - до границата с Украйна - е тотален пущиняк, безработица, висока безработица. Същото е в Полша - районите до немската и чешката граница + Варшава - стават за приличен живот има работа и средна класа. Източна Полша (до границата с Беларус) - западнало и бедно почти като нашата провинция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години По данни от евростат за база е взета 2005 г. БВП 2008 България 120,4 Естония 114 - т.е. от 2005 до 2008 кумулативно ние сме пораснали повече2009 българия 113,8 Естония 97,7Т.е. Естония пада повече2011 България 116,2 Естония 107,6 Т.е. България е наваксала повече от ЕстонияТака че айде стига с тези безсмислени статии и сравнения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Що не направите една статия за това как са се изменяли примерите за България във времето. Защото до колкото си спомням първо бе пак прибалтика и ирландия, като започна там кризата обаче и като се сринсаха прибалтийските държави с 20%, а ирландия се наложи да си национализа целия банков сектор защот осе оказа че всичко било въздух под налягане в имотния балон и медиите също както и ИПИ спряха да дават пример с тези държави. Почнаха със Сингапур, ама тама малко трудно идва сравнението, и в момента в който Естония навакса 1/3 от спада от въра си - и айде пак към естония като пример. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Има комунисти има и ***!:) Комунизъм от селяни не се прави! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години цитат"STRAHO, аз съм на 54 г. и помня, че съм виждал 2-3 истински, убедени комунисти, все на преклонна възраст. Ти къде ги видя, че ми е интересно?".... И за да не ме заподозреш, в омраза към тия хора /"***"/, ще ти кажа, че от моя род са Георги Мильов Касабов (Гео Милев) както и буржоазнолибералния деец съосновател на БРЦК и ВРО Ив. Касабов! Познавам добре рода си! Аз просто безпристрастно излагам мнението си по темата.:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години ....Осъзнава ясно безнадеждността на ситуацията и взема далновидно решение за потомството си спасявайки се в чужбина! Поради първичността си, тия хора с власт / не визирам правителства а истинската власт в сянка/ , са склонни да подценяват или омаловажават интелигентността на "ПОДАНИЦИТЕ" си! Да у нас има ПОДАНИЦИ не ГРАЖДАНИ ! ...както си е било и преди девети септември между другото! Затова пак повтарям ..... цитат" Просто не можем, няма как, да вземем пример от тях. Различни общества сме." :).. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години :D..... радвам се че ме подмладяваш. По темата: Не виждам съществени различия в постовете ни. цитат" Просто не можем, няма как, да вземем пример от тях. Различни общества сме."Нека все пак се уточня. Там промените се извършиха "от долу" а при нас "от горе". Там /както впрочем във всички демокрации/ . партиите са до голяма степен на идейна основа а при нас на лобистка . У нас властта /всички власти/ произтича от шепа хора и това са бивши властовици, за чиито произход няма съмнение предполагам, или наследниците им ! И да Произхода им е селски! От хора с "ръце челични"! Наследници на фамилии без история и традиции и възпитани в тоя дух! Тези хора трябваше да бъдат отстранени от всички етажи на властта още в началото на прехода. Сега дори и да имаме правителство с воля за реформи "ръцете му ще са вързани" и няма да се задържи достатъчно дълго за да се пребори с икономическата им власт. И не е затъпял народа Български, напротив. Осъзнава ясно безнадеждността на ситуацията......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кажете, господа капитаисти, след като се освободихме от комунизма и унищожихме почти всичко, (слава богу ПОЧТИ, с останалото изкарахме до тук), какво очаквахте да се покаже изпод развалините на омразната къща на тъпите ***? Блясъкът на Велика България?Индустрия? 2-3 цигарени фабрики на Реемтсма и една за кожухчета, или наследниците на великите български банкери?Драмата на българина е в неговото самочувствие, но то беше отгледано точно от ***. Те ни набиваха в главите, че сме нещо! Първата работа на новите демократи беше да обяснят на народа колко е изостанал, затъпял и беден и той хукна да се спасява в чужбина.От останалите тук - такава държава, такива реформи и такава икономика! Това е родината, синко! :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар