Що се отнася до отражението на неосъществяването на АЕЦ Белене върху икономиката ни, това може да се прецени след сериозни дългосрочни анализи. При всички случаи в близките години няма да имаме нужда от бърз ръст на производството на електроенергия. А и да не забравяме, че се работи за повишаване на енергийната ефективност. Друг е въпросът, че както стана ясно и тази зима, не сме подготвени за кризисни ситуации.
Накратко, остава открит въпросът от колко още нови енергийни мощности ще имаме нужда през следващите 10 или 20 години. Което е в пряка зависимост и от това, с колко още години ще бъде удължен срокът на експлоатация на двата блока на АЕЦ Козлодуй.
Посоченото пък е свързано с разчетите за ефективността от изграждането на нов, седми блок на площадката на АЕЦ Козлодуй. Впрочем, тук би трябвало да се прецени кое е по-изгодно – да се използва руският реактор, или той да се продаде (по възможност) и да се обяви нов конксурс за изпълнител на проекта.
Що се отнася до идеята за строителство на газова електроцентрала, и тук въпросът опира до финансови разчети. Макар че природният газ е екологично чисто гориво, сега цената му е висока. Така че трябва да се обмисли в бъдеще ще имаме ли алтернативни източници на газ и колко ще струва той.
Илко Йоцев – енергиен експерт и бивш зам.-министър на енергетиката
Ще започна с това, че грешката на доскорошния министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков беше, че не успя да структурира проекта АЕЦ Белене и по този начин да го направи продаваем за чуждите инвеститори.
Така че според мен има голяма вероятност да се наложи да продадем построения за АЕЦ Белене атомен реактор. Казвам това, защото не смятам, че в близките 10, дори 15 години ще бъдат извървени всичките тежки и дълги процедури по лицензиране на площадката на АЕЦ Козлодуй за нов реактор. А междувременно вероятно ще бъдат въведени нови, още по-надеждни технологии на работа на ядрените реактори.
При посочените обстоятелства би могло реакторът да се продаде на държава, на която той е необходим в сравнително близко време. Само че това трудно би могло да стане на цената, на която сме го купили.
Дали ще ни бъдат искани неустойки от Росатом за отказа от АЕЦ Белене зависи от много обстоятелства, но по мое мнение, това по-скоро няма да се случи. Защото доколкото познавам руската страна, техните разсъждения и подход в областта на бизнеса са съвсем прагматични. И вероятно те ще се стремят да извлекат полза от нашите грешки.
Що се отнася до нуждите от електроенергия на страната ни в следващите години, ще отбележа, че има и други напреднали технологии за производство на ток
преди 12 години Абсолютно излишна статия - нищо ново не казва , никакво полза няма от нея - в стил квартална клюкарница и какво щеше да стане ако имам сестра....ама нямам. И стига вече с тези момчета - те са умряла риба - нещата по света се движат вече по други закони . отговор Сигнализирай за неуместен коментар