IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прибързваме ли с решението за замяна на АЕЦ Белене с газова централа?

По въпросите за неустойката от отказа ядрената централа все още няма никаква яснота, коментират за Investor.bg анализатори

10:42 | 30.03.12 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Прибързваме ли с решението за замяна на АЕЦ Белене с газова централа?

Що се отнася до отражението на неосъществяването на АЕЦ Белене върху икономиката ни, това може да се прецени след сериозни дългосрочни анализи. При всички случаи в близките години няма да имаме нужда от бърз ръст на производството на електроенергия. А и да не забравяме, че се работи за повишаване на енергийната ефективност. Друг е въпросът, че както стана ясно и тази зима, не сме подготвени за кризисни ситуации.

Накратко, остава открит въпросът от колко още нови енергийни мощности ще имаме нужда през следващите 10 или 20 години. Което е в пряка зависимост и от това, с колко още години ще бъде удължен срокът на експлоатация на двата блока на АЕЦ Козлодуй. 

Посоченото пък е свързано с разчетите за ефективността от изграждането на нов, седми блок на площадката на АЕЦ Козлодуй. Впрочем, тук би трябвало да се прецени кое е по-изгодно – да се използва руският реактор, или той да се продаде (по възможност) и да се обяви нов конксурс за изпълнител на проекта.

Що се отнася до идеята за строителство на газова електроцентрала, и тук въпросът опира до финансови разчети. Макар че природният газ е екологично чисто гориво, сега цената му е висока. Така че трябва да се обмисли в бъдеще ще имаме ли алтернативни източници на газ и колко ще струва той.

Илко Йоцев – енергиен експерт и бивш зам.-министър на енергетиката

Ще започна с това, че грешката на доскорошния министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков беше, че не успя да структурира проекта АЕЦ Белене и по този начин да го направи продаваем за чуждите инвеститори.

Така че според мен има голяма вероятност да се наложи да продадем построения за АЕЦ Белене атомен реактор. Казвам това, защото не смятам, че в близките 10, дори 15 години ще бъдат извървени всичките тежки и дълги процедури по лицензиране на площадката на АЕЦ Козлодуй за нов реактор. А междувременно вероятно ще бъдат въведени нови, още по-надеждни технологии на работа на ядрените реактори.

При посочените обстоятелства би могло реакторът да се продаде на държава, на която той е необходим в сравнително близко време. Само че това трудно би могло да стане на цената, на която сме го купили.

Дали ще ни бъдат искани неустойки от Росатом за отказа от АЕЦ Белене зависи от много обстоятелства, но по мое мнение, това по-скоро няма да се случи. Защото доколкото познавам руската страна, техните разсъждения и подход в областта на бизнеса са съвсем прагматични. И вероятно те ще се стремят да извлекат полза от нашите грешки.

Що се отнася до нуждите от електроенергия на страната ни в следващите години, ще отбележа, че има и други напреднали технологии за производство на ток
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

21
rate up comment 31 rate down comment 0
ПИЧ
преди 12 години
Аз мисля, че приказките за газовата централа са един кьорфишек, който има за цел да поуспокои руснаците - отказваме АЕЦ, но не се сърдете, ще правим газова централа.Дори и да има евтин газ - то по-добре да се направи газификация по градове и паланки, отколкото газова централа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 33 rate down comment 1
tigerdragon
преди 12 години
"И КРАЯТ дойде.""закопаха ни амин"Да. Аз съвсем сериозно мисля, че този път проектът "България" по някакъв начин приключи. Game over. Загубихме войната.Така показва икономическата сметка, нали?Няма да свърши веднага, но загуби шанс да бъде държава някога и да се живее нормално тук. Сигурен съм, че корупция има навсякъде, но такова немислене за националните интереси, каквото нашите политици направиха, няма почти никъде. И накрая ни отнеха собствената, родната държава...... ще ходим, ще се скитаме, немили, клети, недраги....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 33 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
При това, с изгарянето на природния газ, се освобождават емисии от присъстващите в него от самото находище количества инертен радон, който не е случаен, а постоянен, радиоактивен компонент. сиреч, ГАРАНТИРАНО радиоактивно замърсяване. За разлика от това на АЕЦ, което е възможно но, може да се ограничи. Аок смятате, че се шегувам, запознайте се с инфото по природния газ първо. В зоната на работа, че и доста по-настрани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 34 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
Дали, наистина? Значи, ние и ГазЕЦ ще си го плащаме, нали? При това, текущо, докато работи, ежедневно, прас, прас, прас, милиончетата...Прочее, по ядреното гориво - приближава денят, в който ще ни го изкупуват с велико желание, като суровина за добив на следващо поколение гориво. А и има технология /т.е., способ/ дори да се демонтират радиоактивните елементи на площадката на реакторите тъй, щото, на същата площадка, да може да се монтира следващ реактор - по-нов, по-безопасен, при същата инфраструктура...Разбира се, че има риск - който го отрича, е безотговорен или луд - но, затова е контролът. Фактически, рискът от поскъпване при АЕЦ е минимален, върху част от процента от всичките разходи, докато, при ГазЕЦ, не е риск, а явен, жестоко обусловен от физически и човешки фактори, дълговременен тренд. ТЕНДЕНЦИЯ, на която не можеш противопостави почти нищо, понеже "производството" иска изгаряне на изчерпаемо, все по-недостъпно гориво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 32 rate down comment 3
Мислещ
преди 12 години
Това са много стари и невалидни вече цени. Лошо е да се лъже така нагло.АЕЦ "Козлодуй" е вече заплатена чрез фалита на пенсионната система, заади която моите родители получават унизителни трохици. Тоест - още я плащаме индиректно. Така че цената на енергията от АЕЦ "Козлодуй" не е коректна. А АЕЦ"Белене" ще трябва тепърва да се изплаща. Но по-сериозният фактор са разходите по извеждане на АЕЦ от работа, които е коректно да се калкулират в цената, но никой дори не знае колко са и колко поколения ще се плащат. След 20на години инфлация, че и след 50, колко ще струва издръжката на съоръженията за обезопасяване на отработеното гориво и погребаните реактори? Не знаем. Ама децата ни ще ги изплащат, те ще ви плащат днешната еврина атомна енергия.Така че тия дитирамби колко бил евтин тока от АЕЦ са не просто гадни, но гнусни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 34 rate down comment 1
Pyramid
преди 12 години
- Именно. И КРАЯТ дойде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 34 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 12 години
Абе на съда всичко е ясно - да влезе убитият!Много се изписа, още ще се пише, експерти ще се пенявят из медиите, политици ще си докарват одобрение и неодобрение с тази тема, но никой няма да изрече на глас истината за това решение, а именно:Американците ни набутаха в НАТО и направиха бази в България не, защото са згрижени за благоденствието ни, а защото се готвят за война на изток и това парче земя им трябва! Ако беше празно, по-добре, но и така става! Не очаквайте обаче да им пука за цените на енергията за населението!Срещу кого ще бъде войната, никой не казва, но със сигърност няма да са съюзници с Русия, а най-вероятно и точно срещу нея!И като как си представяте на територия, на която янките разчитат да разгръщат някакъв военен потенциал, руснаците наоколо да строят енергийна инфраструктура? С години руски инженери и други специалисти да си щъкат из България, докато пуснат Белене, Южен поток, а американците зад оградите да обзавеждат бойни летища, радари, ракети.. хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 35 rate down comment 2
stone kold
преди 12 години
закопаха ни амин
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 35 rate down comment 4
tigerdragon
преди 12 години
А за проекта Белене мнението ми е такова: Нашата икономика беше на ръба на пропастта, с отказа от Белене направихме крачка напред.Има в цялото ни общество една илюзия, възникнала някак си през 20те години политика на разрушение и на предаване на националния интерес - че това е поредната грешка и че разпродаването на националния интерес може да продължи безкрай. Не може. Не може да се руши безкрай, да се правят грешки безкрай, да се продава националния интерес безкрай. Мисля, че със случая Белене нашата страна премина фатална граница и окончателно загуби шансове за възстановяване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 31 rate down comment 2
tigerdragon
преди 12 години
Ха, и аз пускам точно същия линк по форума - удивително клипче наистина!Бойко Борисов 2011 г.: Ако се откажем от Белене, през 2020 ще се срути цялата икономика и държавата ще фалира. С доказателства ..........http://***.youtube.com/watch?v=QSE2grkfYOk
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още