IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Средствата в него обаче са незначителни на фона на дефицитите в бюджета на НОИ за последните три години

08:34 | 01.03.12 г. 48
Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Правителството възнамерява да промени правилата за управлението на т. нар. Сребърен фонд, за да може той да купува ДЦК.

"Пари от Сребърния фонд ще се използват за плащане на суми по външния дълг на страната с падеж в началото на 2013 г.", посочи Дянков. През януари 2013 г. България ще трябва да рефинансира падежиращите еврооблигации за 818,5 млн. евро.

В момента парите в Сребърния фонд носят годишна доходност от едва 0,2% спрямо например 5,35% лихва по 10-годишните ни ДЦК.

Според мнозина закупуването на ДЦК с пари от фонда ще е равносилно на неговото "унищожаване". Защитава се тезата, че това са "парите за пенсии на хората".

На практика обаче това са пари за стабилизиране на пенсионната система, която вече е с дефицит.

Бюджетът на НОИ за 2012 г. планира плащане на пенсии в размер на 7,3 млрд. лв., но за да го направи държавата ще му преведе 4,3 млрд. лв., защото приходите от осигуровки са крайно недостатъчни.

Тоест ако НОИ разчита само на приходите от осигуровки, за да плаща пенсии, ще е фалирал.

Тоест моментът за използване на парите от Сребърния фонд, наречен "Държавен фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система" е настъпил отдавна, защото пенсионната ни система е не просто неустойчива, тя е банкрутирала.

Дефицит от 4 млрд. лв. в НОИ имаше и през 2010 г. и през 2011 г. Само за 3-те години до 2012 г. това са 12 млрд. лв. дефицит.

В тази връзка 2,1 млрд. лв. от Сребърния фонд са капка в морето от проблеми на българската пенсионна система.

По презумпция приходите от данъци не могат да се ползват за плащане на пенсии. Те трябва да се използват за всички други държавни разходи като публични услуги (администрация, охрана, сигурност, образование), инфраструктура и други.

За пенсии трябва да се използват парите от осигуровки, но НОИ си осигурява едва половината от необходимите му средства.

Малцина осъзнават, че в момента България на практика тегли кредити, за да плаща пенсиите. Държавният дефицит за 2010 г. е 2,8 млрд. лв., като дефицитът на НОИ е 4 млрд. лв. Тоест ако не бяха проблемите с ранното пенсиониране, инвалидните пенсии и ниската пенсионна възраст, и съответно нямаше дефицит в НОИ, България щеше да има излишък от 1,2 млрд. лв. през 2010 г.

Тегленето на кредити за плащане на пенсии е индикатор за нещо много сгрешено в България. В Германия например дълг може да се емитира само за инвестиции, не и за плащане на пенсии.

Времето Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система да започне да гарантира тази устойчивост е настъпило отдавна и фондът трябва да бъде изхарчен по един или друг начин, например за покупка на ДЦК и така да намали държавните разходи за главници по външния дълг.

Разбира се Сребърният фонд е прекалено малък, за да реши проблемите на пенсионната ни система и е необходимо ново увеличение на пенсионната възраст и осигурителния стаж. Разбира се алтернатива на увеличението им има и тя е ниски пенсии.

Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е и сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция, но не сме толкова богати и индустриално развити.

След като сме страната с най-лошата ситуация, очевидно се налага да вземаме най-строги мерки. Дали обаче политиците ще имат смелостта да направят реформи, а населението зрелостта да не скача по площадите и да не гласува срещу реформаторите?

Според някой трябва да бъдат повишени осигурителните вноски, за да се попълни бюджета на НОИ, от сегашните около 25% на примерно 50%. Това обаче вероятно би предизвикало емиграцията на стотици хиляди млади българи, след което няма да остане кой да плаща за пенсиите на армията от пенсионери.

Сребърният фонд е една неуспешна реализация на идеята, че с пари от приватизация, тоест с парите от продажбата на предприятията, изградени от сегашните пенсионери, ще може да се подобри размерът на пенсиите им.

Ако фондът беше с размер, да кажем 5 пъти размера на годишните плащания за пенсии (7,3 млрд. лв. по 5, или 36 млрд. лв.), то тогава би имал някакъв шанс да изпълни мисията си. С 2,1 млрд. лв. обаче той е крайно недостатъчен.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 9 rate down comment 6
hellwitch
преди 12 години
А най-доброто решение е вместо да се наливат пари за пенсии да се дават за деца - не на родителите им, а за образование, детско здравеопазване и спорт.В момента реално пенсиите изяждат бъдещето на нацията, колкото и грубо да звучи е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 4
hellwitch
преди 12 години
Безспорно се налага голяма реформа в пенсионното осигуряване, обаче сегашното правителство не изглежда да иска да я направи. Защото ще изгуби изборите след това.Единствения начин да стабилизиране на системата е лични осигурителни сметки поне за 50% от вноската. Сегашната солидарна система е крайно сбъркана и няма как да просъществува.А този дефицит се формира от популистки вдигания на пенсиите от предните две правителства бе реално държавата да може да си го позволи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 3
наука
преди 12 години
Говоренето за Сребърния фонд е чиста проба отклоняване на вниманието от най-важният въпрос, а именно фалита на НОИ и тегленето на кредити за плащане на пенсии. Абсурдистан. Свидетели сме на геноцид на старите срещу младите. Старите са мнозинство и гласуват високи разходи за пенсиите си, въпреки че са допуснали разрухата на държавата (20 г. преход).Търси се българският Балцерович, 22 г. след началото на кризата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още