IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Средствата в него обаче са незначителни на фона на дефицитите в бюджета на НОИ за последните три години

08:34 | 01.03.12 г. 48
Моментът за използване на Сребърния фонд отдавна е настъпил

Правителството възнамерява да промени правилата за управлението на т. нар. Сребърен фонд, за да може той да купува ДЦК.

"Пари от Сребърния фонд ще се използват за плащане на суми по външния дълг на страната с падеж в началото на 2013 г.", посочи Дянков. През януари 2013 г. България ще трябва да рефинансира падежиращите еврооблигации за 818,5 млн. евро.

В момента парите в Сребърния фонд носят годишна доходност от едва 0,2% спрямо например 5,35% лихва по 10-годишните ни ДЦК.

Според мнозина закупуването на ДЦК с пари от фонда ще е равносилно на неговото "унищожаване". Защитава се тезата, че това са "парите за пенсии на хората".

На практика обаче това са пари за стабилизиране на пенсионната система, която вече е с дефицит.

Бюджетът на НОИ за 2012 г. планира плащане на пенсии в размер на 7,3 млрд. лв., но за да го направи държавата ще му преведе 4,3 млрд. лв., защото приходите от осигуровки са крайно недостатъчни.

Тоест ако НОИ разчита само на приходите от осигуровки, за да плаща пенсии, ще е фалирал.

Тоест моментът за използване на парите от Сребърния фонд, наречен "Държавен фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система" е настъпил отдавна, защото пенсионната ни система е не просто неустойчива, тя е банкрутирала.

Дефицит от 4 млрд. лв. в НОИ имаше и през 2010 г. и през 2011 г. Само за 3-те години до 2012 г. това са 12 млрд. лв. дефицит.

В тази връзка 2,1 млрд. лв. от Сребърния фонд са капка в морето от проблеми на българската пенсионна система.

По презумпция приходите от данъци не могат да се ползват за плащане на пенсии. Те трябва да се използват за всички други държавни разходи като публични услуги (администрация, охрана, сигурност, образование), инфраструктура и други.

За пенсии трябва да се използват парите от осигуровки, но НОИ си осигурява едва половината от необходимите му средства.

Малцина осъзнават, че в момента България на практика тегли кредити, за да плаща пенсиите. Държавният дефицит за 2010 г. е 2,8 млрд. лв., като дефицитът на НОИ е 4 млрд. лв. Тоест ако не бяха проблемите с ранното пенсиониране, инвалидните пенсии и ниската пенсионна възраст, и съответно нямаше дефицит в НОИ, България щеше да има излишък от 1,2 млрд. лв. през 2010 г.

Тегленето на кредити за плащане на пенсии е индикатор за нещо много сгрешено в България. В Германия например дълг може да се емитира само за инвестиции, не и за плащане на пенсии.

Времето Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система да започне да гарантира тази устойчивост е настъпило отдавна и фондът трябва да бъде изхарчен по един или друг начин, например за покупка на ДЦК и така да намали държавните разходи за главници по външния дълг.

Разбира се Сребърният фонд е прекалено малък, за да реши проблемите на пенсионната ни система и е необходимо ново увеличение на пенсионната възраст и осигурителния стаж. Разбира се алтернатива на увеличението им има и тя е ниски пенсии.

Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е и сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция, но не сме толкова богати и индустриално развити.

След като сме страната с най-лошата ситуация, очевидно се налага да вземаме най-строги мерки. Дали обаче политиците ще имат смелостта да направят реформи, а населението зрелостта да не скача по площадите и да не гласува срещу реформаторите?

Според някой трябва да бъдат повишени осигурителните вноски, за да се попълни бюджета на НОИ, от сегашните около 25% на примерно 50%. Това обаче вероятно би предизвикало емиграцията на стотици хиляди млади българи, след което няма да остане кой да плаща за пенсиите на армията от пенсионери.

Сребърният фонд е една неуспешна реализация на идеята, че с пари от приватизация, тоест с парите от продажбата на предприятията, изградени от сегашните пенсионери, ще може да се подобри размерът на пенсиите им.

Ако фондът беше с размер, да кажем 5 пъти размера на годишните плащания за пенсии (7,3 млрд. лв. по 5, или 36 млрд. лв.), то тогава би имал някакъв шанс да изпълни мисията си. С 2,1 млрд. лв. обаче той е крайно недостатъчен.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:26 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 4 rate down comment 2
bbzz24
преди 12 години
Много странна логика, Марияне: Щом фонда не е достатъчен, за да стабилизира системата, нека го изхарчим за друго.Защо мисленето на нашите 'държавници' (не само тези) е винаги насочено към ликвидация, изхарчване, отлагане и никога към създаване на условия нещата да се подобрят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 3
Graf
преди 12 години
Мъртви? Айде бе. Сребърният фонд е част от фискалния резерв, а фискалният резерв е част от валутните резерви на страната. Да видим доходността на резерва, през парите постъпили по сметка на кабинета и изядени от него за сметка на БНБ, включвайки и парите от Сребърния.2009 година - 400 милона лева.2010 година - 354 милиона.2011 година - 200 милиона.Доходност над 3.8%. Когато кабинета яде тези пари, това е добре, когато забележи, че част от тези пари не носят доход(щото доходът вече е изяден от самия кабинет) се вторачва и в тях, и иска да ги гепи. Защо? Защото е опукал всички резерви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 0
alphaomega
преди 12 години
Работата отдавна е ясна! Пари за пенсии НЯМА! Затова пожелавам ЖИВОТ и ЗДРАВЕ на всички бъдещи български пенсионери!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 0
citizen_bg
преди 12 години
Може би негативната тенденция е само една - политика на продажба на българските национални интереси с цел облагодетелстването единствено на управляващата ни, 20 и повече години, мафия. Всичко друго е следствие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 0
data
преди 12 години
Проблема с пенсионна система е *** : той е образец на обществото в което живеем . Няма как при такова разслоение в обществото да имаме устойчива пенсионна система . Само общества с силна и стъбилна средна класа имат и съответните силни и стъбилни пенсиони фондове . А дали да се изхарчат тия 2.1 млрд е все тая - те нито изпълняват фукциите си , нито пък ще решат някой проблем . По принцип страни който се финансират сами / япония/ са доста по устойчиви от страни разчитащи само на външно финансиране .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 2
Jay Gould
преди 12 години
Статията е много добра. Така както са това са едни мъртви пари. Въпросът е обаче, какво ще правим когато и тези пари свършат...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 5
lashov
преди 12 години
На теория си прав ..... но на практика не мисля. Ако не се покрива този дефицит за пенсиите те ще паднат на половина ...... и какво ще стане ......... ще трябва пак аз и ти и всички да вадим пари от джобовете си за да изхраним родителите си!! Или ти ще оставиш вашите да умрат от глад?? Аз няма да го направя защото все пак те са ме хранили до преди 15 тина години. А намаляването на пенсиите ще доведе и до по ниска покупателна способност ........ всички знаем какво следва от това. Истината според мен е да се започне война с фирмите които натискат работниците да подписват договори на ниски заплати .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 0
BigBear
преди 12 години
Същественият въпрос е Сребърният фонд има ли потенциал да стане примерно 80 -100 милиарда лева? Какво може държавата да продаде още за да увеличи съществено активите на този фондЕдинствено при размери от този порядък и по големи фондът би могъл да бъде полезен на пенсионерите без да се декапитализира.Както е отбелязано дефицита на пенсионната система е 3-4 милиарда на година, защото настоящите работещи издържат родителите на 1 милион емигранти, плюс половин милион поне ранно пенсионирани и "инвалиди". Нужна е поне 3-4 % доходност на фонд с 12 цифрен размер.Този фонд няма потенциала да порасне до тези размери - другото е популизъм...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 12 години
Какво натрупване? Държавата е с дефицит, държавния дълг расте, нацията застарява, младите емигрират.Да си видял клошар да трупа пари на депозит в банката "да се трупа известно време". Или Гърция сега да тръгне да трупа резерви за черни дни...Малко е шизофренично да няма пари за хляб, но да има за спестявания (Сребърен фонд). Hellwitch е прав, че трябва да се дават за децата, и то за тези които са на 10-20 г. и скоро ще разчитаме на тях да са новата генерация служители и дано не емигрират..... Как да има деца, като няма детски в София, като няма работа и т.н. Образованието какви кадри е подготвило?Има много силни негативни тенденции, демографски, други социални, икономически и т.н. Все структурни. Доста трудно ще бъдат обърнати. Трябва концентрирано усилие. За да има такова трябва да има ясна осъзнатост за проблема. А той е най-застарялата и най-бързо топяща се държава в света. Това е капан, омагьосан кръг, от който да видим как се излиза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 8
dobribozhilov
преди 12 години
Сребърният фонд беше предвиден да се трупа известно време, преди да се ползва. В момента той е едва в началото на натрупването си. И вече ще го изпапкаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още