IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Подготовката в Белене е практически завършена, докато за нови реактори в Козлодуй ще са необходими проучвания като за нова площадка, посочва енергиен експерт

08:44 | 03.02.12 г. 48
Автор - снимка
Създател
Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Изграждане на АЕЦ Белене

Въпросите, които остава да се решат относно проекта АЕЦ Белене са предимно политически, смята професор Атанас Тасев. Основният от тях е, да се подпише окончателният договор за строителството с изпълнителя „Атомстройекспорт“, като преди това обаче трябва да е ясна и финансовата рамка, т.е. колко точно ще струва проектът и как ще бъдат осигурени средствата.

Лансираните досега два основни метода за изчисляване на крайната цена на АЕЦ Белене най-общо предвиждат следното: единият – да се определи точна сума на крайната цена, другият – да се начислява определена инфлация към базисната цена от 4 млрд. евро.

Според проф. Тасев по-удачен и изгоден за нашата страна е методът, при който още при започване на строителството ще се знае каква ще е крайната цена на централата. Експертът потвърди тезата на енергийния министър Трайчо Трайков, че цената на новата атомна централа зависи и от цената на заемния ресурс, т.е. при каква лихва ще бъдат взети заемите за строителството на АЕЦ Белене.

И в момента могат да се получат сравнително евтини заеми за големи проекти като АЕЦ Белене – например с 4-5% годишна лихва - защото са доказано печеливши, и то в дългосрочен план, коментира Тасев. „И защо не средствата да дойдат от Русия, какъвто вариант се предлага, щом е изгодно за нас“, посочи експертът. Той допълни, че през последните 1-2 години се очертава големите инвестиции вече да идват основно не от Европа, а от страни като Русия, Китай, Индия.

Друг вариант при изчисляване на цената е, да се започне „отзад напред“. Това означава, крайната цена на АЕЦ Белене да се обвърже и с изкупната цена на електроенергията от построената атомна централа.

Така от наша страна може да бъде поставен въпросът за осигуряване на такъв начин на финансиране и размер на лихви по заемите, при които цената на електроенергията от АЕЦ Белене да не надвишава определена стойност – например около 50 евро за мегаватчас. Очаква се в окончателния доклад на консултанта HSBC да има и анализи, които приблизително да визират каква да бъде тази стойност, въпреки че цените на електроенергията „на едро“ зависят от пазара, обясни Тасев.

Ако се приеме този вариант за изчисляване на цената на новата централа, то всички акционери във вече изградената централа, включително и руската страна, ще имат интерес тя да не се оскъпява.

Относно лансирания за кратко техническия въпрос - мощността на реакторите на АЕЦ Белене да е по 1200 мегавата, енергийният експерт посочи, че за нашата страна и енергийна система не е необходимо блоковете да бъдат по-мощни от 1000 мегавата единия, какъвто всъщност е и проектът на Атомстройекспорт.

Напълно е възможно и двата крупни енергийни проекта – за АЕЦ Белене и нови два блока на площадката на АЕЦ Козлодуй (които евентуално биха влезли в експлоатация към края на срока на функциониране на пети и шести блок) да бъдат реализирани, смята проф. Атанас Тасев, както и други енергийни експерти. Впрочем и министър Трайчо Трайков имаше подобни изказвания. Решението се чака с нетърпение и от наши над 50 фирми, които биха били подизпълнители при строителството на ядрените блокове. 

Приоритет обаче се дава на АЕЦ Белене, чиято реализация е в по-напреднала фаза. А в необходимостта от поне два нови ядрени блока вече едва ли е необходимо някой да бъде убеждаван. Особено след наскоро приключилите стачни действия в „Мини Марица-изток“. Само заради по-малко от седмица стачка на миньорите, и то без напълно да спират работа ТЕЦ-те, захранвани с въглища от Маришкия басейн, се стигна до спиране на износа на електроенергия и включване в енергийната система на ТЕЦ „студен резерв“. Същевременно се заговори за оскъпяване на електроенергията и дори за режим на тока.

А кой би искал да има опасност от недостиг на електроенергия или тя да е непосилно скъпа, както за бита, така и за бизнеса?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

38
rate up comment 0 rate down comment 0
mapto
преди 12 години
А дали не е опит да се не се строи атомна централа в земетръсна зона?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
а производството на метан от биомаса защо не?няма да се нанесат поражения на природата сравнено с другия тип добив
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 0 rate down comment 1
mapto
преди 12 години
Може би трябва да потърсиш едно независимо проучване, публикувано в Дневник. Заглавието е "Екскурзия из България с гайгеров брояч". Това си е вътрешно за България, без каквито и да било приятели.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 1
stone kold
преди 12 години
може да се преработи и някъде другаде не непременно русия, германия,франция, а защо не и в наши обогатителни предприятия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 0 rate down comment 2
stone kold
преди 12 години
запад не е е по лошо не бъркай какво казвам...но стандарта от запада никога няма да се настани трайно по тез територий....това което е там няма да дойде тук никога...русия си има собствена политика и само можем да гадаем защо е така...много неща са замесени там и основно агресивните амбиций на определен кръг хора в америка, но не ги мисли за *** руснаците и не казвай ако бях на тяхно място щех да направя еди кво си защото не знаеш много секретна информация...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 1 rate down comment 1
mapto
преди 12 години
Иначе метанът има едно предимство пред урана: може да се добива и от възобновяеми суровини (биомаса) или когенерация. Т.е. напълно независимо, дори от наличие на ресурси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 1 rate down comment 2
mapto
преди 12 години
И какво каза? "Не зависим от руски ресурс, а от руска преработка". Би ли обяснил защо това е аргумент изобщо?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 2
krasimir_dim
преди 12 години
Значи не си по различен от другите. Кое е направено през комунизма да печели сега ? Защо Руся сега купува всички нови технологии и не може да произвежда конкурентно на другите държави ? Русия си типа на едно място и прогреса винаги е бил на заден план при нея . Днес купува дори и оръжия от Запада ! Държава която разчита само на природни богатства е обречена рано или късно въпреки и голямата и територия ,защото просто света се развива А не се знае и до кога ще се радва на териториалната си цялост на фона на опразващото се население което бяга към по-лошото според теб-Запада .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 5 rate down comment 4
stone kold
преди 12 години
кажи им го кажи им го и ти за урана, че са неграмотни.И защо като чуете Русия се изприщвате?Всичко което ни заобикаля е строено по времето на тъй наречения от много хора срамен период и като е комунистическо защо го крадете и ви текат лигите само и само да го докопате предприятието да за заробите хората и да се изживявате като фараони в кръ4мите и бардаците?майка ви жална ако стана диктатор ако не изтрепа собственоръчно американците и герберите от тука та на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 7 rate down comment 1
dakl
преди 12 години
Заместването на Белене с нови реактори в Козлодуй не е нищо друго освен "интелигетен" опит да се изпълни нареждането на Уорлик да не се строи руска АЕЦ в България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още