IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Подготовката в Белене е практически завършена, докато за нови реактори в Козлодуй ще са необходими проучвания като за нова площадка, посочва енергиен експерт

08:44 | 03.02.12 г. 48
Автор - снимка
Създател
Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Изграждане на АЕЦ Белене

Въпросите, които остава да се решат относно проекта АЕЦ Белене са предимно политически, смята професор Атанас Тасев. Основният от тях е, да се подпише окончателният договор за строителството с изпълнителя „Атомстройекспорт“, като преди това обаче трябва да е ясна и финансовата рамка, т.е. колко точно ще струва проектът и как ще бъдат осигурени средствата.

Лансираните досега два основни метода за изчисляване на крайната цена на АЕЦ Белене най-общо предвиждат следното: единият – да се определи точна сума на крайната цена, другият – да се начислява определена инфлация към базисната цена от 4 млрд. евро.

Според проф. Тасев по-удачен и изгоден за нашата страна е методът, при който още при започване на строителството ще се знае каква ще е крайната цена на централата. Експертът потвърди тезата на енергийния министър Трайчо Трайков, че цената на новата атомна централа зависи и от цената на заемния ресурс, т.е. при каква лихва ще бъдат взети заемите за строителството на АЕЦ Белене.

И в момента могат да се получат сравнително евтини заеми за големи проекти като АЕЦ Белене – например с 4-5% годишна лихва - защото са доказано печеливши, и то в дългосрочен план, коментира Тасев. „И защо не средствата да дойдат от Русия, какъвто вариант се предлага, щом е изгодно за нас“, посочи експертът. Той допълни, че през последните 1-2 години се очертава големите инвестиции вече да идват основно не от Европа, а от страни като Русия, Китай, Индия.

Друг вариант при изчисляване на цената е, да се започне „отзад напред“. Това означава, крайната цена на АЕЦ Белене да се обвърже и с изкупната цена на електроенергията от построената атомна централа.

Така от наша страна може да бъде поставен въпросът за осигуряване на такъв начин на финансиране и размер на лихви по заемите, при които цената на електроенергията от АЕЦ Белене да не надвишава определена стойност – например около 50 евро за мегаватчас. Очаква се в окончателния доклад на консултанта HSBC да има и анализи, които приблизително да визират каква да бъде тази стойност, въпреки че цените на електроенергията „на едро“ зависят от пазара, обясни Тасев.

Ако се приеме този вариант за изчисляване на цената на новата централа, то всички акционери във вече изградената централа, включително и руската страна, ще имат интерес тя да не се оскъпява.

Относно лансирания за кратко техническия въпрос - мощността на реакторите на АЕЦ Белене да е по 1200 мегавата, енергийният експерт посочи, че за нашата страна и енергийна система не е необходимо блоковете да бъдат по-мощни от 1000 мегавата единия, какъвто всъщност е и проектът на Атомстройекспорт.

Напълно е възможно и двата крупни енергийни проекта – за АЕЦ Белене и нови два блока на площадката на АЕЦ Козлодуй (които евентуално биха влезли в експлоатация към края на срока на функциониране на пети и шести блок) да бъдат реализирани, смята проф. Атанас Тасев, както и други енергийни експерти. Впрочем и министър Трайчо Трайков имаше подобни изказвания. Решението се чака с нетърпение и от наши над 50 фирми, които биха били подизпълнители при строителството на ядрените блокове. 

Приоритет обаче се дава на АЕЦ Белене, чиято реализация е в по-напреднала фаза. А в необходимостта от поне два нови ядрени блока вече едва ли е необходимо някой да бъде убеждаван. Особено след наскоро приключилите стачни действия в „Мини Марица-изток“. Само заради по-малко от седмица стачка на миньорите, и то без напълно да спират работа ТЕЦ-те, захранвани с въглища от Маришкия басейн, се стигна до спиране на износа на електроенергия и включване в енергийната система на ТЕЦ „студен резерв“. Същевременно се заговори за оскъпяване на електроенергията и дори за режим на тока.

А кой би искал да има опасност от недостиг на електроенергия или тя да е непосилно скъпа, както за бита, така и за бизнеса?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 17 rate down comment 14
Lucifer
преди 12 години
не газта а ти си минало приятелю, част от онова минало, което винаги е теглило БГ назад в калта...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 16
stone kold
преди 12 години
час по скоро да се завърши белене и още 3 да се построят дори
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 17
stone kold
преди 12 години
на собствена територия няма как да допуснат да има заразяване американците а това с добивът и независимоста на бг е само утопия и пе4елене на време преди да дойде моментът в който газта ще е минало и тогава какво правим?до кога ще горим ресурси за да караме електрните в медта да се движат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 11
stone kold
преди 12 години
така е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 5
Lucifer
преди 12 години
Не съм сляп радетел на шистовия газ, но приятелите ми живеят във Филаделфия(Пенсилвания), където се добива шистов газ и изобщо не се чувстват жертви на "МЕНГЕЛЕ" а и токът произведен от тоя газ е по-евтин от нашия тук, а уж имаме вече половин век АЕЦ-Козлодуй и следващия половин век с АЕЦ-Белене ще е още по-гаден защото БГ-*** не искат собствен независим ресурс а само супер скъпи "подаяния" от "БРАТУШКИТЕ". Чак толкова много *** събрани на едно място (в народното събрание), ги няма в нито един парламент по света...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 19
stoiloff
преди 12 години
Всеки радетел за шистовия газ, бих сравнил с д-р Менгеле. Но сравнението е много бледо, понеже д-р Менгеле не е тровил собствените си деца и роднини! А всеки разрешил инжектирането в подпочвените води на коктейл от канцерогенни химикали, е по-страшен от Бин Ладен и Менгеле събрани в едно!Относно Белене, бих казал че в краткосрочен аспект, тя би дала невиждан тласък в условията на криза! Цели региони биха се съживили и би имало работа за десетки хиляди безработни. Така че на този етап си заслужава! Въпросът е да се договорят перфектните условия!Успех на всички! И не се залъгвайте със шистовия газ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 9
saruman
преди 12 години
Абсолютно си прав, от шистовия газ поне можеше да спечелим (майната им на еколозите), а АЕЦ Белене си е чисто набутване. Да не забравяме, че единствената цел на другаря Путин е да ни го начука
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
Lucifer
преди 12 години
...НЕ на шистовия газ, щото е вреден, но ДА на АЕЦ Белене щото е витаминозен...а пък какво ли ще рапортува на Клинтън след 2 дни или после на Меркози???...БГ е нещо като безплатна ***, да беше поне *** щеше да си знае цената....направо ми се гади от БГ-продажници...***...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още