IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Подготовката в Белене е практически завършена, докато за нови реактори в Козлодуй ще са необходими проучвания като за нова площадка, посочва енергиен експерт

08:44 | 03.02.12 г. 48
Автор - снимка
Създател
Изборът АЕЦ Белене и/или нови реактори в АЕЦ Козлодуй

Изграждане на АЕЦ Белене

Въпросите, които остава да се решат относно проекта АЕЦ Белене са предимно политически, смята професор Атанас Тасев. Основният от тях е, да се подпише окончателният договор за строителството с изпълнителя „Атомстройекспорт“, като преди това обаче трябва да е ясна и финансовата рамка, т.е. колко точно ще струва проектът и как ще бъдат осигурени средствата.

Лансираните досега два основни метода за изчисляване на крайната цена на АЕЦ Белене най-общо предвиждат следното: единият – да се определи точна сума на крайната цена, другият – да се начислява определена инфлация към базисната цена от 4 млрд. евро.

Според проф. Тасев по-удачен и изгоден за нашата страна е методът, при който още при започване на строителството ще се знае каква ще е крайната цена на централата. Експертът потвърди тезата на енергийния министър Трайчо Трайков, че цената на новата атомна централа зависи и от цената на заемния ресурс, т.е. при каква лихва ще бъдат взети заемите за строителството на АЕЦ Белене.

И в момента могат да се получат сравнително евтини заеми за големи проекти като АЕЦ Белене – например с 4-5% годишна лихва - защото са доказано печеливши, и то в дългосрочен план, коментира Тасев. „И защо не средствата да дойдат от Русия, какъвто вариант се предлага, щом е изгодно за нас“, посочи експертът. Той допълни, че през последните 1-2 години се очертава големите инвестиции вече да идват основно не от Европа, а от страни като Русия, Китай, Индия.

Друг вариант при изчисляване на цената е, да се започне „отзад напред“. Това означава, крайната цена на АЕЦ Белене да се обвърже и с изкупната цена на електроенергията от построената атомна централа.

Така от наша страна може да бъде поставен въпросът за осигуряване на такъв начин на финансиране и размер на лихви по заемите, при които цената на електроенергията от АЕЦ Белене да не надвишава определена стойност – например около 50 евро за мегаватчас. Очаква се в окончателния доклад на консултанта HSBC да има и анализи, които приблизително да визират каква да бъде тази стойност, въпреки че цените на електроенергията „на едро“ зависят от пазара, обясни Тасев.

Ако се приеме този вариант за изчисляване на цената на новата централа, то всички акционери във вече изградената централа, включително и руската страна, ще имат интерес тя да не се оскъпява.

Относно лансирания за кратко техническия въпрос - мощността на реакторите на АЕЦ Белене да е по 1200 мегавата, енергийният експерт посочи, че за нашата страна и енергийна система не е необходимо блоковете да бъдат по-мощни от 1000 мегавата единия, какъвто всъщност е и проектът на Атомстройекспорт.

Напълно е възможно и двата крупни енергийни проекта – за АЕЦ Белене и нови два блока на площадката на АЕЦ Козлодуй (които евентуално биха влезли в експлоатация към края на срока на функциониране на пети и шести блок) да бъдат реализирани, смята проф. Атанас Тасев, както и други енергийни експерти. Впрочем и министър Трайчо Трайков имаше подобни изказвания. Решението се чака с нетърпение и от наши над 50 фирми, които биха били подизпълнители при строителството на ядрените блокове. 

Приоритет обаче се дава на АЕЦ Белене, чиято реализация е в по-напреднала фаза. А в необходимостта от поне два нови ядрени блока вече едва ли е необходимо някой да бъде убеждаван. Особено след наскоро приключилите стачни действия в „Мини Марица-изток“. Само заради по-малко от седмица стачка на миньорите, и то без напълно да спират работа ТЕЦ-те, захранвани с въглища от Маришкия басейн, се стигна до спиране на износа на електроенергия и включване в енергийната система на ТЕЦ „студен резерв“. Същевременно се заговори за оскъпяване на електроенергията и дори за режим на тока.

А кой би искал да има опасност от недостиг на електроенергия или тя да е непосилно скъпа, както за бита, така и за бизнеса?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

48
rate up comment 0 rate down comment 2
Баче Кико
преди 12 години
При цялото ми уважение към всички експерти - що ли ви не с***м в устенцата с това позорно петно върху българската енергетика, наречено Белене. Някой може ли да ми каже колко ще струва изграждането на мрежата за присъединяване, отчуждаване на земи и т.н. - май два пъти цената на централата? Ама все няма време, нали рубладжий? Все едно АСЕ няма да захлебят и в двата случая - и при изграждане на Белене, и при допълнителни мощности в Козлодуй.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 1 rate down comment 2
Императорът
преди 12 години
http://nekov.blog.bg/***/2012/02/09/.898450По-подробно моето мнение - туканка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 1 rate down comment 1
stone kold
преди 12 години
Япония възнамерява към април да пусне отново в експлоатация два ядрени реактора в атомната електроцентрала ОхиВ момента работи само един от 11-те реактора в трите ядрени централи на базирания в Осака оператор "Кансай". Енергийната компания едва покрива потреблението тази зима с помощта на пестене на електричество от клиентите и съдействие от страна на други фирми. Кансай обичайно разчита на ядрената енергия за около 50% от производството си на електроенергия.Понастоящем в Япония функционират само три от общо 54 ядрени реактораи япония ли не знае за шистовия газ? или те са балъци и ползват АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 1 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
съгласен тук има адски много пари но една шепа хора правят така 4е за народа да няма пари
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 5 rate down comment 1
Императорът
преди 12 години
И не казвайте, че няма пари - това са глупости - ПАРИ ИМА !!! България храни най-многобройната администрация на 1000 граждани може би в цял свят. България храни 1 000 000 паразитни ***, за чиято издръжка отиват над 3 МИЛИАРДА на година - тоест на всеки 3-4 години мръснокафявите изяждат и изпиват по един атомен реактор !!!!Във връзка с казаното от Боко - че Българите трябвало да инвестират - защо АЕЦ Белене не се оформи като акционерно дружество и не се даде възможност на хората да инвестират в нея? Възможно е емитирането на три финансови инструмента - акции, облигации и ценни книжа по схемата "плащаш сега, получаваш електроенергия на по-ниски цени след 10 години". Хората могат да дадат поне 30% от нужната сума... и за 25-30% може да се привлече чужд инвеститор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 7 rate down comment 1
Императорът
преди 12 години
ДА - нови атомни мощности ТРЯБВА да сес троят, за да не изподнем в енергийна зависимост и то скоро.ДА - България има пердостатъчно находища на уран - и добивът трябва да се възобнови. Да бъдат пратени в урановите мини извършители натежки криминални престъпления - и от тая *** да има някаква полза.Обогатяването на уран е сложна технология и за моментът не можем да си я позволим.Ядрените отпадъци могат да бъдат складирани и тук. 40% от България е карстов район, богат на пещери и пропасти - достатъчно е отпадъците да се складират на километър дълбочина, да се зазидат с бетон и олово и да бъдат напълно безопанси, поне обемът им не е голям.НЕ - Българските ядрени енергийни мощности НЕ БИВА да бъдат чужда собственост - защото утре, когато бъдем напълно зависими от тези мощности, те ще ни хванат за гушата и ще ни диктуват непосилни цени на тока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 0 rate down comment 0
stone kold
преди 12 години
колеги каквотии и да си говорим онези отгоре ще направят каквото им е изгодня за тях според подкупа така 4е да не се караме напразно на мен ми е все тая ве4е каквото искат да праят, каквото зависи от мен в живота ми и обкръжението се старая да оптимизирам и да живея по природосъобразно и добре, виждам че колкото и да спорим нещата ще бъдар решени някъде на високо ниво без дори да знаем какво става
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 0 rate down comment 0
mapto
преди 12 години
Нещо лично изглежда съм те засегнал, щом така пиперливо отговаряш. Прощавай, не е било нарочно.За другото - ти си имаш твое мнение, аз си имам мое, а другите сами ще си изградят техните, ако ме разбираш ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 0 rate down comment 5
all_trader2
преди 12 години
mapto я се успокой и недей да дрънкаш за неща които не са ти ясни а пък това дали Люба е журналистка или не не си ти тоя *** дето ше каже
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 1 rate down comment 0
mapto
преди 12 години
Реакторите се конструират така, че да работят с различна суровина. Американски или френски обогатен уран не става за руски реактори. България няма да може да обогатява, защото първо трябва да стане ядрена сила, което е накратко казано - невъзможно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още