IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как санкциите ерозират руската икономика?

Санкциите са нов вид финансова война и поетапно изолират икономиката на Русия от международната сцена

08:14 | 07.05.14 г. 68
Автор - снимка
Редактор
Как санкциите ерозират руската икономика?

САЩ разшириха санкциите срещу Русия, като въведоха още ограничения за седем длъжностни лица от Руската федерация и 17 компании. Сред засегнатите са Игор Сечин, сподвижник на президента на Русия Владимир Путин и президент на „Роснефт“, няколко финансови институции и енергийни компании, пише Forbes.

На физическите лица в „черния списък“ на Вашингтон ще им бъде забранено пътуването до страната, ще се замразят техни активи, както и ще бъдат наложени рестрикции за търговията.

Когато американското правителство приложи първите санкции срещу руското управление, Москва им се изсмя. Как може визовите забрани и замразяването на активи да се отразят на сметките на ревностните поддръжници на Путин? Какъв ефект ще има върху тях забраната да пътуват на Запад или да имат достъп до активите си в чужди банки?

Тази линия на разсъждения издава дълбокото неразбиране на целта и ефекта на санкциите. Те са в действителност един нов вид финансова война. Първоначално правилата бяха въведени, за да предотвратят достъпа на терористи до глобалната финансова система. Както Хуан Зарате, един от „архитектите“ на тези нови техники, коментира в книгата си „Финансови войни“ (Treasury’s War): „Въпросът не е в задължителното замразяване на активи в банки в САЩ, макар че и това е от полза, а в предотвратяването на хора, които са финансирали терористи, да получат достъп до официалната система“.

Не след дълго тези ограничения се разширяват и започват да обхващат полета и извън борбата с тероризма и се налагат и на цели държави. Ефектът им се засилва, когато се координират със съюзниците.

Това не означава, че санкциите ще възпират Путин, но действията му ще предизвикат все по-голям ръст на разходите, което ще подкопае и без това слабия му режим.

За да разберем как работят санкциите, нека разгледаме случая с Владимир Якунин, близък приятел на Путин и шеф на руските железници. Той заяви пред FT, че не е имал намерение да пътува до САЩ и няма никакви активи, така че санкциите не го притесняват.

Докато замразяването на активи и забраната за издаване на визи са донякъде неудобство за децата му, които живеят в чужбина. Те обаче са един вид срам, равносилни на финансова проказа.

Това, което хората не осъзнават, е колко широко се разпростира финансовата система на САЩ. Ако например Якунин поиска да си купи вила в Дубай, той ще трябва да плати и ще използва банка, за да трансферира парите. Финансовите институции обаче имат кореспондентски банкови взаимоотношения с американски финансови единици.

Санкциите за противодействие на въведени от Вашингтон ограничения са тежки - HSBC например беше глобена с 1,9 млрд. долара за подобен случай. Т. е., на практика санкциите изолират обхванатите физически лица от международната финансова система.

Последна актуализация: 06:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

5
rate up comment 30 rate down comment 9
michaelis
преди 10 години
Американците, както са го измислили това с банковата световна система, да евала, като си мислят, че по този начин спират някой. До тук добре ако са единици държави, но ако се появят няколко такива едновременно, и самите американци им забраняват да осъществяват сделки в долари ами то те си режат клона на който седят глупаците, тогава държавите ще използват други платежни средства помежду си и по този начин избягват долара, като хем и *** икономиката на санкциониращите, но последните ше го усетят това на свой гръб още малко, дай Боже да доживеем да видим, как след време няма да са толкова отворени и сами ще си предлагат услугите в сделки и т.н. ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 10
MZ/X
преди 10 години
Прочети малко и ще видиш, че санкциите се отнасят за всички фирми за които дори има съмнение, че имат нещо общо с дадения човек! Дори една офшорка трудно може да те спаси!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 21
MZ/X
преди 10 години
Никога не можеш да знаеш какво му е в главата на човек, като Путин. Властта е побъркала много хора! Вероятно и той има някакви амбиции да влезе в руската история, като велик завоевател...Сигурно не е глупав, но това което направи е голяма глупост! Доверието се гради с десетилетия, а се губи за един миг! Без никакви санкции Русия вече загуби имиджа на предвидима и сигурна държава, а това означава, че всеки инвеститор ще се стреми по скоро към бързи и спекулативни печалби в Русия, но никой няма да изгражда дългосрочни позиции. С анексията на Крим BRIC реално се разпадна и остана само BIC...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 13
vzhekoff
преди 10 години
Хубаво е да не се представя желаното за действителност.Ако лицето Х иска да си купи вила нейде си, по-вероятно е да го направи през куп фирми, а не да си пише името на платежното. Подобни поименни санкции нямат никаква друга стойност освен пропагандна - опит да се покаже на обикновения руснак, че неговите управляващи имали сметки и/или имоти навън - и к'во - то т'ва не е новина...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 28
Ironhorse
преди 10 години
Путин не е *** и осъзнава всичко написано в статията, но продължава да се прави на мъж.Както и да е, навлизането на руснаците в Украйна, до преди две седмици се считаше за неизбежно, а сега за немислимо.Путин осъзна, че икономически ще загуби самия народ на Русия.Вероятно и се замисля, че ако падне от власт по време на икономически крах, причинен именно от налудничавата му политика, то сигурността на заграбените милиарди, както и на физическото му оцеляване е проблематично.Едва ли Путин ще удържи властта си до 2018г, когато са следващите избори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още