IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как санкциите ерозират руската икономика?

Санкциите са нов вид финансова война и поетапно изолират икономиката на Русия от международната сцена

08:14 | 07.05.14 г. 68
Автор - снимка
Редактор
Как санкциите ерозират руската икономика?

Санкциите освен това се отнасят и до компании, които тези лица контролират. Bank Rossiya например повече не може да прави бизнес с партньорите ѝ и да осъществява сделки в долари. Затова и Visa and MasterCard спряха да обслужват финансовата институция.

Новият кръг от санкции затяга възела около финансовия и енергийния сектор, тъй като таргетира точно тези руски компании. На практика те отрязват възможността им да правят бизнес в глобален мащаб.

Никой освен това не може да знае кой ще бъде следващият в „черния списък“. Така цялата руска икономика може да бъде изолирана по много по-ефективен начин, отколкото с въвеждането на традиционен режим на санкции.

Руското правителство трябваше да отмени почти всички нови дългови емисии, отменени бяха и няколко първични публични предлагания, корпорациите не могат да рефинансират кредитите си. Това допълнително утежнява ситуацията с отлива на капитали, поставя рублата под натиск и повишава инфлацията, ограничава инвестициите в страната и понижава доходите.

Заради опасността, на която е изложена икономиката на Русия, Standard & Poor (S&P) понижи рейтинга на Русия до най-ниското инвестиционно ниво, което ще предизвика допълнителен отлив на капитали. И понеже кризата е в самото начало, положението ще става все по-тежко.

Макар да е вярно, че националистическият плам в навечерието на кризата в Украйна увеличи рейтинга на Владимир Путин, съмнително е, че това ще продължи. Много руснаци ще бъдат принудени да преразгледат плановете си за пътувания и ще открият, че не могат да използват кредитните си карти.

Руската икономика освен това се очаква да изпадне в рецесия. Не след дълго вносните стоки в Русия ще станат оскъдни и скъпи, а социалните плащания ще бъдат орязани. Руснаците вероятно ще започнат да си спомнят за времената, когато съществуваше Съветският съюз.

Намаляването на износа на природен газ за Европа и свиващият се пазар на петрол може да струват на руската икономика около 100 млрд. долара годишно.

Кризата в Украйна ще ангажира и стотици хиляди войници годишно, което Русия също все по-трудно ще успява да си позволи финансово. Разходите на авторитарната държава непрекъснато ще растат – не само военният бюджет и разходите за вътрешната сигурност. Много пари ще са необходими, за да се купи лоялността на редица длъжностни лица, както и за широки социални помощи, за да се запази общественото спокойствие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:18 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

35
rate up comment 5 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Не твърдя нищо подобно, но едно е желанието да се замени долара с друга валута, а съвсем други са релностите в света! Всеки търговец иска да му е лесно, а долърът му го приемат навсякъде или ако не го приемат може да го обмени при изключително изгоден курс! При всички останали валути маржовете са по високи и сътветно разходите за търговците са по големи. Най им е изгодно на тъговците ако не трябва да обменят изобщо валута и всичко да плащат само в долари!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 4 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Не мисля, че доларът ще властва вечно. Еврото също има шанс да стане световна валута, но е важно всички да го приемат за да стане това.В момента долърът е златото на средновековието. Всички го приемат за плащане без никакви условия! Дори и най-големите врагове, на САЩ, като Иран, Куба, Венецуела и т.н приемат и плащат с долари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 9 rate down comment 2
michaelis
преди 10 години
ами де да те знам или не виждаш, че има вече драматична промяна поради самия факт, че се осъществяват такива пактове между държавите, преди беше немислимо или може би си мислиш, че долара ще властва вечно не знам вече ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 6 rate down comment 6
MZ/X
преди 10 години
Търговия извън долари или друга световна валута реално може да се осъществявва до нивото на бартера между две държави. В момента в който трябва да се направи мултилатерално плащане е много трудно да се исбегне ползването на световна валута! Прав си, че не винаги е задължително да се плаща в световна валута, но потенциалът на тези сделки поради сложността на света е относително относително малък! От сегашните 0,1% може да достигне до 10% например, но това няма да промени драматично картината!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
ок щом за теб китай изнася 0.1% и прай сделки с целия свят ок :) че то всички минават през жълтите бе пиле, а както вече писах в по долния коментар сделките се осъществяват в собствени валути ей ти и още едно тука - от Finacai Times да не каеш от някви си конспирации :)))China opens Aussie dollar direct tradinghttp://***.ft.com/cms/s/0/45a0e76a-9ff8-11e2-968b-00144feabdc0.html#axzz310qpbtWPи като гледам ни австралииците, ни китайците сменят танто за кукуриго както примера ти с Русия и България, а направо са си отворили магурата ако ме питаш, ама нишо ти си джиткай с долари ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 6 rate down comment 5
MZ/X
преди 10 години
Тези сделки са по малко от 0,1% от световната търговия и проблемът е, че могат да действат само на билатерален принцип, а търговията в 99% от случаите е мултилатерална. Русия може да изнася нефт и газ за България, но искат да им се плаща с долари и евро, защото не искат да купуват български домати, а германски мерцедеси, които е трудно да платиш с левове!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 9 rate down comment 4
Internet
преди 10 години
защо ли руската борса върви нагоресмяхА колкото до рублатаСмешки също, ще обменят пари в русия вече за да си платят вноса на суровини оттам - виж новият им закон за платежната систематолкова
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
В България и Европа повечето банки не правят касови операции с рубли и реално е много трудно да обмениш кеш. Когато руската иконимика се затвори ще е още по трудно! Виж например сайта на Банка ДСК! Котират курс за рублата само безкасово, а те са банката с най-голяма клонова мрежа в България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 10 години
http://***.segabg.com/article.php?id=690835
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 17 rate down comment 1
michaelis
преди 10 години
я скивай тука колега, тея кат ги гледам само в долари правят сметките#1: China And Japan To Use Own Currencies In Bilateral Trade#2: The BRICS Plan To Use Own Currencies When Trading With Each Other#3: China and Russia Use Own Currencies In Bilateral Trade#4: Use Of Chinese Currency Growing In Africa#5: China and United Arab Emirates To Use Own Currencies In Bilateral Trade#6: India To Use Gold To Buy Oil From Iran#7: Saudi Arabia Likely to Abandon Use of Petrodollar in Dealings With Chinaа има и още директни сделки между Австралия, EU, и още сумай ти държави които не ползват долари за сделки и кво викаш без долар не могло тъй ли ??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още