Мениджърът обясни, че когато говорим за ВЕИ и намаляване на въглеродния отпечатък, търсенето на метали, особено на мед, нараства. Затова "Аурубис България" ще инвестира 120 млн. евро в България през следващите три години, за да увеличи производството на катодна мед с 50%.
Той поясни, че цялата междинна суровина вече ще се рафинира тук, без да има нужда от транспорт до заводите в Европа за допълнителна обработка.
"Очакваме първото производство да стане реалност през първата половина на 2026 г. и да изнасяме повече катодна мед, но и да разработим допълнителни продукти надолу по веригата, и да запазим допълнителната стойност в България", посочи Тим Курт.
Според него нарастващите цени на суровините и оборудването няма да са особен проблем, тъй като са взети предвид в процеса на подготовка на проекта. Мениджърът съобщи, че компанията ще открие нови работни места с разширяването на рафиниращите мощности и лабораторията, в която ще се извършват анализите на разширеното производство, ще увеличи и екипа си в София.
"Работим в много направления – на България се гледа все повече като на платформа за останалата работа на "Аурубис" в Европа", каза Тим Курт и потвърди, че компанията продължава да работи за внедряване на по-екологични производства и употребата на водород.
По думите му тези иновации са на много ранен етап и тяхната реализация е в средносрочен план. „Ако пилотните проекти за употребата на водород са успешни, технологията ще бъде внедрена и в България“, посочи мениджърът.
Ще промени ли Европа административните си процедури с изисквания за производството на важни за зеления преход метали? По-добър ли е имиджът на България като инвестиционна дестинация? Как устоява "Аурубис" на кризисните турболенции?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.