Веднъж месечно Бернар Арно събира децата си за обяд в частна трапезария в централата на LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, глобалната му компания за луксозни стоки, пише Wall Street Journal.
В началото на обяда, който трае точно 90 минути, френският милиардер изтича на глас темите за обсъждане, които е подготвил на iPad-а си, казват негови приближени хора. След това Арно обикаля масата и иска съвет от всяко от петте си деца. Той иска мнението им за конкретни ръководители в компанията или дали е време за промени в някоя от многобройните марки на LVMH, които се простират от лозовите масиви в Шампан до работилниците за чанти в Италия и Тексас.
74-годишният Арно, който сега е най-богатият човек в света, десетилетия наред подготвя децата си да управляват LVMH. Той ги карал да учат математика, когато растели, и ги водел на бизнес пътувания и преговори. Днес Арно затяга семейната хватка около LVMH, като поставя децата си на ръководни роли и им предоставя правомощия, за да поемат един ден луксозната империя.
В отглеждането на децата си обаче Арно също така разширява дългогодишна дилема – кой ще го наследи като главен изпълнителен директор и президент на най-големия луксозен конгломерат в света? Арно изгради LVMH, оценявана на 480 млрд. долара, като преследваше конкурентни компании за луксозни стоки за корпоративни поглъщания и в същото време отглеждаше поколения модни дизайнери. Комбинацията от убийствен инстинкт и финес е причината конкурентите му да го наричат „вълк в кашмир“.
Най-голямото му дете, Делфин Арно (48 г.), беше счетена от мнозина в модния свят за фаворит в надпреварата през януари, когато баща ѝ я направи главен изпълнителен директор на Christian Dior, втория по големина бранд на групата. Париж кипеше седмици по-рано, когато брат ѝ Антоан Арно (45 г.) стана главен изпълнителен директор на листнатата компания, която притежава семейния дял в LVMH.
След тях се нареждат тримата синове от втория брак на Арно – Александър Арно (30 г.) е изпълнителен вицепрезидент на Tiffany & Co. Фредерик Арно (28 г.) управлява марката часовници Tag Heuer, а 24-годишният Жан Арно е директор на маркетинга и развойната дейност в подразделението за часовници на Louis Vuitton. И тримата са учили в престижни инженерни училища, квалификация, която според баща им е била от изключителна важност за собствения му успех.
Арно не е намеквал кой от тях ще избере за наследник, като казва само, че изборът ще се основава на заслуги. На въпрос по темата през януари при представянето на годишните резултати на LVMH той направи паралел между решението си неотдавна да вдигне възрастта за пенсиониране на президента на LVMH и главен изпълнителен директор до 80 години и противоречивия стремеж на френския президент Еманюел Макрон да повиши пенсионната възраст до 64 г.
„Колкото до наследяването, сигурно сте забелязали, че пенсионната възраст, която е много модерна, беше повишена“, каза той.
В края на миналата година Арно изпревари главния изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск като най-богатия човек в света според Индекса на милиардерите на Bloomberg. Състоянието му се оценява на 208 млрд. долара към 19 април, сочи индексът.
Арно рядко говори за наследяването си публично. Но приближени до него хора казват, че той мисли по въпроса от десетилетия.
Той неотдавна предприе стъпки, за да затегне семейната хватка върху LVMH и да я предаде.
През декември Арно превърна частната холдингова компания Agache, която контролира LVMH, в командитно дружество, френска корпоративна структура, която прилича на ограничено партньорство и позволява на контролиращия му акционер да упражнява значителна власт.
Той също така създаде второ дружество, Agache Commandite SAS, притежавано от петте му деца, всяко от които има дял от 20%, съобщи регулаторът на фондовия пазар във Франция. Новата компания трябва да поеме управлението на Agache и на практика да прекрати ръководната роля на Арно в компанията. Големи решения като разпускането на Agache изискват единодушно одобрение от децата му.
Новата компания има двегодишен ръководен мандат сред децата, които не могат да продават акциите си в нея за 30 години без единодушно одобрение от борда. След края на този период само преки наследници на стария Арно ще могат да притежават акциите.
Децата се считат за братя и сестри, а не за полубратя или полусестри, казват запознати източници. Те внимават да не създават вражда или конфликт, отбелязват източниците и допълват, че петимата никога не обсъждат и не се шегуват за това кой е най-добър в нещо като тенис или свирене на пиано, тъй като баща им няма да одобри.
През последните години Арно иска от децата си съвет по някои от най-деликатните въпроси в компанията. С ускоряването на инфлацията миналата година и последвалия обществен гняв към неравенството на богатството Арно бил притеснен, че недоволството ще се отрази на семейството му и на LVHM, казват негови приближени.
Той се обърнал към най-големия си син Антоан, който го посъветвал да говори по-открито с хората за дейността на LVMH. Антоан предложил рекламна кампания за това как компанията е платила данъци във Франция миналата година и за броя на създадените работни места. Баща му възприел съвета.
Тази година Макрон предизвика масови улични протести с плана си да повиши пенсионната възраст. Снимки на Арно с надпис „Търси се“ се появиха на плакати на демонстрациите и протестиращи нахлуха във фоайето на централата на LVHM, като размахваха знамена. В следващите дни Арно започна рекламната си кампания във вестник Libération и в други леви издания.