IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Лихвите по ипотечните кредити в Русия прескочиха 20%

Кредитирането в страната расте въпреки високите лихви, предупреждават от централната банка

13:36 | 06.08.24 г. 31
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Големите банки в Русия увеличават от днес (6 август) лихвите по ипотечното кредитиране, съобщава ТАСС. Този ход е свързан с повишаването на основната лихва от страна на централната банка до 18%.

В резултат Сбербанк и ВТБ вече предлагат ипотеки с лихви от съответно 20% и 20,5%, а Алфабанк - с 21,09%.

През юли централната банка на Русия повиши лихвата от 16% на 18% и с това предизвика множество критики относно политиката на ръководителя на институцията Елвира Набиулина.

Тя беше извикана за изслушване в Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент) през миналата седмица и обясни необходимостта от тези действия. Според нейните думи увеличаването на лихвите през декември 2023 година (до 16%) първоначално е дало резултат и инфлацията се е забавила чувствително в първото тримесечие.

След това обаче тенденцията за повишаване на цените се е върнала и основната причина за това е продължаващ ръст на кредитирането, включително и ипотечното. Надеждите са, че сега търсенето на заеми ще бъде по-балансирано. На 1 декември средната лихва в ипотечното кредитиране в Русия беше 6,7% и след това започна да се повишава, но това не намали търсенето на дългосрочните кредити за покупка на жилище в Русия.

За първата половина на годината банките са дали заеми на стойност 5,6 трилиона рубли (66 млрд. долара), а причината бизнесът да продължава да търси кредитиране, дори и при високи лихви, са въведените от банките плаващи ставки, сочат още данните на централната банка.

Бюджетните средства, които се изливат в икономиката, също насърчават кредитирането - компании, които са сключили договори за доставки с държавата, са склонни да взимат големи кредити, коментира още Набиулина.

Надеждата на заемополучателите е, че сключвайки договор с плаващи ставки, когато дойде време за промяна, банките ще трябва да реагират бързо и да свалят и лихвите по кредитите. Исторически в периода 2015 - 2022 година това действително е така, каза Набиулина пред депутатите, но и припомни, че сега ситуацията е много различна.

Гуверньорът предупреди и компаниите, че плаващата лихва може да бъде рискова за бизнеса и им препоръча да предоговорят условията си с банките. Тя обаче посочи, че и бизнесът в страната отчита рекордни печалби - 13 трилиона рубли за първите пет месеца, което е ръст от 14%. В същото време резервите от работна сила и производствени мощности в страната са почти изчерпани и това крие голяма заплаха за рецесия, а при растяща инфлация икономиката може да стане неуправляема.

Набиулина е категорична, че е бизнесът трябва да привлича средства от пазара, да инвестира в нови технологии и да работи прозрачно за своите инвеститори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:38 | 06.08.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

30
rate up comment 16 rate down comment 8
sssaaa
преди 4 месеца
До: penkiler1415, давам реципрочен пример. Нещо което Фekaлния не прави. Той само ругае, обижда и представя едната версия на нещатщта и не приема друго мнение или коментар. Важното е Русия да се представя че е зле и няма да бъде никога добре. Пък ние че сме цъфнали и вързали всеки го знае явно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 10 rate down comment 21
penkiler1415
преди 4 месеца
До: sssaaa Да НАТОВСКА Турция не е цъфнала и вързала но не разбирам защо изтъквате НАТОвската и принадлежност във връзка с икономическите и финансовите и показатели?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 11 rate down comment 11
data
преди 4 месеца
До: Алехандро18 % е много далеко от реалната им инфлация а изчисленията за хипотетичната ипотека не включват таксите и застраховките а там могат да се крият много неприятни изненади отчитайки българският опит :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 22
Алехандро
преди 4 месеца
Между другото, няма да спрат до тук, към края на годината се очаква твърдо преминаване на основна лихва 20%!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 6 rate down comment 13
data
преди 4 месеца
До: Ironhorse200 к главница при 21 % лихва и 25 г срокна изплащане = 1050000 лихви +200000 главници = 1250000 = 4166,67 анюитетна месечна вноска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 14
data
преди 4 месеца
Булката Набиуллина се опитва да обере ликвидността от пазара без да убие квот е останало от руската икономика , ама за това трябва доверие в паричната единица и в институциите . Страха не може да замени доверието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 8 rate down comment 22
Алехандро
преди 4 месеца
До: dataАбсолютно точен коментар, особено в последната си част - никаквото, доверие на руснаците в рублета, за това купват каквото сварят, за да запазят парите си, вкл. и бяла техника - форумните *** цвилеха, как руснаците са били забогатяли. А, най-вече купуват на черно долари, в различните райони от 150 до 250 рубли за долар!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 21
Алехандро
преди 4 месеца
До: IronhorseИ на мен ми се видя много, но сега проверявам - толкова е, става дума за 25 години, 300 месеца.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 3
Ironhorse
преди 4 месеца
До: АлехандроПри 21% трябва да върне главница от 200 000 лв + лихва от 546 000 лв. или общо 746 000 лв.Иначе при 2,2 % лихва сметките са ти верни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 11 rate down comment 17
data
преди 4 месеца
Ква икономика като икономика няма. Всичко се контролира от държавата - тя спуска поръките . Относно инфлацията - военните заводи работят , хората получават кинти ама не произвеждат стоки който да уравновесят получените от тях пари ами оръжия който отиват в Украйна . Отделно военните получават колосални суми за руските стандарти , ама тоже не произвеждат стоки . Демек цялата военна икономика пуска пари на пазара а срещу тях няма стоки и ето ви инфлация .Отделно ниското доверие на руснаците в руб
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още