IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Германия се задави със собственото си фискално лекарство

За страните, които години наред бяха подложени на фискална инквизиция, няма по-сладка гледка от това да видят самата Германия, разпъната на олтара на пестеливостта

11:21 | 27.11.23 г. 36
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Изменението на конституцията беше прието с комфортна преднина с широка подкрепа както от Християндемократите (ХДС), така и от германските социалдемократи, които споделяха властта в широката коалиция на Ангела Меркел. По това време Германия все още се възстановяваше от шока, предизвикан от колапса на инвестиционната банка Lehman Brothers през 2008 г., и трябваше да отдели милиарди, за да подкрепи своя банков сектор.

Федералното правителство и провинциите на страната бяха започнали да планират реформа на фискалните правила още преди кризата. Извънредната ситуация им даде допълнителен тласък да бетонират дълговата спирачка като начин за възстановяване на общественото доверие. Това сработи: тъй като страни като Гърция и Испания се бореха с публичните си финанси през следващите години, дълговата спирачка на Германия изглеждаше далновидна.

Дори докато Южна Европа изпитваше трудности, германската икономика се движеше на висока предавка, задвижвана от силното търсене на нейните стоки от Азия и Северна Америка. Това позволи на правителството не само да балансира бюджета си, но и да реализира поредица от излишъци. Излишъкът достигна връх от 58 млрд. евро през 2018 г.

Хубавите времена приключиха с пандемията. Германия, заедно с останалия свят, беше принудена да копае надълбоко. Страната обаче разполагаше с фискалния капацитет да го направи, тъй като пандемията оправда вдигането на дълговата спирачка през 2020 и 2021 г. Последствията от атаката на Русия срещу Украйна принудиха правителството да направи това отново през 2022 г.

Чрез черпене от специални фондове Шолц и Линднер вярваха, че ще могат да продължат така и през 2024 г. Решението на съда провали този план.

Много преди настоящата криза на повечето в правителството — както консервативни, така и леви — беше станало ясно, че дълговата спирачка пречи на инвестициите в обществена инфраструктура (коалицията на Меркел наблягаше на изплащането на дълга, вместо на инвестирането на излишъците) и, като допълнение, икономическата конкурентоспособност на Германия. Оттук и либералното използване на затворената вече вратичка за специалните фондове.

Проблемът е, че въпреки че много политици осъзнаха опасностите от дълговата спирачка, обществеността силно я подкрепя. Близо две трети от германците продължават да подкрепят мярката, според проучване, публикувано от Der Spiegel.

Отмяната или дори реформирането на спирачката ще изисква политическата класа на Германия не само да убеди хората в необходимостта от това, но и да събере супер мнозинство в парламента, което в момента е малко вероятно.

Министърът на финансите вече сигнализира, че дълговата спирачка трябва да бъде приложена и за 2023 г. Това означава, че правителството ще трябва със задна дата да обяви извънредно положение - вероятно във връзка с войната в Украйна - и след това да се надява, че конституционният съд ще го приеме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:21 | 27.11.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

4
rate up comment 23 rate down comment 5
Дядо Коледа
преди 7 месеца
Германия е това, което беше благодарение на ниските цени на енергията и суровините, които получаваше от Русия. Сега нещата за Германия са различни, а скоро ще се влошат още повече. Всичко това не вещае нищо добро за никоя страна от ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
Achtung
преди 7 месеца
Италия без изкупуването на ДЦК от ЕЦБ е умряла. За разлика от Гърция не пазара, а германския съд създаде това положение, което само показва как трябва да работи системата, за да не се стигне след години до "спасяване"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 7
corner
преди 7 месеца
До: Tikva007Важно е европейците да се радват на самоунищожението си и да са в добро настроение .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 6
Tikva007
преди 7 месеца
*Германия се задави със собственото си фискално лекарство и Южна Европа не може да бъде по-доволна.* - Първо, Германия я задавиха англосаксонците. После, Южна Европа не е зле да помни с чии пари отърва кожляка, когато гълташе вода и беше в реален фалит. Малко е селташко злорадството точно на Южна Европа, защото е закърпила абичката много нетрайно. Само деббилл може да си представя просперитет в Европа с уммряла Германия. Когато Южна Европа отново запотъва, а тя Ще!без Германия ще е окончателно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още