IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Германия се задави със собственото си фискално лекарство

За страните, които години наред бяха подложени на фискална инквизиция, няма по-сладка гледка от това да видят самата Германия, разпъната на олтара на пестеливостта

11:21 | 27.11.23 г. 36
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg
Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Изменението на конституцията беше прието с комфортна преднина с широка подкрепа както от Християндемократите (ХДС), така и от германските социалдемократи, които споделяха властта в широката коалиция на Ангела Меркел. По това време Германия все още се възстановяваше от шока, предизвикан от колапса на инвестиционната банка Lehman Brothers през 2008 г., и трябваше да отдели милиарди, за да подкрепи своя банков сектор.

Федералното правителство и провинциите на страната бяха започнали да планират реформа на фискалните правила още преди кризата. Извънредната ситуация им даде допълнителен тласък да бетонират дълговата спирачка като начин за възстановяване на общественото доверие. Това сработи: тъй като страни като Гърция и Испания се бореха с публичните си финанси през следващите години, дълговата спирачка на Германия изглеждаше далновидна.

Дори докато Южна Европа изпитваше трудности, германската икономика се движеше на висока предавка, задвижвана от силното търсене на нейните стоки от Азия и Северна Америка. Това позволи на правителството не само да балансира бюджета си, но и да реализира поредица от излишъци. Излишъкът достигна връх от 58 млрд. евро през 2018 г.

Хубавите времена приключиха с пандемията. Германия, заедно с останалия свят, беше принудена да копае надълбоко. Страната обаче разполагаше с фискалния капацитет да го направи, тъй като пандемията оправда вдигането на дълговата спирачка през 2020 и 2021 г. Последствията от атаката на Русия срещу Украйна принудиха правителството да направи това отново през 2022 г.

Чрез черпене от специални фондове Шолц и Линднер вярваха, че ще могат да продължат така и през 2024 г. Решението на съда провали този план.

Много преди настоящата криза на повечето в правителството — както консервативни, така и леви — беше станало ясно, че дълговата спирачка пречи на инвестициите в обществена инфраструктура (коалицията на Меркел наблягаше на изплащането на дълга, вместо на инвестирането на излишъците) и, като допълнение, икономическата конкурентоспособност на Германия. Оттук и либералното използване на затворената вече вратичка за специалните фондове.

Проблемът е, че въпреки че много политици осъзнаха опасностите от дълговата спирачка, обществеността силно я подкрепя. Близо две трети от германците продължават да подкрепят мярката, според проучване, публикувано от Der Spiegel.

Отмяната или дори реформирането на спирачката ще изисква политическата класа на Германия не само да убеди хората в необходимостта от това, но и да събере супер мнозинство в парламента, което в момента е малко вероятно.

Министърът на финансите вече сигнализира, че дълговата спирачка трябва да бъде приложена и за 2023 г. Това означава, че правителството ще трябва със задна дата да обяви извънредно положение - вероятно във връзка с войната в Украйна - и след това да се надява, че конституционният съд ще го приеме.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:21 | 27.11.23 г.
Специални проекти виж още
Още от Пазари виж още

Коментари

24
rate up comment 10 rate down comment 0
doba
преди 7 месеца
Чак да се зачудиш с какъв мерак сме се засилили към -ците....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 1
Tikva007
преди 7 месеца
До: Tikva007: И това само според МВФ, който никога няма да напише, че затъването на Германия започна от разцепването на доста срасналите икономики на Германия и Русия, нито ще напише, че целта на цялата операция *Украйна* беше затова и че войната всъщност е срещу Европа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 9 rate down comment 0
Tikva007
преди 7 месеца
До: zelka00 на#15: Аз ще застана с числа: Според МВФ, ефектът от спирането на руския газ ще бъде -1.5% за 2022 и -2.7% за 2023г. (https://***.imf.org/en/Publications/WP/Issues/2022/07/18/The-Economic-Impacts-on-Germany-of-a-Potential-Russian-Gas-Shutoff-520931) При 4 трлн. БВП това прави около 170 млрд. за двете години. Политическият и икономически тайфун в Германия само преди дни настана за 60 млрд., за който е пропуснал. Това е само от газа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 2
Gna
преди 7 месеца
До: zelka007 имам, Форд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 11
zelka007
преди 7 месеца
До: Скъсана_Ушанка ... той не е спирал от сутринта ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 14
zelka007
преди 7 месеца
До: Gna ... кола имаш ли ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 14
zelka007
преди 7 месеца
До: Tikva007 ... меката китка , седнал на любимият си вuбратор пред клавиатурата и вече ще изпада в делириум скоро ... удри минусите , че ФЕЦ продължават да са над 1ГВт ... редко срещан , абсолютно завършен п*д*р*ст ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 12
zelka007
преди 7 месеца
До: SporqZaKef ... както винаги с точен , силно икономически застъпен , коментар ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 14
zelka007
преди 7 месеца
До: Дядо Коледа ... погледни една от последните години , например 2021 ... та рашибозуците дори на са в топ 20 на вносителите в немско ... :))) ... за износът въобще не коментираме дори , а спрямо БВП на немците па ич ... би ли споделил какво дължат на рашибозуците ?! какви огромни разлики има в цените на нещо , което е дало предимство на германците ? щото германците си имат икономика в подем мноооого преди да започнат някаква по-интензивна търговия с нефелното сибирско племе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 16
zelka007
преди 7 месеца
До: Дядо Коледа ... би ли застанал зад пapтенаката , че Германия дължи нещо от развитието си на джуджето рассия , с някакви числа ?! докога ще плющите безсмислици като опорки без никаква , ама абсолютно никаква връзка с реалността ?! блатната е ултра незначителна икономика за Германия , и като износ и като внос ... https://oec.world/en/profile/bilateral-country/deu/partner/rus
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още